excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
   středa 03.02.2010 12:50  |  Svátek: Blažej
nápověda k vyhledávání:  
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Dnes
1/-9 °C

Zítra
3/-2 °C

Pozítří
2/-2 °C

Podivný biskup, podivný novinář.........  více

Zdraví


Co ještě nevíme o štítné žláze

31. ledna 2010
Jednou z chorob, které postihují lidskou populaci velmi často patří poruchy činnosti štítné žlázy. Tyto poruchy zasahují až jednu pětinu lidstva ve vyspělých zemích. I když se jedno z klasických onemocnění z nedostatku jódu od narození – kretenizmus - u nás již dávno nevyskytuje, přesto dělá tato porucha lékařům stále více starostí.
Štítná žláza patří ke žlázám s vnitřní sekrecí, což je označení orgánů, jejichž produkty se vylučují přímo do krve. V tomto případě se jedná o hormony, které ovlivňují látkovou přeměnu probíhající v našem těle. Pro hormony štítné žlázy je typický obsah jódu, který se do lidského těla dostává převážně s potravou.

Obsah jódu také ovlivňuje rychlost a množství tvorby potřebných hormonů. Je-li v potravě jódu nedostatek, tvoří se tyto látky pomaleji a v menším množství a zpomaluje se lidský metabolismus. Štítná žláza se začne zvětšovat, což je signálem, že něco není v pořádku. Tento stav se nazývá hypotyreóza. Naopak, v případě zvýšené činnosti štítné žlázy mluvíme o hypertyreóze.

Příznaky obou stavů se mohou objevit nečekaně a nebo se začínají projevovat postupně a trvá dlouho, než je zjištěna příčina problémů. Onemocnění mohou provázet i deprese.

Pokud se jedná o hypotyreózu, je možno ji léčit zvýšeným přísunem jódu do organismu.

V případě hypertyreózy, tedy zvýšené hormonální činnosti je problémem zrychlování metabolismu lidského těla. V těchto případech je nutný někdy i chirurgický zákrok, při kterém je nutno štítnou žlázu odstranit. Chirurgický zákrok se provádí také dojde-li ke zhoubnému onemocnění štítné žlázy.

Štítná žláza je se skládá ze dvou laloků motýlovitého tvaru, které jsou uloženy na dolní straně  krku. Chirurgický zákrok se musí provádět velmi opatrně, neboť na žlázu navazují další, velmi jemné  orgány – nervové spojení, důležité pro tvorbu hlasu a volného dýchání a příštítná tělíska.

Pokud došlo k operaci štítné žlázy, byl až dosud každý pacient odsouzen nosit trvale rolák nebo šátek na krku, aby skryl poměrně výraznou jizvu. Lékařská věda však pokračuje kupředu velmi rychle a nyní lze již tyto operace provést velmi šetrně. Pomocí dokonalé mininvazivní techniky lze provést operaci tak, že jizva po ní zůstává jen nepatrná a navíc je pacient hospitalizován mnohem kratší dobu než dříve.

Je pravda, že tento operační postup nelze uplatnit u každého. Záleží na onemocnění a jeho stupni a na  velikosti laloků. O tom, jakou metodu použít tedy musí v konečném důsledku rozhodnout ošetřující lékař.

Abychom se včas vyhnuli i sebejednoduššímu chirurgickému zákroku, měli bychom se o své tělo dobře starat a to platí i v případě štítné žlázy. Prevencí proti jejímu onemocnění je dostatek jódu v potravě. I když se těsně po druhé světové válce, kdy byl důvod choroby objeven, začal přidávat jód do kuchyňské soli, přesto by na našem stole neměly chybět mořské ryby, v jejichž mase je tento prvek obsažen.


Nejnovější
12:12 - Chřipce rostou nepřátelé. Zeman ji má za podvod
12:12 - Francie odmítla udělit občanství kvůli burce
11:56 - Rektor Jiří Balík jmenoval pět svých prorektorů ČZU
Nejčtenější
• Drábek: Zákaz firmám s anonymními vlastníky
• Bémova cyklostezka vyrazila Paroubkovi dech
• Hygienik možná nakazil Fischera i Klause
Anketa (téma dne)
Otázka: Nechali by jste se očkovat proti prasečí chřipce?
Ano
transparent.gif transparent.gif
19%
Ne
transparent.gif transparent.gif
52%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%
• Myslím si, že cyklostezka je jen vrchol ledovce... je na čase, aby někdo udělal audit na Magistrátu Pr... více
• Mě pokaždý rozesměje, když ČSSD mluví o korupci. Jirko P., napřed si zameť před vlastním prahem... sta... více
• Já už se v této republice ničemu nedivím a chce se mi z toho zvracet. Politika a zákony se dávno neděl... více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.52  Kč
1 € EUR 25.92  Kč
1 £ GBP 29.64  Kč
1 CHF CHF 17.60  Kč
100 руб RUB 61.95  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Powered by: Visual PHP™
Zhotovitel: E-VISION International s.r.o.
© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.