Štítná žláza patří ke žlázám s vnitřní sekrecí, což je označení orgánů, jejichž produkty se vylučují přímo do krve. V tomto případě se jedná o hormony, které ovlivňují látkovou přeměnu probíhající v našem těle. Pro hormony štítné žlázy je typický obsah jódu, který se do lidského těla dostává převážně s potravou.
Obsah jódu také ovlivňuje rychlost a množství tvorby potřebných hormonů. Je-li v potravě jódu nedostatek, tvoří se tyto látky pomaleji a v menším množství a zpomaluje se lidský metabolismus. Štítná žláza se začne zvětšovat, což je signálem, že něco není v pořádku. Tento stav se nazývá hypotyreóza. Naopak, v případě zvýšené činnosti štítné žlázy mluvíme o hypertyreóze.
Příznaky obou stavů se mohou objevit nečekaně a nebo se začínají projevovat postupně a trvá dlouho, než je zjištěna příčina problémů. Onemocnění mohou provázet i deprese.
Pokud se jedná o hypotyreózu, je možno ji léčit zvýšeným přísunem jódu do organismu.
V případě hypertyreózy, tedy zvýšené hormonální činnosti je problémem zrychlování metabolismu lidského těla. V těchto případech je nutný někdy i chirurgický zákrok, při kterém je nutno štítnou žlázu odstranit. Chirurgický zákrok se provádí také dojde-li ke zhoubnému onemocnění štítné žlázy.
Štítná žláza je se skládá ze dvou laloků motýlovitého tvaru, které jsou uloženy na dolní straně krku. Chirurgický zákrok se musí provádět velmi opatrně, neboť na žlázu navazují další, velmi jemné orgány – nervové spojení, důležité pro tvorbu hlasu a volného dýchání a příštítná tělíska.
Pokud došlo k operaci štítné žlázy, byl až dosud každý pacient odsouzen nosit trvale rolák nebo šátek na krku, aby skryl poměrně výraznou jizvu. Lékařská věda však pokračuje kupředu velmi rychle a nyní lze již tyto operace provést velmi šetrně. Pomocí dokonalé mininvazivní techniky lze provést operaci tak, že jizva po ní zůstává jen nepatrná a navíc je pacient hospitalizován mnohem kratší dobu než dříve.
Je pravda, že tento operační postup nelze uplatnit u každého. Záleží na onemocnění a jeho stupni a na velikosti laloků. O tom, jakou metodu použít tedy musí v konečném důsledku rozhodnout ošetřující lékař.
Abychom se včas vyhnuli i sebejednoduššímu chirurgickému zákroku, měli bychom se o své tělo dobře starat a to platí i v případě štítné žlázy. Prevencí proti jejímu onemocnění je dostatek jódu v potravě. I když se těsně po druhé světové válce, kdy byl důvod choroby objeven, začal přidávat jód do kuchyňské soli, přesto by na našem stole neměly chybět mořské ryby, v jejichž mase je tento prvek obsažen.
|