excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/8 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
14/7 °C

   úterý 31.08.2010 13:12  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří bob Asher
Trpí Jiří Paroubek barvoslepostí?  Více
Jak to vidím já

Adam B. Bartoš

novinář

Češi nebudou mít radar. Hodný pan Vondra jim ale zařídil centrum včasného varování. Není to žádné terno, ale přece se k Američanům neotočíme zády...

Centrum varování? Vondrova hračka


Než se pustím do kritiky ohlášeného centra, dlužím případným kritikům vysvětlení. Ano, dříve jsem opravdu podporoval americký radar.

Ale člověk přemýšlí, zvažuje, vyvíjí se. Dnes mi už skutečnost, že zde radar stát nebude, nevadí. Možná jsem i rád. Spojené státy posledních několika prezidentů (nejen ty obamovské) už dávno nejsou ostrovem svobody, jak se člověk od dětství naivně domníval. Takže netřeba žádného velkého bratření.

Ze stejného důvodu nejsem nadšený z myšlenky, že bude v Praze - když už ne radar, tak alespoň - jakýsi mozek protiraketové obrany. Středisko včasného varování, které bude shromažďovat a předávat data ze senzorů a družic. Jde totiž jen o další pokus, jak Českou republiku zatáhnout do amerických plánů, ve kterých ochrana České republiky bude až na posledním místě, bude-li vůbec nějaká.

Aby byla původně zamýšlená americká základna stravitelnější, vymyslel tehdy Alexandr Vondra rozdělení na český radar a polské rakety.

Plán nevyšel a tak to nyní Vondra zkusil ještě jinak - české počítače, turecký radar, polsko-maďarské rakety. A v televizní debatě se pak uchechtává, jak je to perfektně vymyšlené - parlament to prý nebude muset vůbec schvalovat.

To je právě kámen úrazu. Český parlament nebude mít právo rozhodnout o tak důležité věci, jako je zapojení České republiky do amerických hvězdných válek?

Chápu Vondrovo slastné pomlaskávání, protože podobný způsob vládnutí je pro současný postdemokratický systém příznačný. Nerozhodují už suverénní parlamenty, ale samozvané elity.

"Byli bychom blázni, kdybychom se k Američanům otočili zády," říká také a pomíjí přitom, že to byli Američané, kteří se postavili zády k myšlence původního radaru, který si nejprve vymysleli a kvůli kterému zde probíhala na politickém kolbišti krvavá řež. Tu odnesla nejvíce právě "Vondrova" ODS, protože musela hájit myšlenku, kterou 70 procent voličů odmítalo.

"S centrem souhlasil předchozí kabinet Jana Fischera," vymlouvá se dále Vondra. Je mazaný. Vypadá to, že on za nic nemůže, že vše zařídili pouze Barták s Kohoutem a Fischerem. Inu, ona je leckdy úřednická vláda výkonnější než ta klasická. Co se nepodařilo neokonzervativcům v Topolánkově kabinetu, to zařídili poslušní úředníci pod Janem Fischerem. Ostatně, panu Fischerovi zvláště se asi myšlenka musela i líbit. Těžko ale věřit tomu, že v tom pan Vondra tentokrát neměl prsty.

Ministr obrany také slibuje, že nás stavba nebude nic stát, protože centrum postaví Američané. Mají na to už vyčleněno přes dva miliony dolarů. Přitom jeho provoz - 50 milionů ročně - bude platit Česká republika.

A tak zatímco česká vláda bude šetřit, propouštět kdekoho a v armádě se zbavovat techniky a osekávat, co se dá, na Vondrovu hračku - kanclíky včasného vyhodnocování - peníze budou.

V tom je další habaďura. Jak kdosi trefně poznamenal, pokud půjde jen o kancelář s počítači, jak Vondra tvrdí, proč bude provoz stát 50 milionů ročně? Že by to asi nebyla jen taková kancelář s počítači, jak pan Vondra tvrdí?

Pokud to ale nebude jen tak nějaká kancelář s počítači, jak pan Vondra tvrdí, pokud půjde o nějakou strategickou součást obrany, potom ale máme zpět celou debatu, která se vedla o radaru. A která z části stála i na argumentech, že by se Česká republika mohla stát terčem odvetného útoku.

Jenže zatímco tehdy byly v ohrožení jen brdské lesy, do kterých stejně nikdo nechodí (protože nemůže), dnes půjde o hlavní město, protože "Vondrovy kanceláře" mají sídlit přímo v Praze. Ale možná k nim pan ministr nechá přistavit narezlý vojenský transportér a pár betonových zátaras a budeme snad v bezpečí.

Ano, bránit se je zodpovědné, mít připraven štít v případě útoku agresora, je chvályhodné.

Jediné, co ale není úplně jasné, je to, kdo je oním agresorem. Pokud vím, prvotním útokem tu hrozí jen USA a Izrael. A otázka nestojí, zda zaútočí, ale kdy to bude.

Až se ale potom bude Írán bránit, mohli bychom se divit. Ahmadínežád nic neví o tom, že Češi proti Íránu vcelku nic nemají a že "kanceláře" zařídil jen jakýsi původním povoláním geolog, který trpí neokonzervativní obsesí.

Tak snad nezbývá než doufat, že američtí a izraelští jestřábi zaútočí na Írán dříve, než Američané v Praze postaví panu Vondrovi jeho počítačový mozek.

I když právě ten asi k tomu všemu bombardování potřebují. Takže máme smůlu.

Ale zase aspoň víme, kdy se útok na Írán odehraje. Kanclíky mají totiž začít fungovat až/už příští rok, takže do té doby si ještě můžeme užívat...

Pro excellentskola.cz
Adam B.Bartoš


Profil autora  Všechny články autora

Kdy přijedou tanky evropské pomoci?

Adam B. Bartoš 

22.srpen 2010
Naštěstí jsem nezažil ony pochmurné srpnové okamžiky osmašedesátého roku. "Bratrská" výpomoc se ale může kdykoli opakovat.

Centrum varování? Vondrova hračka

Adam B. Bartoš 

14.srpen 2010
Češi nebudou mít radar. Hodný pan Vondra jim ale zařídil centrum včasného varování. Není to žádné terno, ale přece se k Američanům neotočíme zády...

Tragický omyl druhého odboje?

Adam B. Bartoš 

7.srpen 2010
Jozef Gabčík a Jan Kubiš jsou vrazi. Zákeřně přepadli nic netušícího říšského protektora, který ani neměl v ruce zbraň. Kvůli jejich klukovskému kousku zahynuly tisíce Čechů.
Nejnovější
13:10 - Prokuratura JAR chce přezkoumat Krejčířův případ
12:59 - Bakterie zabily v Británii tři novorozeňata
12:40 - Evropskou politiku má mít na starosti premiér
12:28 - Strana SOS představila kandidáta do senátu
12:19 - Izraelský ministr obrany se tajně sešel s Abbásem
Nejčtenější
30.8 - Prezident Klaus popřál Bobošíkové k narozeninám
30.8 - ČSSD: Vondrovi nedůvěřují příslušníci armády
Anketa 
Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
• Bude jeden Americký svaz. S měnou Amero. Více
• Clinton,Busch a Obama? No tak já jsem byl až doposud přesvědčen o tom, že nejvíce lidských životů má n... Více
• Chavéz prý zavinil smrt farmáře. A kolik smrtí zavinil Clinton,Bush a Obama a nikdo jim to nevyčítá. Více
• Tak již víme kde sídlí ten socbijec,kdybys raději pořádně pracoval,nebo ta kancelář,kde jsi je zřízena... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.54  Kč
1 € EUR 24.79  Kč
1 £ GBP 30.13  Kč
1 CHF CHF 19.16  Kč
100 руб RUB 63.40  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.