excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
9/-2 °C

Zítra
7/-2 °C

Dnes
/1 °C

   středa 20.10.2010 19:43  |  Svátek: Vendelín
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

PŘEMYSL SOBOTKA

předseda Senátu Parlamentu České republiky

Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a vyjímečné místo. Není náhodou, že zrovna tento panovník je považován na vrcholný symbol české státnosti.

Česká státnost a odkaz svatého Václava


Když se dnes očima moderní doby díváme na politické dílo, které po sobě zanechal, žasneme nad Václavovou schopností dívat se do daleké budoucnosti.

Je pravděpodobné, že právě úvahy o osudu příštích generací našeho národa jej přivedly k zásadnímu rozhodnutí, které zřejmě bylo jedno z nejtěžších jenž jako panovník uskutečnil. Mám na mysli události z roku 929 kdy na česká území vpadla saská a bavorská vojska a zároveň byla země ohrožována z jiného směru Maďary. Kníže Václav vědom si vojenské převahy nepřítele a hospodářské katastrofy, do které by byla vydrancovaná a zničená země vržena po válečném konfliktu, přistoupil na zdánlivou kapitulaci. Podepsal mírovou dohodu s Jindřichem I. Ptáčníkem. Historické prameny hovoří o tom, že šlo vlastně o jakýsi poplatek za mír - tribut pacis. Podle smlouvy musely české země každoročně odvádět Sasům pět set hřiven stříbra a sto dvaceti kusů dobytka.

Dodnes se vedou vášnivé spory o tom, zda šlo o čin zbabělý nebo státnický. Dnes nemůže nikdo z jistotou říct jaké dopady by válečný konflikt měl na náš tehdejší stát. Je ovšem možné, že by v dnešní podobě vůbec neexistoval, v lepším případě by hranice dnešního Česka lemovaly daleko menší území. Z tohoto pohledu šlo o čin ryze státnický, neboť kníže Václav zachoval životní prostor budoucím pokolením.

O šest let později patrně zaplatil svoje rozhodnutí životem. 28. září 935 byl zavražděn u kostela sv. Kosmy ve Staré Boleslavi svým bratrem Boleslavem, který jej za smlouvu s Ptáčníkem kritizoval. Pokud se přikloníme k této verzi, tak se kníže Václav stal obětí politického spiknutí a byl zavražděn pro svoji oddanost státu.

Václav byl v českých zemích nesmírně oblíben ostatně, svědčí o tom i množství legend z nichž některé se dochovaly dodnes. Podle nich by byl trnem v oku i mnohým dnešním politikům a veřejně činným osobám. Kníže prý vždy hájil zájmy prostého lidu. Nebál se velmi ostře vystupovat proti tomu co dnes nazýváme korupcí a za okrádání a podvody uděloval přísné tresty. Další pověst hovoří o tom, že právě on zavedl v Čechách tradici pěstování vinné révy. Zřejmě nejznámější legenda je mírně úsměvná. Podle ní v okamžiku kdy bude nejhůře svatý Václav přispěchá českému národu na pomoc spolu s blanickými rytíři...

Od doby kdy v naších zemí Václav vládl zažila naše země mnoho tragických okamžiků. 30. září roku 1938 se zradou tehdejších spojenců ocitla v situaci, kdy musela přijmout mnichovský diktát. V roce 1968 byl pokus o státní i národní obrodu doslova rozmetán nájezdem pěti armád Varšavské smlouvy. Česko přežilo všechna tato období až do dnešní podoby za cenu tisíců životů a národního ponížení. Naše státnost byla draze vykoupena.

Před několika lety jsme se stali součástí společenství zvaného Evropská unie. Jde o vyjímečný a ojedinělý projekt. Jeho původní myšlenkou je silná Evropa složená ze svobodných zemí. Čas od času se však uvnitř unie objevují tendence suverenitu členských zemí omezit. V takových okamžicích je naším úkolem hlasitě říct, že naše hraniční kameny už nikdy nepadnou a že příštím generacím zachováme naši zemi a suverenitu  nedotčenou. Jen tak dostojíme svojí povinnosti. Tak jak to kdysi učinil kníže Václav.

Přemysl Sobotka

Profil autora  Všechny články autora

Česká státnost a odkaz svatého Václava

PŘEMYSL SOBOTKA 

28.září 2010
Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a vyjímečné místo. Není náhodou, že zrovna tento panovník je považován na vrcholný symbol české státnosti.

Srpen 1968

PŘEMYSL SOBOTKA 

21.srpen 2010
Na některé události nemohu a nechci zapomenout.

Pokoru musí doplňovat zcela konkrétní práce

PŘEMYSL SOBOTKA 

12.srpen 2010
Pohromy typu povodní, které postihly v minulých dnech především severní Čechy, musí člověk přijímat s určitou pokorou vůči přírodě a hlavně a především s pokornou snahou konkrétně a účinně pomoci postiženým spoluobčanům.
Nejnovější
19:26 - Obama chce povolit službu gayů v armádě
19:15 - Řecký rozpočtový deficit klesl o 30,9 procenta
19:10 - Křeslo senátora obhajuje v Brně exministr Julínek
18:59 - Lidé zuří, hejtman Liberecka kupuje luxusní Audi
18:35 - Smolinsky: Již pět let rozhodujeme společně
Nejčtenější
20.10 - SANEP: Důvěra v Klause je na historickém minimu
20.10 - Lidé zuří, hejtman Liberecka kupuje luxusní Audi
20.10 - Suverenita proti Sobotkovi. Podpoří raději Eichlera
Anketa 
Otázka: Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
80%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• Pan president už dokonce mluví jak že by ty soudy měly soudit. Prostě je to takovej polistopadovej dem... Více
• Chudáci Liberečáci,ti si tedy polepšili.Asi je pravda, že vždycky může být hůř.Korytář na radnici a So... Více
• S činem vítkovských žhářů nesouhlasím,ale myslím,že dostali opravdu moc.Chtěl bych vidět,kolik Romů do... Více
• Bobošíkobá má pravdu,i když by ode mě nikdy hlas nedostala.Ale zvolit kmotra Liberce Př.Sobotku znovu ... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.56  Kč
1 € EUR 24.51  Kč
1 £ GBP 27.86  Kč
1 CHF CHF 18.28  Kč
100 руб RUB 57.21  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.