excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
12/1 °C

Zítra
9/1 °C

Dnes
/-3 °C

   úterý 26.10.2010 20:43  |  Svátek: Erik
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Ladislav Jakl
Jak to vidím já

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

I tak by se dala položit nebezpečná otázka po komunálních volbách v říjnu 2010.


Dá Klaus Nečasovi šanci?


Vzkaz voličů je skutečně zřejmý: občanům se nelíbí silné propojení místních velkých podnikatelů na politiky, které zvláště v minulém volebním období dosáhlo arogantních rozměrů a vedlo k předraženým zakázkám. Zlaté řetězy a špičaté boty se naparovaly příliš hlasitě a byly si jisté svými kontakty s ODS, o kterých si mysleli, že budou trvat na věčné časy. V Praze se ODS od praktik Pavla Béma, jeho chráněnce Milana Jančíka a dalších distancovala velice pomalu a hlavně pozdě. Ještě před pár lety si nikdo v ODS neuměl představit, že by tato strana mohla ztratit vedoucí pozici v hlavním městě.

Podobně zle dopadla ODS i v Českých Budějovicích, kde byla zřetelně napojena na podnikatele Pavla Dlouhého a již druhý den po volbách je zřejmé, že tam s ODS ani nikdo nepůjde do koalice. A podobně je tomu v Liberci, kde zase byla ODS napojena na firmu Syner.

Do druhého kola senátních voleb postupuje 22 kandidátů za ČSSD, 19 za ODS a 5 za TOP 09, takže tady má pravice ještě šanci si udržet většinu.

Z výsledků proto někteří analytici usuzují na to, že právě tato, byť ne zcela příznivá čísla, dávají paradoxně Petru Nečasovi šanci důrazněji uskutečnit slibovanou proměnu strany. Otázka však je, o koho se při tak razantní obměně strany může Petr Nečas opřít, když bude mít tolik starostí. Ve vládě hlavně se stranou Věci veřejné, která zcela propadla a bude-li se snažit udržet, bude se muset zřejmě posouvat víc do středu, a tím bude rozkližovat vládní koalici, nehledě na to, že útoky na neprofesionalitu ministra vnitra Radka Johna budou zřejmě dále sílit. To by mohlo vést k personální změně či dokonce změnám ve vládě.

A i uvnitř strany ODS to nebude mít Petr Nečas moc jednoduché, protože se snažil svoji pozici ve straně posílit silnější vazbou na Václava Klause, jehož nejbližší příznivci z vrcholné politiky ODS postupně mizí (připomeňme alespoň pány Tlustého a Béma), a to za situace, kdy se bude Václavu Klausovi krátit prezidentské období a on bude jako vždy s velkým předstihem uvažovat o politickém angažmá po únoru 2013, o kterém nelze pochybovat. Za této situace je možné si docela dobře představit, že by se jeho vztahy s Petrem Nečasem mohly vyostřit, což by stranu mohlo marginalizovat a Václav Klaus by se do ní mohl na jaře roku 2013 vrátit jako velký zachránce. Nebo alespoň by si to mohl takhle představovat.

To je scénář, který bychom Petru Nečasovi nemohli zcela jistě přát, i když není vůbec vyloučený.

Karel Hvížďala


Profil autora  Všechny články autora

Dá Klaus Nečasovi šanci?

Karel Hvížďala 

19.říjen 2010
I tak by se dala položit nebezpečná otázka po komunálních volbách v říjnu 2010.

O co půjde v říjnových volbách

Karel Hvížďala 

20.září 2010
Ve sněmovních květnových volbách šlo o to, jestli získá většinu ODS s TOP 09 se stranou Věci veřejné, anebo ČSSD, která by mohla vládnout s tichou podporou komunistů.

Tři omyly prezidenta Klause

Karel Hvížďala 

14.září 2010
Prezidentský úřad si zaslouží úctu, ale osoba, která ho zastává, porušuje-li sama princip ústavy, na kterou přísahala, a ještě k tomu vyzývá parlament, jak to učinil minulý týden Václav Klaus, tuto úctu sama pošlapává, a proto si zaslouží ostrou...
Nejnovější
20:32 - ČSSD navrhuje na šéfa senátu Milana Štěcha
19:45 - Archeologové našli na místě smolenské tragédie kosti
19:36 - Investorem roku se stala společnost Honeywell
19:29 - Exprezident Václav Havel převzal Cenu Fanze Kafky
19:25 - Evropské akcie skončily v červených číslech
Nejčtenější
25.10 - Jakl: Jarní prskavky TOP 09 a VV dohořely
25.10 - SANEP: Odvoz dcery Johna vládní limuzínou Češi tolerují
26.10 - Kalouskův trapas: O politice neví vůbec nic!
Anketa 
Kterou koalici by jste chtěli na pražském magistrátě?
TOP 09 a ODS
transparent.gif transparent.gif
52%
TOP 09 a ČSSD
transparent.gif transparent.gif
16%
ODS a ČSSD
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
6%
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.80  Kč
1 € EUR 24.63  Kč
1 £ GBP 28.16  Kč
1 CHF CHF 18.03  Kč
100 руб RUB 58.44  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.