excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
12/7 °C

Zítra
18/10 °C

Dnes
/11 °C

   sobota 25.09.2010 03:14  |  Svátek: Zlata
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Vláda ničí veřejný sektor  Více
Jak to vidím já

Jiří Havel

europoslanec (ČSSD)

Ach jo. Můj oblíbenec Martin Hekrdla uštědřil kopanec sociálním demokratům. I vy Brute? Sociální demokraté se dle komentátora mají stydět, neboť prý prosazovali proti všem ošklivé unijní právo! Jen díky tomu teď musíme snášet vnitřní trh s volnou a nenarušenou soutěží...

Falešné evropské zuby


Nemají se zlotřilí sociální demokraté ve sněmovně co posmívat ztepilým poslankyním Věcí veřejných. Ty nyní couvly od svých předvolebních proklamací a nechtějí už k veřejným zakázkám zakazovat přístup společnostem, které nemohou identifikovat své majitele: tedy nemají své akcie na jméno či v zaknihované podobě. Vnucená evropská soutěž by tak byla nepřípustně právně przněna, pláče s "veřejnými" autor.

Kdyby komentátor nalistoval českou ústavu, zjistil by z Listiny práv a svobod, že je tam v podstatě identická úprava. Lidé jsou si ve svých právech rovni a mají právo podnikat. Tyto formulace byly ovšem v Listině dříve, než se do Parlamentu čeští sociální demokraté vůbec dostali. Ehm... Podobné formulace jsou v ústavních ustanoveních většiny světa.

Jak z české tak z evropské úpravy ale vyplývá, že práva podnikat či vykonávat povolání nebo činnosti mohou být na základě zákona upravena podmínkami či omezeními. A tak přesto, že máme ona rovná práva a volnou soutěž, nesmí v evropské nemocnici operovat vyučený řezník, nýbrž jen ten chirurg, který k tomu má příslušné vzdělání a oprávnění. Svobodná soutěž v provozování restaurantů či náleven smí být omezena požadavkem čistoty, až po určování počtu pisoárů v provozovně.

Je to naopak Evropská unie, která po nás požaduje stále více a více odstranění anonymních investičních nástrojů. Proto jsou u nás už zakázány anonymní účty a zrušili jsme miliony anonymních vkladních knížek. Evropská unie požaduje i další opatření ke zvýšení průhlednosti veřejných zakázek, omezení daňových úniků apod. V krizovém období se naléhavost těchto záměrů zvyšuje.

Ani platné české právo dávno nemá s požadavkem povinnosti mít identifikovatelné (zaknihované) akcie žádný problém. Chcete-li požádat o bankovní licenci, musíte mít pouze zaknihované akcie, a pokud dostanete povolení, může banka vydávat akcie s hlasovacím právem opět jen a jen v zaknihované podobě. Tedy tak, aby bylo možno dohledat formálního vlastníka. Kdyby takový požadavek byl jen v náznaku v rozporu s nějakými pravidly evropské soutěže, sežrali by nás čecháčky světoví finančníci na jedno soudní posezení.

Kdybych snad chtěl jako ony "veřejné" poslankyně kritizovat námět na povinné užívání zaknihovaných akcií či akcií na jméno, užil bych jinou argumentaci. I společnost, která má akcie na jméno, může mít ty akcie na jméno vlastněny akciovou společností s anonymními akciemi, či zahraničním vlastníkem, o kterém se už mnoho nedovíme. V seznamu akcionářů může být též uvedena osoba, která skutečným majitelem akcie není.

Žádné opatření není dokonalé. Požadavek na jasné vlastnické vztahy je v finančním sektoru běžný. Není zjevně v rozporu s ničím, aby se mezi už beztak četné evropské podmínky pro určité typy veřejných zakázek dala i podmínka podoby či formy akcií. Pochopitelně tak, aby se všechny zainteresované subjekty mohly takové podmínce v přiměřené lhůtě přizpůsobit. Ani právo nesmí být užito jako šikana.

Jiří Havel


Profil autora  Všechny články autora

Škrty místo vizí

Jiří Havel 

3.srpen 2010
Ideje mají vyhranit volby. Tam má vrcholit střet. Po volbách vláda měla mít sto dní klidu, aby mohla realizovat svou výhru. My ale stojíme před dalšími volbami, do senátu a komunálu. Sama vláda, její opozice i tisk se musí...

Vládní školní zvonění

Jiří Havel 

28.červenec 2010
Jak krátce shrnout budoucí školskou politiku? Jde o směs racionálních, ale i naivních představ. Jako když kočička s pejskem pekli dort.

Noc v Benátkách

Jiří Havel 

19.červenec 2010
Často se říká, jak ty benátské kanály páchnou. No, nám turistům určitě voní. Seděl jsem nedávno na nábřeží jednoho z nich v takové té typické hospůdce s kamarádem Davem, abychom s rodinkami ochutnali něco typického.
Nejnovější
19:58 - Město Teplice zpoplatnilo videoterminály
19:35 - Su Ťij může volit, nesmí však odejít z domu
19:30 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
19:13 - Spolupráce krajů se zdravotně postiženými
18:41 - Pražská zoo přivítala miliontého návštěvníka
Nejčtenější
24.9 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
24.9 - Vykroužkovaní poslanci mají trafiku - VZP
24.9 - Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem
Anketa 
Změní podle vás vláda po úterní odborářské demonstraci svůj záměr šetřit a snížit platy?
Ano
transparent.gif transparent.gif
20%
Ne
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%
• Americká CIA platí tajnou armádu 3 000 afghánských ozbrojenců, jejímž úkolem je zabíjet činitele Talib... Více
• Konečně někdo světu sdělil, že inscenace pádu "dvojčat" v USA 11.9.2001 byla dílem amerických Židů, k... Více
• ...Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem... Drábkovi může radit kdokoli, ale tomu vypatlanýmu ... Více
• ...John ztratil pozici nejoblíbenějšího politika ... U rozumných lidí jím ani nikdy nemohl být :-) Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.42  Kč
1 € EUR 24.85  Kč
1 £ GBP 29.13  Kč
1 CHF CHF 18.70  Kč
100 руб RUB 59.88  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.