excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/8 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
14/7 °C

   úterý 31.08.2010 13:12  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří bob Asher
Trpí Jiří Paroubek barvoslepostí?  Více
Jak to vidím já

Adam B. Bartoš

novinář

Naštěstí jsem nezažil ony pochmurné srpnové okamžiky osmašedesátého roku. "Bratrská" výpomoc se ale může kdykoli opakovat.

Kdy přijedou tanky evropské pomoci?


Jak jednou správně poznamenal prezidentův vicekancléř Petr Hájek, panuje ohledně srpnové invaze v české společnosti mýtus - mylně totiž považujeme vpád vojsk Varšavské smlouvy za okupaci země.

Ale okupována může být jen ta země, která je nezávislá. A tou Československo šedesátých let v onom okamžiku už dlouhé dvě dekády nebylo, upozorňuje Hájek. Podle něj šlo pouze o policejní akci mající za cíl podmanit si bouřící se vzdálenou provincii a obnovit v ní pořádek.

Přijmeme-li toto Hájkovo tvrzení, pak, třebaže nám srpnové události připadají jako nekonečně vzdálená historie, by nás logicky mohla napadnout otázka, zda můžeme v den čtyřiadvacátého výročí této události skutečně vyloučit, aby se někdy znovu opakovala.

A položíme-li si jí a hledíme-li zároveň na svět kolem sebe se zdravou skepsí, pak nemůžeme nevidět, že i dnes - 21. srpna 2010 - jsme v podobném podřízeném vztahu k jinému mocenskému centru, které se od toho tehdejšího liší jen v nepatrných detailech. Hvězdy zůstaly a rudá se jen zaměnila za modrou.

V takové situaci je onen spouštěcí mechanismus, který vypudí tanky mezinárodní pomoci na naše území, jen otázkou času.

Česká republika totiž není od roku 2004 suverénním nezávislým státem. Je součástí rodícího se evropského superstátu, který nemá ambice o nic menší, než minulý superstát sovětský s jeho měkkým obalem přidružených přátelských republik. A nejpozději od 1. ledna 2010, kdy vešla v platnost Lisabonská smlouva, byl degradován na pouhou gubernii této novodobé říše.

Kdyby tak někdy v budoucnu Brusel pojal úmysl zpacifikovat se bouřící Čechy, Moravany a Slezany, zřejmě nám žádné NATO nepřijde na pomoc, protože Česká republika je už pouze okrajovou provincií soudobého Svazu evropských socialistických republik. Sféry vlivu jsou rozděleny a kvůli malé zemi nikdo nic riskovat nebude. Jako ostatně nikdy.

Pro ty, kteří si nyní ťukají na čelo a myslí si, že bruselské vládce by nikdy nic takového nenapadlo, protože jsou hnáni jen a pouze ušlechtilými cíli, připomínám, že jakási obdoba vojska Varšavské smlouvy už v EU dávno existuje. Jmenuje se EUROGENDFOR a jde o speciální paravojenskou jednotku okamžitého nasazení pro krizové situace kdekoli v Evropě. Jeden čas se dokonce spekulovalo o tom, že získají-li občanské nepokoje v Řecku na síle, bude to první místo, kde si tyto oddíly budou moci poprvé vyzkoušet nefalšovaný zásah.

Nedávno dokonce předseda Evropské komise José Manuel Barosso varoval před tím, že v zemích, kterým hrozí ekonomický kolaps po vzoru Řecka, by demokracie klidně mohla vzít zasvé a země by se mohly navrátit k autoritativním režimům, které v nich panovaly ještě před pár desetiletími. Nechala by si EU něco takového líbit? Nechala by si rozvracet svou postdemokracii? Nevyslala by do takové země vojsko, aby ji přivedla k rozumu a zachránila od pomýlení?

Kromě EUROGENDFORu, který existuje už nyní, je tu samozřejmě i vize vlastní evropské armády, kterou si politické špičky EU přejí a tak často o ní mluví. Dobře víme, že když si něco přejí opravdu hodně, zpravidla to nakonec dostanou.

Stačí tedy málo. Česká republika nemusí vyhlašovat nezávislost na Unii, nemusí prožívat další své Jaro a koketovat se svou vlastní verzí evropského socialismu s lidskou tváří, jako kdysi, abychom mohli znovu pocítit dojemnou péči dozorců, bdících nad čistotou našeho lidově-(post)demokratického zřízení.

Stačí jen vyjít do ulic, až se budou veřejné finance hroutit a lidem dojde trpělivost a politikům výmluvy. Tedy něco, co je velmi pravděpodobné, že se jednou stane, protože ani současná pravicová vláda zatím nijak dramaticky snižovat nabobtnalý státní dluh nehodlá.

A protože si Unie, ovládaná pořádkumilovným Německem, žádný chaos a nepokoje nenechá dvakrát líbit, vyšle speciální expedici. Vojenská a policejní technika a logistika doznala od roku 68 velkých změn, takže to bude chirurgicky čistá práce, takřka mistrovská operace. Žádné bloudění tanků. Vlastně žádné tanky. Jen speciální komanda.

A otázka pozvání? To už nebude třeba. Lisabonská smlouva jistě dává právní základ k takové "výpomoci" i bez pozvání, jen ho tam najít. I když lidí, kteří žalují do Brusele, mezi námi žije až až...

Adan B. Bartoš


Profil autora  Všechny články autora

Kdy přijedou tanky evropské pomoci?

Adam B. Bartoš 

22.srpen 2010
Naštěstí jsem nezažil ony pochmurné srpnové okamžiky osmašedesátého roku. "Bratrská" výpomoc se ale může kdykoli opakovat.

Centrum varování? Vondrova hračka

Adam B. Bartoš 

14.srpen 2010
Češi nebudou mít radar. Hodný pan Vondra jim ale zařídil centrum včasného varování. Není to žádné terno, ale přece se k Američanům neotočíme zády...

Tragický omyl druhého odboje?

Adam B. Bartoš 

7.srpen 2010
Jozef Gabčík a Jan Kubiš jsou vrazi. Zákeřně přepadli nic netušícího říšského protektora, který ani neměl v ruce zbraň. Kvůli jejich klukovskému kousku zahynuly tisíce Čechů.
Nejnovější
13:10 - Prokuratura JAR chce přezkoumat Krejčířův případ
12:59 - Bakterie zabily v Británii tři novorozeňata
12:40 - Evropskou politiku má mít na starosti premiér
12:28 - Strana SOS představila kandidáta do senátu
12:19 - Izraelský ministr obrany se tajně sešel s Abbásem
Nejčtenější
30.8 - Prezident Klaus popřál Bobošíkové k narozeninám
30.8 - ČSSD: Vondrovi nedůvěřují příslušníci armády
Anketa 
Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
• Bude jeden Americký svaz. S měnou Amero. Více
• Clinton,Busch a Obama? No tak já jsem byl až doposud přesvědčen o tom, že nejvíce lidských životů má n... Více
• Chavéz prý zavinil smrt farmáře. A kolik smrtí zavinil Clinton,Bush a Obama a nikdo jim to nevyčítá. Více
• Tak již víme kde sídlí ten socbijec,kdybys raději pořádně pracoval,nebo ta kancelář,kde jsi je zřízena... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.54  Kč
1 € EUR 24.79  Kč
1 £ GBP 30.13  Kč
1 CHF CHF 19.16  Kč
100 руб RUB 63.40  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.