excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
9/-1 °C

Zítra
7/-2 °C

Dnes
8/1 °C

   středa 20.10.2010 13:06  |  Svátek: Vendelín
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

PŘEMYSL SOBOTKA

předseda Senátu Parlamentu České republiky

Křeslo senátora obhajuje v kampani do podzimních voleb předseda horní komory Přemysl Sobotka. Na české politické scéně představuje ojedinělý úkaz. Za celou dobu co se pohybuje ve vysoké politice nebylo jeho jméno nikdy spojeno s žádným z četných skandálů.

Levice nezná slovo odpovědnost


V červnu získal Přemysl Sobotka cenu "Ď"  v kategorii "morální vzor" za odpovědný přístup k politice a reprezentaci České republiky" od hnutí Na vlastních nohou.  Na rozdíl od svých politických protivníků už před podzimními volbami avízoval neagresivní a nepopulistickou kampaň založenou na slušnosti a věcných agrumentech.

Pane předsedo, jak hodnotíte svoje funkční období a jak hodnotíte činnost Senátu jako celku pod vaším vedením?
Hodnotit svoji práci je složité, to musí okolí. Přesto si myslím, že to bylo dobré období, postupně se podařilo prezentovat práci Senátu v médiích, a tak již novináři, politici i občané vědí, že Parlament je jen jeden a má dvě komory: Senát a Poslaneckou sněmovnu. Základní úkol, tj. kvalitní práci a opravu zákonů, jsme splnili a úspěchem je řada vrácených zákonů, které následně Poslanecká sněmovna schválila v našem znění. Zahraniční parlamentní práce byla a je hodnocena velmi dobře a často jsme byli velmi dobrým partnerem pro ostatní země a dnes se o nás a o České republice ví daleko více. O velkém počtu konferencí, seminářů, výstav v Senátu se mezi veřejností ví, i když jsou někdy na okraji zájmu medií, a to považuji za velký problém. Bohužel někdy jsou dobré zprávy nezajímavé, a to je určitě škoda.

S jakým cílem jste vyrazil do letošních voleb do Senátu?
Parlamentní práce v demokracii nikdy nekončí, čeká nás hodně úkolů a chtěl bych být u toho. Navíc Českou republiku čeká řada reforem a Senát by o nich měl vážně diskutovat a pomáhat při schvalování. Středopravicový Senát je bude podporovat, levicový blokovat, a to je základní problém.

Veřejnost se shoduje, že patříte k politikům, jejichž jméno se nikdy neobjevilo v souvislosti se skandály. Vy sám jste mnohokrát řekl, že je potřeba zlepšit politickou kulturu v České republice. Jak dlouhý bude podle vašeho názoru tento proces?
Zlepšit politickou kulturu v České republice bude trvat dlouho. Bohužel agresivita se po roce 2005 zvětšila a náprava bude vyžadovat hodně síly všech. A to, že nemám žádné skandály, považuji za samozřejmé. Jen jsem plnil svůj slib, že jméno Přemysl Sobotka (a zdůrazňuji křestní jméno Přemysl) nesmí být kompromitováno, a to se podařilo.

Sociální demokraté se netají úmyslem zvrátit v horní komoře poměr sil. Uhájí ve volbách pravice v Senátu svoji pozici? Proslýchá se, že by sociální demokraté chtěli postavit do čela Senátu Vladimíra Špidlu nebo Milana Štěcha. Nezdá se vám poněkud neobvyklé, že by v čele horní komory měl stát bývalý odborový předák?
Výsledky voleb nebudu odhadovat. Jen pevně věřím, že středopravicový Senát se politicky nezmění. Kdo bude předsedou, to se uvidí podle složení Senátu.

Průzkumy veřejného mínění hovoří o vítězství pravicových stran. Jak dalece průzkumům věříte? Nemáte obavy, že část veřejnosti se zalekla vládních reforem?
Reformy jsou absolutně nutné a veřejnost je začíná chápat. Státní bankrot totiž znamená také blokaci osobního majetku každého z nás (případ Argentiny okolo roku 2000), tak raději větší uskromnění dnes a klid v budoucnosti.

Politologové varovali, že předvolební kampaň bude stejně agresivní jako kampaň jarní. Řekl jste, že na osobní ataky reagovat nebudete. Jak ale hodnotíte pokusy o rozbití vládní koalice?
Každá kampaň má svoje prvky agresivity a často není o programu a cílech, a to je škoda. Navíc někteří politici „parazitují“ na celospolečenských nebo lokálních problémech, ale kromě kritiky nepřichází žádný návrh řešení.  

Váš region nedávno zasáhly povodně a postihly mnoho rodin. Hodně jste se angažoval při pomoci místním lidem. Jaká je na Liberecku situace nyní?
Povodně v Libereckém kraji nemají obdobu a v současnosti je nutné hodně pomáhat, a i to je úkol také pro senátora. No a právě tady je nutné pomáhat, a ne zneužívat tragedie.

Občas kritizujete Evropskou unii za snahy omezit suverenitu členských zemí. Teď se objevila informace o tom, že Brusel chce zakázat kouření na veřejných místech ve všech zemích EU. Je to z vašeho pohledu omezení práv jednotlivce a nejde o zásah i do legislativy členských zemí? Každý členský stát k této problematice přistupuje odlišně...
Otázka EU je čím dál složitější, regulační momenty se prohlubují a je nutné vše podrobně sledovat a upozorňovat nebo protestovat. A v tom je Senát velmi dobrým příkladem. Suverénní, demokratická Česká republika je mojí základní prioritou.

Řecko, Španělsko, Portugalsko a Irsko se potýkají s vážnou krizí a podle odborníků se pohybují na hraně státního bankrotu. Řada ekonomů v této souvislosti tvrdí, že se projekt EU nezdařil. Jaký je váš názor?
Ekonomie některých jednotlivých zemí EU pod levicovými, neodpovědnými vládami je velmi problematická. Zjednodušeně se dá říci, půjčit si mohu, ale platit dluhy musím, a to si mnozí neuvědomují, a tak jsou nyní problémy. EU má vynikající pilíře, na kterých vznikla, jen je začíná opouštět a převažuje regulace.

Není pro naši zemi ekonomicky bezpečnější neuvažovat o zavedení eura?
Osud eura není jistý, nyní se vedou diskuse o budoucnosti. Osobně jsem přesvědčen, že naše koruna nám nyní hodně pomáhá v řešení krize.

Blíží se 28. říjen, tedy výročí české státnosti. Nemohu si v této souvislosti odpustit otázku, která s tímto tématem zdánlivě nesouvisí. Odborníci z řad ekonomů prohlásili, že k zahájení reforem došlo za pět minut dvanáct. Nezdají se vám vůči naší zemi neodpovědné útoky některých politiků na vládní reformy, které mají za úkol zabránit tomu, aby naši zem postihl tzv. řecký syndrom?  
Vznik Československa 28. října 1918 je milníkem v naší historii a je nutné jej stále oslavovat a připomínat. Hraniční patníky nikdy neničme, jsou symbolem suverenity České republiky.

Pokud obhájíte křeslo senátora, jaké jste si vytyčil nejdůležitější úkoly do dalšího funkčního období?  
Pokud mi voliči dají svůj hlas a vyhraji, budu pokračovat ve své práci s důrazem na řešení současných velkých problémů. A to je velký úkol.
 
Děkuji za rozhovor.
Jiří bob Asher
 

Profil autora  Všechny články autora

Česká státnost a odkaz svatého Václava

PŘEMYSL SOBOTKA 

28.září 2010
Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a vyjímečné místo. Není náhodou, že zrovna tento panovník je považován na vrcholný symbol české státnosti.

Srpen 1968

PŘEMYSL SOBOTKA 

21.srpen 2010
Na některé události nemohu a nechci zapomenout.

Pokoru musí doplňovat zcela konkrétní práce

PŘEMYSL SOBOTKA 

12.srpen 2010
Pohromy typu povodní, které postihly v minulých dnech především severní Čechy, musí člověk přijímat s určitou pokorou vůči přírodě a hlavně a především s pokornou snahou konkrétně a účinně pomoci postiženým spoluobčanům.
Nejnovější
12:53 - ČSSD nevěří vládním slibům, tak jako občané
12:32 - Policie potlačuje nepokoje na předměstí Paříže
12:28 - ODS Praha 6 začne vyjednávat s TOP 09
12:25 - Jedno ze 171 dětí z dětského domova vystuduje VŠ
Nejčtenější
Anketa 
Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
79%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• Kdybych to neviděl na netu tak často, nikdy bych nevěřil tomu, že fanoušci pravice a pravicoví politic... Více
• Slota a jeho modrá parta je s blížícím 2. kolem senátních voleb stále nervoznější. Jestliže straší Par... Více
• Znám spoustu nemakačenků, voličů ODS, kteří žijí na sociálních dávkách a nikdo je nepřinutí a ani nevy... Více
• Jediná možná volba je levice. Pravičáci pouští žilou nám neprivilegovaným. Pro bohaté odmítají daňovou... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.72  Kč
1 € EUR 24.54  Kč
1 £ GBP 27.88  Kč
1 CHF CHF 18.38  Kč
100 руб RUB 57.59  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.