excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
9/-1 °C

Zítra
7/-2 °C

Dnes
8/1 °C

   středa 20.10.2010 13:06  |  Svátek: Vendelín
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

Jiří Kouda

novinář

Přestože občanští demokraté získali z politických stran nejvíce mandátů ve volbách do obecních zastupitelstev, není to výhra.

ODS porazila její arogance

ODS byla schopna ještě před čtyřmi lety zvítězit ve 24 statutárních městech. Letos jich 17 ztratila. Její největší rival ČSSD naopak zaznamenal úspěch a získal vedení v 13 statutárních městech.

Snad nejdrtivější prohru ale si ODS „vychutnává“ v hlavním městě. Přišla o více než 30 procent voličů a její místo zaujala Schwarzenbergova a Kalouskova TOP 09. V roce 2006 občanští demokraté obdrželi v Praze nadpoloviční většinu (53 %) a Magistrát ovládli bez koaličního partnera. To se jim vymstilo. Nikoliv to, že zvítězili tak drtivě, nýbrž skutečnost, že se začali chovat arogantně a s takovou otevřeností, která byla ve srovnání dokonce i s předchozími pány radnice z téže strany více než hulvátská. Na druhé straně dává Nečasovi šanci zbavit se kmotrů a stranu „modernizovat“, jak sám tvrdí.

Hlavní město bylo a dosud je baštou pravice. Ale i pravicový volič radši sáhl pro nové (aspoň se tak tváří) pravicové straně jako je TOP 09. To samé platí o dalších městech a obcích.

Pro letošní komunální volby také platí, že si do nich voliči promítli i své obavy z budoucnosti. Tedy tzv. velkou politikou. Samozřejmě, na malých obcích se zpravidla lidé rozhodují podle znalosti kandidátů, ve větších už tolik kandidátů osobně neznají. Právě proto se politické strany snažily nasadit do klání i známé tváře. Možná i to přispělo k promísení voleb komunálních s velkými. Vítězství nezávislých kandidátů svědčí o přetrvávajícím odporu k „starým“ i „novým“ stranám. To nechť si politici odprava doleva zhodnotí sami, a zvláště pak svůj podíl na tomto stavu. Nicméně pravolevá polarizace se promítla i v těchto volbách.

Svědčí o tom, největší účast voličů za posledních 17 let. Voleb do obecních zastupitelstev s v roce 2006 zúčastnilo 46,38 procenta voličů. Letos to bylo 48,50 procenta. Z hlediska levice je zřejmé zapojení více občanů snažících se vyrovnat dosavadní hegemonii pravice. To ostatně ještě může potvrdit druhé kolo senátních voleb, kde má ČSSD 22 želízek v ohni a potřebuje získat 12 senátních mandátů, aby přečíslila pravici v horní komoře parlamentu.

TOP 09 se právem může cítit velice spokojená. Všichni ovšem budou s napětím sledovat nejen povolební vyjednávání, zvláště v Praze, kde se bude muset rozhodnout mezi koalicí a ČSSD nebo ODS. Stejně tak se bude sledovat, zda její slova o průhlednosti nejsou jen propagandistickou rétorikou.

Naopak špatně dopadly Johnovy Věci veřejné. V Praze neuspěly vůbec. Existovaly předpoklady, že by zde mohly nahradit třeba zelené - ti měli v roce 2006 zisk 8 procent. To se nesplnilo V dalších městech to o moc slavnější není. A jeden teoretický mandát do senátu také není oslnivý výsledek.

Vztahy mezi stranami vládní koalice se výsledky komunálních voleb značně otřásly a stejně tak jsou nyní lídří těchto stran znervóznělí z toho, jaké nové obsazení radnic vlastně bude. Což může vytvářet krajně nejistou politickou skupinu a nikoliv jednotnou koalici i ve velké politice. Platí a vždy platilo, že si tyto subjekty rozeberou a analyzují stav, kdy se bojuje o vlastní existenci. Ovšem jednotu budou chtít dokládat zaklínáním se prosazení tzv. reforem.

Volby do obecních zastupitelstev přinesly ještě jednoho bramborového vítěze. Lidovce. Ti ožili po výsledcích na Moravě. V Čechách to měli slabší. Ovšem naděje umírá poslední a určitou šanci se dostat do Poslanecké sněmovny v příštích volbách to naznačuje.

Psáno pro excellentskola.cz

Jiří Kouda

Profil autora  Všechny články autora

Vláda panské aliance

Jiří Kouda 

14.říjen 2010
Stávková pohotovost českých odborů vládu konzervativce Petra Nečase nechává zřejmě v klidu. Neví ale jistě, zda ke střetu a stávce nakonec nedojde.

Neoliberální žebračenky coby důchod

Jiří Kouda 

8.říjen 2010
Důchodová reforma nemá jen podobu privatizace, jak ji předkládá česká pravice. O tom by veřejnost měla vědět. A měla by se bouřit!
Celá zpráva

Demokratické svobody na houpačce

Jiří Kouda 

1.říjen 2010
Jestliže dříve i politická pravice vedla s levicí ideovou diskusi ohledně demokracie a lidské svobody, dnes tuto diskusi opouští a stává se jen apologetem svobody velkokapitálu.
Celá zpráva
Nejnovější
12:53 - ČSSD nevěří vládním slibům, tak jako občané
12:32 - Policie potlačuje nepokoje na předměstí Paříže
12:28 - ODS Praha 6 začne vyjednávat s TOP 09
12:25 - Jedno ze 171 dětí z dětského domova vystuduje VŠ
Nejčtenější
Anketa 
Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
79%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• Kdybych to neviděl na netu tak často, nikdy bych nevěřil tomu, že fanoušci pravice a pravicoví politic... Více
• Slota a jeho modrá parta je s blížícím 2. kolem senátních voleb stále nervoznější. Jestliže straší Par... Více
• Znám spoustu nemakačenků, voličů ODS, kteří žijí na sociálních dávkách a nikdo je nepřinutí a ani nevy... Více
• Jediná možná volba je levice. Pravičáci pouští žilou nám neprivilegovaným. Pro bohaté odmítají daňovou... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.72  Kč
1 € EUR 24.54  Kč
1 £ GBP 27.88  Kč
1 CHF CHF 18.38  Kč
100 руб RUB 57.59  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.