excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/8 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
14/7 °C

   úterý 31.08.2010 12:44  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří bob Asher
Trpí Jiří Paroubek barvoslepostí?  Více
Jak to vidím já

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

I takhle jednoduše by se dalo odpovědět na otázku, kdo má vést sociální demokracii, protože problém této důležité strany, která by měla - jak naposled připomněl třeba profesor Jiří Přibáň - připomínat nutnost zabránit tomu, aby individuální svoboda v důsledku vedla ke zbídačování většiny na úkor privilegované menšiny, je někde jinde.

Paroubek, nebo Hašek? Je to jedno!


Každá strana, která se soustředila jen na uzurpování moci a peněz, se časem obsahově zcela vyprázdní a svou veřejnou prezentaci promění ve veselici marketingu. Propadne totiž přesvědčení, že program je zbytečný, že k vítězství stačí silná sebeprezentace v médiích (žijeme přece v mediální společnosti) a postačující je orientace ve sloganech.

To přece ve středu 25. srpna 2010 předvedl velice zřetelně David Rath, když se odmítl zúčastnit oběda s premiérem a vládou s tím, že se nemůže účastnit opulentního oběda v době, kdy - jak řekl - jsou ožebračováni statisíce lidí, protože by se mu tam udělalo špatně. Úplně zapomněl, že zodpovědný je občanům svého kraje a že i kdyby mu bylo skutečně zle, měl by to překonat a bít se za stavbu ochranných zařízení před povodněmi a finance pro svůj kraj. Krok pana Ratha byl kontraproduktivní, leč dostal se do médií, a o to mu ve skutečnosti šlo: provokativní gesto + zapamotovatelný slogan funguje jako zaručená návnada pro popnoviny. Vděčně po ní skočí jako štika v tůňce po malé rybce. A když pak Michal Hašek v médiích na Rathovo chování reagoval, jen dál servíroval popmédiím další krmi, takže většina zpravodajství ve všech médiích se do značné míry věnovala gestu a sloganům, obsah jednání byl většinou shrnut jen do posledních dvou odstavců, jak to učinilo třeba čtvrteční Právo. Emoce jsou v popmédiích prodejnější než informace.

Ale vraťme se ke struktuře strany, které jde prvotně hlavně o moc a o peníze. Toto zjednodušení v chápání politiky (které se týká samozřejmě i jiných stran) vede k tomu, že se tyto strany mění v korporace, tedy pouze v právnické subjekty s omezeným ručením. Problém je pak v tom, že každý, kdo do takové struktury vkročí a koho tato struktura generuje do manažerských postů, je strukturou zformován do podobné funkční figury, jako byl jeho předchůdce, a to ať měl jakákoliv předsevzetí. Struktura se v takové korporaci totiž vždy ukáže jako silnější než jakýkoliv jedinec s bohulibými plány. Proto snaha svádět vinu na Jiřího Paroubka za prohrané volby je falešná, přece on zneužíval svou moc ne proto, jaký byl, ale proto, že mu to povolila struktura a systém korporace-strany. Příčiny zneužívání moci, autoritativního chování nebo jiných podobných excesů jsou proto z principu systémové a tudíž i natolik těžko lokalizovatelné, že nakonec není nikdo volán k odpovědnosti třeba za utracené stovky milionů za kontraproduktivní kampaň.

Zdá se však, že tomu je hlavně proto - jak ukazují filozofové jako pánové Žižek, Fisher či Bělohradský, že strany-korporace jsou jen manifestací a instrumentem moci a kapitálu. Kvůli tomu už nejsou subjektem. Nebo jak říkal Tony Judt, přiblížily se natolik pravici, že zapomněli na morální hledisko, kterým se viditelně odlišovaly.

Hovořím o sociální demokracii dnes hlavně proto, že pravé křídlo politického spektra bylo schopné před minulými volbami včas vygenerovat nové subjekty, a tím vyšlo vstříc obecné poptávce po změně, i když tyto subjekty fungují na základě stejných korporativních principů.

Levice toto nedokázala a kvůli Paroubkovi naopak až křečovitě trvala na korporativním a marketingově řízeném modelu své strany. Tento model sice zřetelně zkrachoval a ukázal se jako příště zcela nepoužitelný, což by nevadilo, kdyby kromě sociální demokracie a nepoužitelných komunistů byl na levé straně politického spektra další subjekt. Protože tomu tak není, hrozí, jak připomíná ve zmíněném článku právě Jiří Přibáň, privatizace státu do rukou podnikatelských skupin a podřízení státu jejich zájmům. Právě ale tyto hrozby by mohly alarmovat levici a propůjčit ji konkrétní politický program: mohly by korporativní stranu změnit opět v řádný politický subjekt. Jestli se to ale může ještě povést, si nejsem jistý.

Jedno ale zdá se být zřejmé: Svoboda není nikdy v konečném vítězství jedné strany, ale v permanentním sporu dvou politických křídel. To potvrzuje jak zkušenost se Stalinem a Hitlerem, tak Kimova Severní Korea.

Karel Hvížďala

Profil autora  Všechny články autora

Internet: revoluce jen pro starce

Karel Hvížďala 

17.srpen 2010
I takhle by se dal nazvat výsledek několika průzkumů, které se soustředily na mladé lidi od 12 do 24 let: Tito náctiletí, kterým se ve světě říká Cyberkids, virtuální děti nebo zavináčová generace či Netgeneration, tedy generace na síti...
Celá zpráva

Pitr, policie a média

Karel Hvížďala 

2.srpen 2010
Vstoupím-li v zahraničí do českého letadla, první, co mě zarazí, vezmu-li do ruky naše noviny, je značná převaha nepodstatných zpráv nad zprávami, které se dotýkají našich životů.
Celá zpráva

Nebezpečí generační výměny v ČT

Karel Hvížďala 

21.červenec 2010
Právo přineslo v pátek 16. července 2010 obsáhlý a dost konkrétní rozhovor s generálním ředitelem České televize Jiřím Janečkem, který před krátkým časem nastoupil své druhé funkční období a bude řídit veřejnoprávní televizní vysílače další čtyři roky. To...
Celá zpráva
Nejnovější
12:40 - Evropskou politiku má mít na starosti premiér
12:28 - Strana SOS představila kandidáta do senátu
12:19 - Izraelský ministr obrany se tajně sešel s Abbásem
12:11 - Státní zaměstnanci budou demonstrovat 21. září
12:10 - Účastníci SNP se sejdou v Praze. Na ministerstvu
Nejčtenější
30.8 - Prezident Klaus popřál Bobošíkové k narozeninám
30.8 - ČSSD: Vondrovi nedůvěřují příslušníci armády
Anketa 
Otázka: Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
• Chavéz prý zavinil smrt farmáře. A kolik smrtí zavinil Clinton,Bush a Obama a nikdo jim to nevyčítá. Více
• Tak již víme kde sídlí ten socbijec,kdybys raději pořádně pracoval,nebo ta kancelář,kde jsi je zřízena... Více
• Pokud jsem četl,tak článek je o hlídání hranice s Mexikem.Jak byste mluvil,kdybychom byli zaplavováni ... Více
• Američtí vojáci hlídkují na hranicích s Mexikem - stejně tu hranici zruší, sráči. Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.54  Kč
1 € EUR 24.79  Kč
1 £ GBP 30.13  Kč
1 CHF CHF 19.16  Kč
100 руб RUB 63.40  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.