excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
12/1 °C

Zítra
9/1 °C

Dnes
/-3 °C

   úterý 26.10.2010 21:20  |  Svátek: Erik
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Ladislav Jakl
Jak to vidím já

Bohuslav Sobotka

statutární místopředseda ČSSD

Hned dva zajímavé momenty z posledních dnů ukazují na to, že ve vyjádřeních předsedy vlády Nečase začínají prosvítat silně pravicové tóny.

Petr Nečas povážlivě hnědne


Až extrémně pravicové. Nechci tento vývoj v myšlení předsedy ODS podsouvat jen jeho kontroverznímu poradci Jochovi, ale znáte to, něco na tom být může. Pro nic za nic pan Joch svůj plat ve Strakově akademii nepobírá…

Příklad první – kriminalizace zneužívání sociálních dávek. Petr Nečas se nadšeně přihlásil k návrhu starosty Litvínova z řad ODS na kriminalizaci zneužívání sociálních dávek. Hlavním heslem litvínovské ODS v letošních komunálních volbách bylo „Pokračujeme v nulové toleranci“. Myšleno vůči sociálně vyloučené části obyvatel města, soustředěné z větší části na místním sídlišti Janov.

Odhlédněme nyní od toho, že zneužívání sociálních dávek lze trestně stíhat již dnes, jako klasický podvod. Petr Nečas vidí kriminalizaci části klientely sociálního systému jako perspektivní politické téma, jinak by pro něj nezahořel na úplně poslední tiskové konferenci, předcházející komunálním volbám.

Je zřejmé, že vedle plošné redukce sociálních transferů se vláda chystá posílit stres příjemců ztenčující se sociální pomoci hrozbou soudního trestu (možná i vězení). Z velké části jde přitom o lidi, kteří jsou objektivně zařazeni na nejnižší stupeň sociální struktury společnosti, vychovávající děti v rodinách bez perspektivy dlouhodobější ekonomické stability. Jde o skupiny postižené trvalou nezaměstnaností, ohrožené bezprostředně všemi myslitelnými sociálně patologickými jevy. Jak jim pomůže kriminalizace, mimo přesun některých osob do vězení? Na to už Nečas neodpovídá.

Pracovní místa kriminalizace nevytvoří, vzdělání dětí pocházejících z nejchudších rodin nezlepší. Pokud dojde k další redukci sociální sítě, nakonec ani neodstraší od páchání trestné činnosti, neboť ta zbude jako často jediná rychle dostupná alternativa - bohužel pro společnost. Represe nemůže nahradit prevenci. A v konečném důsledku je vždy nákladnější.

Represe a kriminalizace však získává politické body v očích těch, kdo dnes sponzorují sociální stát, a v důsledku vývoje posledních let od něj přestávají získávat jakékoliv sociální transfery. Jde o střední vrstvy.

Topolánkova vláda (v níž aktivně figurovali Nečas i Kalousek) dramaticky snížila daňové zatížení firem a nejbohatších fyzických osob. Daňová zátěž byla přenesena na středněpříjmové skupiny. Současně s tím zahájil Petr Nečas transformaci sociálního systému, založenou na omezování možnosti pracujících středně příjmových rodin získávat (za své zaplacené daně) nějakou formu podpory od státu. Středněpříjmové rodiny tak nejprve ztratily nárok na dětské přídavky, nyní mají přijít také o právo na porodné a v budoucnu podle plánů ministra Drábka také o nárok na rodičovskou. Současně se má krátit státní podpora stavebního spoření a daňová podpora hypoték. Dochází také k výraznému poklesu platů zaměstnanců veřejného sektoru, kteří tvoří významnou část občanů, řadících se ke střední třídě.

Omezuje se kvalita a rozsah veřejných služeb, roste podíl jejich zpoplatnění. Lidé ze středně příjmových skupin tak mohou stále více získávat oprávněný dojem, že mají nadále sehrávat převážně roli sponzorů státního rozpočtu s klesající šancí získat alespoň něco ze svých daní zpět. Jejich vztek ale potřebuje Petr Nečas kanalizovat. A tak ho nasměruje k těm nejchudším, kteří přímé daně téměř neplatí, ale pobírají dávky. Sází na rozeštvávání společnosti.

Mohlo by se totiž stát, že by se lidé ze středněpříjmových skupin začali domáhat spravedlivějšího rozložení daňového břemene, prohloubení daňové progrese a zvýšení daní pro velké firmy. Jejich pozornost je proto potřeba obrátit jinam, k nafouknuté bublině údajně masivního zneužívání sociálního systému, které je vydáváno za univerzální příčinu všeho zla a rozpočtového deficitu zvláště. Je li pak zneužívání a ve stále větší míře i jen prosté pobírání sociálních dávek a příspěvků povýšeno vládou na hlavní příčinu všeho zla, nezbývá, než to vše působivě podtrhnout populistickou hrozbou kriminalizace.

Tomu mnoho lidí ze středních vrstev zatleská, aniž by hlouběji přemýšlelo o skutečných problémech a jejich příčinách. Aniž by kdy pomysleli na to, že sociální úpadek může jednou potkat i je, či jejich děti.

Druhým podstatným důkazem hnědnutí Petra Nečase je jeho výzva voličům ODS, aby v Ostravě ve druhém kole senátních voleb volili kandidátku Janáčkovou, nyní nezávislou, dříve starostku v barvách ODS, sesazenou v důsledku krajně problematického hospodaření v jednom z obvodů města Ostravy. Paní Janáčková proslula sérií obtížně uvěřitelných rasistických výroků, od nichž se ve skutečnosti nikdy nedistancovala a zcela bez skrupulí využívá tyto temné motivy i ve své aktuální kampani za znovuzvolení do Senátu. Úspěšně, v prvním kole dokonce těsně předběhla místního sociálně demokratického protikandidáta.

Nečas Janáčkovou ve své žádosti o podporu výslovně jmenoval. Musí být obeznámen s jejím faktickým politickým programem, přesto nezaváhal a osobně se za ni postavil. Jistě, Nečas bude vždy jako premiér oficiálně odmítat rasismus a xenofobii, fakticky ale do Senátu protěžuje ženu, která na něm postavila celou svou politickou kariéru. Něco takového by opravdový demokrat nikdy udělat neměl.

Lze pochopit, že jako předseda ODS musí Petr Nečas mobilizovat své voliče proti kandidátům opoziční ČSSD, v Ostravě však měl udělat čestnou výjimku a vyzvat k volbě demokratického kandidáta. Tuto státnickou příležitost promarnil. Nejhorší je však podezření, že to není jen náhoda a že premiér hodlá pozici své prudce slábnoucí strany (poslední výzkum STEM uvádí jen 16% podpory) vyztužit politikou, která byla doposud hájemstvím extremistických uskupení typu Národní strany či Sládkových Republikánů.

Zajímavé také je, že uvedené hnědnutí předsedy vlády Nečase uniká jakékoliv mediální pozornosti, na rozdíl od excesů v komunální kampani ČSSD v Mostě či na Praze 5.

Nemělo by.

Bohuslav Sobotka


Profil autora  Všechny články autora

Vláda ničí veřejný sektor

Bohuslav Sobotka 

24.září 2010
Vláda zachází se zaměstnanci veřejného sektoru ponižujícím způsobem. S hasiči, zdravotními sestrami, lékaři, policisty, lidmi pracujícími v sociálních službách, ve školství, v justici, na finančních úřadech, veřejných knihovnách, ve státní i veřejné správě.
Celá zpráva

Vláda rozpočtových řezníků

Bohuslav Sobotka 

11.srpen 2010
Vláda Petra Nečase se ocitla v dokonale uzavřeném kruhu plošných rozpočtových škrtů. Pokud se nepodaří vládu donutit, aby ho opustila, budeme tu mít za několik let slabý stát, neschopný garantovat základní solidaritu a poskytovat kvalitní veřejné služby.
Celá zpráva

Kalouskův bytový vřed

Bohuslav Sobotka 

23.červenec 2010
Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl skoncovat s veškerou státní podporou vlastnického bydlení. A předseda vlády Nečas souhlasí. Nejspíše bude svému ministrovi přikyvovat do té doby, než bude mít TOP 09 nejméně dvakrát tolik preferencí než ODS. Jeho věc....
Celá zpráva
Nejnovější
20:41 - ODS začala jednat o své účasti ve vedení Prahy
20:32 - ČSSD navrhuje na šéfa senátu Milana Štěcha
19:45 - Archeologové našli na místě smolenské tragédie kosti
19:36 - Investorem roku se stala společnost Honeywell
19:29 - Exprezident Václav Havel převzal Cenu Fanze Kafky
Nejčtenější
25.10 - SANEP: Odvoz dcery Johna vládní limuzínou Češi tolerují
26.10 - Kalouskův trapas: O politice neví vůbec nic!
Anketa 
Otázka: Kterou koalici by jste chtěli na pražském magistrátě?
TOP 09 a ODS
transparent.gif transparent.gif
52%
TOP 09 a ČSSD
transparent.gif transparent.gif
16%
ODS a ČSSD
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
6%
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.80  Kč
1 € EUR 24.63  Kč
1 £ GBP 28.16  Kč
1 CHF CHF 18.03  Kč
100 руб RUB 58.44  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.