9/-1 °C

KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

novinář

Tomu, kdo raději fandí zavedeným politickým stranám než "rychlokvaškám", musely volby udělat radost, obzvláště ty senátní.

Revoluce se nekoná, staré strany jsou zpět

Jde sice o první kolo a je proto těžké nyní soudit, jak se změní horní komora parlamentu po příštím víkendu, kdy proběhne kolo druhé, už nyní lze ale říci jedno. Senátní volby jsou úspěchem zavedených stran.

Jakoby se politika vracela zase k normálu. Věci veřejné totálně pohořely, do Senátu jim postupuje jen jeden kandidát (ostatně, je zvláštní, že takto ambiciozní nová strana ani nebyla schopná postavit kandidáty ve všech volebních obvodech) a voliče nezaujaly ani v komunálních vobách. Obzvláště v Praze, kde strana vznikla, vůbec do volebního klání výrazně nepromluvila.

TOP 09 si sice může připsat jedno velké vítězství - a sice ovládnutí magistrátu v Praze - ale nebýt jeho, asi by bylo na Malé straně neveselo. Navíc v jednotlivých městských částech zvítězila nad "topkou" ODS, pouze médii pošpiněný magistrát už modří neuhájili. Do Senátu pak topkařům postupuje jen pět kandidátů, z toho jen dva z prvního místa, v obou případech současní senátoři, kteří hrají o své setrvání. Tedy žádný velký úspěch.

Podle očekávání tak nejvíce bodovala ČSSD, která uspěla hned v několika velkých městech (Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Labem, Pardubice, Liberec a další) a do Senátu jí také postupuje nejvíce kandidátů - 22 z 27. Z toho 11 z nich je na prvním místě, čili má větší či menší náskok před svým druhým soupeřem. Politické kyvadlo se tak zase trochu vychýlilo ve prospěch klasické a zavedené levicové strany, jak je ve volbách obvyklé.

ODS, které všichni proklamovali sestup do druhé ligy a vystřídání agresivní top-nula-devítkou, nakonec zase tak špatně nedopadla.

Nepočítáme-li drtivé vítězství různých nezávislých kandidátů (60 procent), které se ale koná v každých komunálních volbách, pak mezi politickými stranami na počet získaných zastupitelských mandátů ODS vede, následovaná sociální demokraty, lidovci a komunisty. Topkaři jsou až po nich, VV až kdesi na chvostu.

Že ODS ztratí Prahu, se navíc dalo čekat a i když zřejmě nebude ve vedení magistrátu, její výsledek nebyl úplně nejhorší. Ztráta pozic ve velkých městech zamrzí a zřejmě povede k vnitrostranickým půtkám, ale i zde je třeba brát jako polehčující okolnost, že radnice přejdou do rukou obvyklého soupeře - ČSSD. Tolik obávaný bratrovražený boj na pravici, který by ODS odsunul do pozadí, se nekonal.

Samozřejmě je možné se ptát, zda je lepší vítězství tradiční levicové strany nebo vítězství pravicové strany na jedno použití. Záleží na úhlu pohledu. Já se kloním k tomu prvnímu, protože z dlouhodobého hlediska to dává ODS větší šanci, že v některých z příštích voleb se zase karta obrátí.

V Senátu ODS ostatně také slušně zabodovala - do druhého kola jí postupuje 19 z 27 kandidátů, z toho 11 z prvního místa. Je jisté, že v druhém kole zase občanské demokraty zřejmě postihne efekt "všichni proti ODS" známý z předchozích senátních voleb a nakonec bude strana ráda, když se jí podaří alespoň několik senátorů uhájit před ČSSD, která žádného senátora letos neobhajuje a proto tak může jen získat. A také nakonec získá.

Poměr v Senátu se tak změní ve prospěch sociální demokracie. Kdyby ti, co tento víkend dostali nejvíce hlasů, uspěli i v příštím kole, pak by ČSSD obsadila v Senátu 40 míst (místo současných 29) a ODS by místo současných 36 měla jen 28 senátorů. Naopak TOP 09, která má nyní osm senátorů, by měla jen tři.

I v Senátu se tak ukazuje, že jde mnohem více o boj starých stran mezi sebou (ve kterém nyní vítězí ta levicová), než mezi zavedenými na jedné a nováčky na druhé straně.

To ostatně potvrzuje i fakt, že ve čtrnácti obvodech (tedy skoro v polovině) se příští týden odehraje tradiční volební střet ODS vs. ČSSD, jakho čeští voliči už tak důvěrně znají.

Návrat k normálu dosvědčuje navíc i "zmrtvýchvstání" lidovců - především na radnicích. V Senátu pak mají tři želízka v ohni, tedy více než mediálně propíraná strana VV.

Zdá se tedy, že po jarním třeštění se voliči zase vrátili k osvědčeným značkám. A to je dobře.

Psáno pro excellentskola.cz

Profil autora  Všechny články autora

Forum 2000. Český Bilderberg

16.říjen 2010
Česká televize přestala vysílat přihlouplou upoutávku na oslavné vzpomínkové pořady o Václavu Havlovi, kterak "poprvé promluvil v americkém kongresu" a kdesi cosi. Co se to děje? Nic. Jen začalo Forum 2000, a tak teď ČT "jede Havla" naživo.

Česko Slovensko má talent?

9.říjen 2010
Úplně normálně rapujete, ale jste navíc slepí? Zpíváte obyčejnou emotivní písničku, ale jste malá sedmiletá holčička? Nebo jste si snad připravili tuctovou scénku, ale jste z dětského domova? Pak možná právě vy budete česko-slovenským talentem.
Celá zpráva

Vytuneluje Bakala TOP 09? Dříve než si myslíte

2.říjen 2010
Od počátku jsem se na projekt TOP 09 díval s nedůvěrou. Nesdílím módní trend sebeidentifikace s bodrým šlechticem, protože jde o pouhý marketingový produkt ne nepodobný obamománii v USA. O stranu bez špetky idejí. O další partaj, kde...
Celá zpráva
12:53 - ČSSD nevěří vládním slibům, tak jako občané
12:32 - Policie potlačuje nepokoje na předměstí Paříže
12:28 - ODS Praha 6 začne vyjednávat s TOP 09
12:25 - Jedno ze 171 dětí z dětského domova vystuduje VŠ
Otázka: Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
• Kdybych to neviděl na netu tak často, nikdy bych nevěřil tomu, že fanoušci pravice a pravicoví politic... Více
• Slota a jeho modrá parta je s blížícím 2. kolem senátních voleb stále nervoznější. Jestliže straší Par... Více
• Znám spoustu nemakačenků, voličů ODS, kteří žijí na sociálních dávkách a nikdo je nepřinutí a ani nevy... Více
• Jediná možná volba je levice. Pravičáci pouští žilou nám neprivilegovaným. Pro bohaté odmítají daňovou... Více