excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
12/7 °C

Zítra
18/10 °C

Dnes
/11 °C

   sobota 25.09.2010 03:14  |  Svátek: Zlata
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Vláda ničí veřejný sektor  Více
Jak to vidím já

Jan Zahradil

europoslanec (ODS)

18. září tomu bylo právě 40 let, co zemřel kytarista Jimi Hendrix, jedna z ikon popkultury 60. let minulého století.

Roman Joch neposlouchá Hendrixe


Ta smrt byla pro rockovou hvězdu jeho typu docela příznačná - Hendrix se v opilosti udusil ve spánku vlastními zvratky. Necelé tři týdny poté se předávkovala heroinem zpěvačka Janis Joplinová. A devět měsíců nato podlehl v Paříži (zřejmě) srdečnímu záchvatu Jim Morrison ze skupiny Doors. Tragický konec této legendární nesvaté trojice se stal symbolickou tečkou za dekádou velkého mejdanu květinových dětí, který snad nejlépe vystihl Timothy Leary svým sloganem "Turn On, Tune In, Drop Out".

To, co se odehrálo během zmíněného desetiletí v západním světě, dodnes fascinuje kdekoho, v pozitivním i negativním smyslu slova. Jedněm to připadá jako unikátní, neopakovatelná a spontánní doba svobody, kdy se bořily hranice, posouvaly konvence a padala tabu. Jiným zase jako doba nepřiměřené, arogantní a frackovité vzpoury rozmazlené mládeže proti "establishmentové" generaci svých rodičů.

Romana Jocha znám jako esenciálního konzervativce a proto se nedivím, že zašel ještě dál. V článku pro HN nazval 60. léta jednou "z nejdestruktivnějších dekád v dějinách lidstva." Tvrdí, že tehdy prý starou levici nahradila nová, jejímž cílem bylo zbavit západní společnost morálních a tradičních norem, což se jí částečně povedlo (nutno dodat, že Joch má na mysli situaci v tehdejším západním světě, ne realitu za železnou oponou). Pro tento názor, jak vystřižený z argumentační výbavy americké "religious right", mám sice jisté pochopení, ale naprosto jej nesdílím. Nebyl to přece žádný odněkud řízený pokus o skrytou socialistickou revoluci či antisystémový převrat. Vždyť ani ideologicky či filozoficky nešlo o žádné jasně definované hnutí, spíš o poněkud zmatenou, nekonzistentní a neukotvenou tříšt´ všeho možného: východní náboženství, mytologie přírodních národů, egoistický hedonismus, důraz na vlastní individuální prožitek, změněné stavy vědomí pod vlivem drog, povrchní deriváty různých -ismů, něco salonního levičáctví spolu s kultem mládí a pokroku a další a další vlivy. Vše se také odehrávalo v rámci daného společenského systému, ten nebyl ohrožen ani na chvilku - tehdejší máničky se změnily na dnešní příslušníky střední třídy, kteří by stávající řád nechtěli bořit ani náhodou.

Daleko víc se mi líbí, jak definuje 60. léta nizozemský filozof a literární vědec Maarten Doorman ve své knize "Romantický řád". Řadí je mezi jednu z romantických "vzpour" či výronů romantického individualismu, kterých euroamerická civilizace zažila od počátku 19. století už několik. Neváhá vést spojnici mezi zakladateli romantismu jako Herderem, Schillerem či Byronem a už zmíněným Jimi Hendrixem nebo Andy Warholem. Porovnává vzezření Shelleyho, Novalise či Beethovena se zevnějškem hippies. A festival ve Woodstocku je pro něj karnevalem "hluboce zažitých klišé romantického ideového arzenálu". Zasazení do takového kontextu je podle mě pro 60. léta mnohem vhodnější, než Jochovo přepjaté ideologizování. Koneckonců, i Jochovy ostré výroky můžeme (samozřejmě do určité míry a s velkou nadsázkou) považovat za jakousi současnou variantu způsobu, jakým již před 170 lety tradicionalista J. K. Tyl odsuzoval "rozervance", romantického básníka K. H. Máchu.

Na druhou stranu má Joch určitě pravdu v tom, že uvolněná atmosféra 60. let byla velmi brzy politicky zpracována, z čehož se zrodilo mj. hypertrofované pojetí lidských práv jako souboru kolektivních nároků, které lze vynucovat právní cestou, doprovázené bičem politické korektnosti. Dnes jde o jeden z hlavních ideových sporů mezi levicí a pravicí. Démonizovat kvůli tomu ale celou tu dekádu jako Joch je přehnané. To, co bylo naivní a krátkodeché, se postupně vypařilo a kondenzuje dnes jen v podobě nostalgických vzpomínek. A nejdéle z 60.let přetrvalo to, co se tehdy zrodilo v kultuře, zejména v hudbě - na tomto poli byla úroda tak bohatá, že ji lze de facto sklízet dodnes. Například bez fenomenální instrumentální virtuozity Jimiho Hendrixe by dnešní rocková hudba nebo hra na elektrickou kytaru vypadaly úplně jinak. Ten kousek romantika v každém z nás by si to zrovna dnes mohl připomenout.

Jan Zahradil
Profil autora  Všechny články autora

Letní záchvat vzteku

Jan Zahradil 

24.srpen 2010
A už se to na nás zase valí, z ČT, i odjinud. Čtu články, koukám na reportáže o dnes již slavném místě kousek od Jihlavy. Vidím Berndta Posselta, jak potěšeně pochrochtává a vzkazuje českým politikům, aby podpořili vyšetřování...
Celá zpráva

Lisabonská smlouva prošla, začíná druhé kolo šaškárny

Jan Zahradil 

5.listopad 2009
Evropští lídři měli dlouhá léta napřed euroústavu a pak Lisabonskou smlouvu jako náhradní program. Že něco nejde, že to skřípe, že EU to či ono nezvládá?
Celá zpráva
Nejnovější
19:58 - Město Teplice zpoplatnilo videoterminály
19:35 - Su Ťij může volit, nesmí však odejít z domu
19:30 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
19:13 - Spolupráce krajů se zdravotně postiženými
18:41 - Pražská zoo přivítala miliontého návštěvníka
Nejčtenější
24.9 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
24.9 - Vykroužkovaní poslanci mají trafiku - VZP
24.9 - Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem
Anketa 
Otázka: Změní podle vás vláda po úterní odborářské demonstraci svůj záměr šetřit a snížit platy?
Ano
transparent.gif transparent.gif
20%
Ne
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%
• Americká CIA platí tajnou armádu 3 000 afghánských ozbrojenců, jejímž úkolem je zabíjet činitele Talib... Více
• Konečně někdo světu sdělil, že inscenace pádu "dvojčat" v USA 11.9.2001 byla dílem amerických Židů, k... Více
• ...Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem... Drábkovi může radit kdokoli, ale tomu vypatlanýmu ... Více
• ...John ztratil pozici nejoblíbenějšího politika ... U rozumných lidí jím ani nikdy nemohl být :-) Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.42  Kč
1 € EUR 24.85  Kč
1 £ GBP 29.13  Kč
1 CHF CHF 18.70  Kč
100 руб RUB 59.88  Kč
Akcie:



AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.