čtvrtek 28.10.2010 09:29  |  Svátek: Státní svátek
KOMENTÁŘ: David Rath
Jak to vidím já

tajemník prezidenta republiky

Už od prvních minut po zveřejnění výsledků letošních senátních voleb se mezi novináři začali rojit překladatelé z češtiny do češtiny, aby přispěchali národu vysvětlit, jak vlastně hlasoval.

Senátní volby: Čísla a interpretace

Svá hodnocení měli napsána už před volbami a ať by voliči hlasovali jakkoli, vždy by si tito překladatelé našli způsob, jak ve výsledcích odhalit oporu pro své předem učiněné závěry.

A co takhle reálná čísla a skutečná srovnání? Ta jsou při překladu z češtiny do češtiny vedlejší. Proto vám nikdo z překladatelů neřekl, že senátní volby přinesly:

1.    Jednoznačný návrat dvou tradičních stran (ČSSD a ODS) na své dlouhodobé pozice a naprosté vyhoření jarních prskavek VV a TOP 09.
2.    Zastavení strmého růstu ČSSD a obnovení pozic ODS.
3.    Porážku probruselských hujerů a posílení protilisabonských postojů.

Jde totiž o to, co s čím srovnáváte. A zdá se, že nejlogičtější by bylo a) srovnat proběhlé senátní volby s posledními volbami do Poslanecké sněmovny,  b) srovnat je s předcházejícími volbami do Senátu. Pak zjistíme, že:

1.    Srovnání s jarními volbami do Poslanecké sněmovny dopadá takto: V jarních volbách získaly dvě tradiční strany dohromady málo přes polovinu mandátů (54.5 %) a nové projekty (VV a TOP 09) dohromady třetinu mandátů (32.5 %). V podzimních volbách dvě tradiční strany vybojovaly skoro tři čtvrtiny mandátů (74 %), zatímco tyto nové projekty – a to ještě jen tehdy, počítáme-li za „jejich“ senátora Horníka kandidujícího za Starosty a zeleného senátora Štětinu – spadly na pouhých 7.4 %.
2.    Srovnání s minulými senátními volbami je ještě zajímavější. Před dvěma lety porazili sociální demokraté občanské demokraty drtivě 23:3. Nyní se ODS vrací na svůj průměr 8 senátorů, ČSSD spadla na 12. Síly se tedy podstatně vyrovnaly. Jestliže nyní ČSSD dosáhla většiny v Senátu, pak ten rozhodující krok k tomu udělala ne nyní, ale právě před dvěma lety, protože nyní vyhrála v menším než polovičním počtu obvodů.
3.    Své senátorské křeslo obhájili dva největší kritici bruselského centralismu: Oberfalzer a Jirsa. Jirsa dokonce v přímém střetu se samotným symbolem probruselské poslušnosti, s exeurokomisařem Špidlou. Voliči řekli jasné ne dalšímu utahování bruselských šroubů.

Tak to bychom, měli, milí čtenáři. A teď se zas můžete vrátit a těm správným výkladům volebních výsledků. Kapou ze všech novin a televizí, budete to mít lehké.

Profil autora  Všechny články autora

Volební kampaň: méně soudnosti, více blbostí

13.říjen 2010
Také si vedete soukromou hitparádu největších blbostí, jaké se objevují v právě vrcholící volební kampani? U mě bezpečně vedou sociální demokraté v Praze s heslem Méně betonu, více zeleně.

Zrušte už konečně ten hloupý letní čas!

27.březen 2010
Tak to na nás zase hážou. Největší surovost století. Že si na ni někteří z nás už skoro zvykli, to její hloupost nijak neumenšuje. Drzý letní čas si prostě zas přišel pro hodinu našeho života.

Minarety a cigarety

4.prosinec 2009
Demokracie je formou násilí. Zdaleka neplatí rovnice: čím více demokracie, tím více svobody. Svoboda je víc než demokracie. Demokracie může mnohdy svobodu ničit. A to v těch případech, kdy se hlasuje o věcech, o kterých se hlasovat nemá.
09:06 - Arab prováděl v Izraeli špionáž pro Hizballáh
09:05 - Policie zadržela muže obviněného za zmizení Aničky
09:01 - Europoslanci budou jednat z Radou o rozpočtu EU
09:00 - Dvě stě tisíc korun pro handicapované děti
08:45 - Společnosti Cemex klesly tržby i provozní zisk
KOMENTÁŘ: Ladislav Jakl
Otázka: Kterou koalici by jste chtěli na pražském magistrátě?
TOP 09 a ODS
TOP 09 a ČSSD
ODS a ČSSD
• pane Bartoš,opět výborná s hvězdičkou. Více