excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/8 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
14/7 °C

   úterý 31.08.2010 12:44  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří bob Asher
Trpí Jiří Paroubek barvoslepostí?  Více
Jak to vidím já

Jiří Kouda

novinář

Jen málokdo čekal, že se boj o stranického předsedu sociálních demokratů stane důvodem k údivu veřejnosti i odborníků.

Stará Blažková nikoho nezajímá!


Mnoho lidí se totiž domnívalo, že pokud se utlumily povolební hlasy, které žádaly co nejrychlejší svolání sjezdu, kde si straníci od plic vyříkají pyrrhovu výhru ve sněmovních volbách a přehodily vrcholné jednání a volbu vedení ČSSD na jaro, soustředí aspoň na komunální a senátní volby. Špičky sociálních demokratů se rozhodly jinak, laik se diví a odborník žasne.

Nejdříve expředseda Jiří Paroubek klacíkem zarýpal v mraveništi představou, že by na předsedu ČSSD měl kandidovat hubatý středočeský hejtman David Rath. Na to místopředseda strany Milan Urban reagoval „porathovsku“ slovy, v nichž Ratha přirovnal k rakouskému extrémistovi Haiderovi. Hejtman si to nenechal líbit a vpálil Urbanovi, že se dostává do křeče, a nejlépe by bylo, kdyby mlčel, nebo rezignoval. Ke kritice Ratha se přidal další oficiální adept na předsednictví jihomoravský hejtman Michal Hašek a Paroubkova favorita označil samozvaným krakenem.

Kandidatury na předsedu začaly růst stejně jako letošní houby. Nejprve ji oznámil senátor Vladimír Dryml jako reakci na doporučení Paroubka. Na to reagoval severočeský poslanec Jaroslav Foldyna, že pokud může kandidovat Dryml, tak by mohl jít do pranice i on sám. Z vnitrostranické nominace se tak stává fraška, která bude mít dopad na výsledky podzimních voleb.

Bezesporu mají i tyto hádanice svůj mocenský podtext. Z mlhy se pomalu rodí obrysy dvou stranických bloků. Rath se netají, že stojí za nyní nejvýznamnějším kandidátem – úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Za Ratha se postavil i Dryml. Naopak Urban a další místopředseda z Brna Roman Onderka a hejtman ze severní Moravy Jaroslav Palas stojí očividně za Haškem.

K hádanicím nechce mluvit místopředseda Zdeněk Škromach. Nedává najevo ani své preference, jen něco zabručel, že by se kluci měli uklidnit. Jestli má nějakou ambici, tak nechce sdělit dříve, než po volbách. Stejně tak místopředseda Lubomír Zaorálek.

Zarážející je ale mlčení samotného Sobotky k destruktivní vnitrostranické hádce. A ten by měl ve své nynější pozici říci rozhodující slovo.

V ČSSD se totiž za touto kakofonií osobních záští skrývá sama podstata – tedy jak dál po (ne)vyhraných volbách do sněmovny. Sociální demokraté se začínají štípat na tom, zda se mají k trojčlenné pravici u moci postavit. Zda mají působit jako tvrdá, nesmlouvavá a sebevědomá opozice, která bude kritizovat každý krok Nečasova kabinetu.

Druhý směr hovoří o kultivovanější opozici, která se má rozkročit do politického středu a nacházet spojence v jiných stranách. Jeho zastánci se odkazují právě na výsledek sněmovních voleb, kdy ČSSD nenalezla případného koaličního partnera.

Jakým směrem se sociální demokraté pustí ještě uvidíme. V této straně však vždy působili vedle sebe nejrůznější myšlenkové proudy od tvrdé levice až po liberální střed a nebude to vždy ideální ideový kvádr. Budou si ale muset položit řadu otázek: Například, zda situace květnových voleb bude odpovídat dejme tomu situaci za půl roku, za rok či dva, kdy se začnou uplatňovat vládní úsporná opatření.

Co udělají, až se pravicové koalici podaří prosadit většinu tzv. reforem. Zda politické subjekty, dnes u vládní moci, jsou vůbec kdy přijatelné pro nějakou příští spolupráci. A samozřejmě budou muset vyřešit strategické postavení strany v českém politickém řečišti, s nímž osloví voliče, jejichž zájmy chce hájit. Chtěl bych vědět, co si myslí o světové hospodářské krizi – kdo ji zavinil, kdo ji řeší v čí prospěch a jak, neboť se to projevuje i českém prostoru. Chtěl bych vědět alternativy vůči vládní politice, která zdírá všechny, kromě fest majetných.

Právě takovou diskusi bych od ČSSD očekával. A ne trapné vzájemné výlevy a lá stará Blažková.

Pro Prvnizprávy.cz
Jiří Kouda
Profil autora  Všechny články autora

Příliš trvanlivé mýty, lži a demagogie

Jiří Kouda 

19.srpen 2010
Mýty o sociálních systémech, jejich zneužívání, a „levicovcových deficitech“ v podání pravicové demagogie mají až přílišnou trvanlivost.
Celá zpráva

Osudy lidí v rukou podivného ratingu

Jiří Kouda 

15.červenec 2010
Máme novou vládu „rozpočtové odpovědnosti“ a „boje proti korupci“ pro občany České republiky, anebo exekutivu jen loajálně sloužící „trhu“, investorům a ratigovým agenturám?
Celá zpráva

Koalice brousí opoziční nože

Jiří Kouda 

8.červenec 2010
Rozdělení funkcí ve sněmovně není jako když se dělí křesla ve vládě. Poměrný princip však v dolní komoře nijak zvlášť vědomí trojkoalice nepoznamenal.
Celá zpráva
Nejnovější
12:40 - Evropskou politiku má mít na starosti premiér
12:28 - Strana SOS představila kandidáta do senátu
12:19 - Izraelský ministr obrany se tajně sešel s Abbásem
12:11 - Státní zaměstnanci budou demonstrovat 21. září
12:10 - Účastníci SNP se sejdou v Praze. Na ministerstvu
Nejčtenější
30.8 - Prezident Klaus popřál Bobošíkové k narozeninám
30.8 - ČSSD: Vondrovi nedůvěřují příslušníci armády
Anketa 
Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
• Chavéz prý zavinil smrt farmáře. A kolik smrtí zavinil Clinton,Bush a Obama a nikdo jim to nevyčítá. Více
• Tak již víme kde sídlí ten socbijec,kdybys raději pořádně pracoval,nebo ta kancelář,kde jsi je zřízena... Více
• Pokud jsem četl,tak článek je o hlídání hranice s Mexikem.Jak byste mluvil,kdybychom byli zaplavováni ... Více
• Američtí vojáci hlídkují na hranicích s Mexikem - stejně tu hranici zruší, sráči. Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.54  Kč
1 € EUR 24.79  Kč
1 £ GBP 30.13  Kč
1 CHF CHF 19.16  Kč
100 руб RUB 63.40  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.