/11 °C

Vláda ničí veřejný sektor  Více
Jak to vidím já

novinář

Vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS)  nehodlá odborům ustoupit a desetiprocentní ořezání platů provede.

Střet! Na nové volby se čekat nebude!

To je zásadní zpráva pro všechny policisty, hasiče, zdravotníky, úředníky, nepedagogické pracovníky ve školství a další státní zaměstnance. Všechno ostatní, co z úst vládních činitelů plyne bez uzardění, je jen mlha zakrývající tento nespravedlivý fakt.

Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) si klidně může hovořit o tom, že příští rok nezmění tarify. No a? Tak je změní následující rok. Suše.  Stejně tak si může šéf vnitra Radek John (VV) posvítit na statisícové odměny vysokých funkcionářů policie. Na věci, že policisty spadne pavlač plošně snížených platů o deset procent (John tvrdí, že 6,3 procenta reálně) to nic nezmění. Ostatně on toho vůbec moc namluví – mohl si odpustit ty kydy o tom, kdo rozbil skleněnou výplň a poškodil kontrolní rám v Kachlíkárně.

Kdo se demonstrace zúčastnil, viděl na vlastní oči, že nejrůznější profese se spojily (účastnily se i nejrůznější občanské iniciativy) v jeden proud, kde – snad poprvé od listopadu 1989 i mnozí Pražané vyjadřovali sympatie k protestujícím – a všichni v té chvíli byli odboráři. Tento zlom charakterizovalo, že se napříč profesemi hlasitě a srozumitelně neslo hlavním městem: tato vláda škodí lidem. A to lidem práce, často nebezpečné a v každém smyslu odpovědné. A bylo jedno, zda se jedná o ty, co zachraňují životy a zdraví v nemocnicích a ordinacích, nebo totéž činí když hoří, či když chrání životy i pořádek, případně učí naše dětí nebo poskytují umělecké zážitky. V nekonečném průvodů to byla solidarita všech se všemi, požadující aspoň zachování mzdy.

Pro odborové předáky –  nebudu je  jako pravicová média nazývat pejorativně bossy – byla překvapivá nejen účast 40 tisíc občanů, ale také to, že se stali pouze moderátory akce. Ta totiž vznikla dole a doprovázela ji skutečnost, že příliš často se nad hlavami protestujících objevovaly
plakáty varující před „hranicí bídy“.

Jednoduše zde platí, že lidem ve státní sféře hodlá tato vláda sebrat plošně peníze, zatímco horních deset tisíc dostane naopak přidáno vidlemi. A že kabinet lže.  Ta je zaobalená do tvrzení o dluhu, o řeckém krachu Česka na dohled, je spojena se lží „nutnosti“ ořezat normální zaměstnance. A to vše doplněno strategickou velelží údajně „nutných“ reforem, které přitom nemají jiný cíl, než privatizovat veřejný sektor a elitě privatizátorů zajistit prebendy, o nichž se pracujícím s průměrnými platy jenom může zdát.

Arogance vlády je navíc umocněna hrou na demokracii – vždyť přece s odboráři jedná, že. Snaží se hodit jakousi vinu na odbory. Ale byl to Nečasův kabinet, který zaměstnancům jako kost hodil utahování opasků - berte neberte! A žádné kompromisy. To měli zástupci pracujících navrhnout dobrovolné snížení svých mezd? Vzdát se sociálních práv ve prospěch bohatých? To jako mají vládu žádat, aby se jim – tedy odborům a zaměstnancům – zkrátila zaměstnanecká práva osekáním Zákoníku práce? Proboha proč? Vždyť nikdo z nich stát do finančních problémů nedostal! Asi si to pánové pletou s kolektivním vyjednáváním o zvýšení mezd a platů!

Tento moment by si měli zapamatovat všichni zaměstnanci, včetně soukromého sektoru!

Naštvaní zaměstnanci a odbory ještě neřekli poslední slovo. Lze tedy při jejich protestech, které mohou dospět až ke stávkám (je to vláda, která kolektivní smlouvy hrubě pošlapává, a tím nárok na odpor v podobě i stávek odborům vzniká), očekávat, že také bude vzrůstat tlak na jejich rozdrobení. A to nejen z vládních úst, ale z pravicových médií. Budou pěstovat závist, kterak si ti či oni zaměstnanci polepšili, jaké mají nadstandardní příjmy a snažit se atomizovat společenský protest. Budou hledat hnidy na odborářích.

Budou buzerovat odpovědností vůči státu, budoucím generacím a podobnými propagandistickými hesly, aby si střední a chudší vrstvy pěkně v tichu přiškrtily kyslík. Budou jim vysvětlovat, jaké ztráty by stávky zapříčinily nebohému státu, budou hrozit soudními zákazy a možná i „jochovskými gumáčemi“.

Protože úterní demonstrace byla jen prologem. K sociálnímu střetu, který nezavinili „ti dole“, ale „ti nahoře“. Ti dole se na to musí připravit. Ti nahoře již připraveni jsou. A na nové volby se čekat nebude.

Psáno pro excellentskola.cz

Profil autora  Všechny články autora

Neunavujte si ruce potleskem

10.září 2010
Je pochopitelné, že pravicový kabinet hodlá šetřit na státní byrokracii. Patrně mu i mnoho občanů zatleská. Časem je z toho potlesku budou bolet dlaně i hlava.
Celá zpráva

Chce-li sociální střet, má ho mít!

2.září 2010
Premiér Nečas se rozhodl jít do přímé konfrontace s odbory a hodlá schválit Zákoník práce, který brutálně zasáhne práva zaměstnanců. Zároveň tím ohlašuje konec sociálního smíru v Česku.

Stará Blažková nikoho nezajímá!

26.srpen 2010
Jen málokdo čekal, že se boj o stranického předsedu sociálních demokratů stane důvodem k údivu veřejnosti i odborníků.
19:58 - Město Teplice zpoplatnilo videoterminály
19:35 - Su Ťij může volit, nesmí však odejít z domu
19:30 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
19:13 - Spolupráce krajů se zdravotně postiženými
18:41 - Pražská zoo přivítala miliontého návštěvníka
24.9 - SANEP: Nečasova vláda je lepší než Topolánkova
24.9 - Vykroužkovaní poslanci mají trafiku - VZP
24.9 - Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem
Změní podle vás vláda po úterní odborářské demonstraci svůj záměr šetřit a snížit platy?
• Americká CIA platí tajnou armádu 3 000 afghánských ozbrojenců, jejímž úkolem je zabíjet činitele Talib... Více
• Konečně někdo světu sdělil, že inscenace pádu "dvojčat" v USA 11.9.2001 byla dílem amerických Židů, k... Více
• ...Drábkovi bude radit mozek Julínkových reforem... Drábkovi může radit kdokoli, ale tomu vypatlanýmu ... Více
• ...John ztratil pozici nejoblíbenějšího politika ... U rozumných lidí jím ani nikdy nemohl být :-) Více