excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/8 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
14/7 °C

   úterý 31.08.2010 13:13  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří bob Asher
Trpí Jiří Paroubek barvoslepostí?  Více
Jak to vidím já

Adam B. Bartoš

novinář

Jozef Gabčík a Jan Kubiš jsou vrazi. Zákeřně přepadli nic netušícího říšského protektora, který ani neměl v ruce zbraň. Kvůli jejich klukovskému kousku zahynuly tisíce Čechů.

Tragický omyl druhého odboje?


Samozřejmě, že s touto větou nesouhlasím a nesouhlasil by s ní asi nikdo. Pokusil jsem se jen na hrdinský čin českých výsadkářů z druhé světové války důsledně aplikovat myšlenkové postupy nové generace historiků, Tomáše Zahradníčka, Petra Zídka a dalších.

Zmínění pánové zveřejnili nedávno texty, které kritizují čin Milana Paumera a bratří Mašínů. Zahradníčkův "Tragický omyl třetího odboje" (MF DNES 28. července 2010) a Zídkův "Životní omyl jedněch odbojářů" (LN, 4. srpna 2010) mají kromě téměř identického názvu společnou i míru pohrdání činem odbojové skupiny bratří Mašínů.

Označují ho za "jeden z nejstrašnějších dokladů rozvratu české společnosti ve čtyřicátých letech minulého století", "odstrašující čin", jejich skupinu "za pomýlenou", která "napáchala mnoho zbytečného utrpení nevinným, aniž čemukoli prospěla", jejich rozhodnutí za "nesprávné" a "dětinsky hloupé."

Špatně vyhodnotili situaci, zvolili špatné prostředky, jednali na vlastní pěst, žili jen svou umanutou představou, kterou s nikým nekonzultovali a tak jejich boj skončil hromadou mrtvých, kteří se jim připletli do cesty. Tfuj, odplivují si Zídek, Zahradníček a jim podobní.

Neuvědomují si ale, co svými "lidovými" hláškami ve skutečnosti zpochybňují. Zpochybňují celý třetí odboj a nejen ten. Nic totiž nikomu nebrání, aby jejich argumenty nepoužil i pro odboje předchozí, jak jsem se pokusil učinit v úvodu.

Důsledek takového myšlení správně pojmenoval na Paumerově pohřbu i premiér Petr Nečas, když řekl:

"Pokud tento (tj. Paumerův) postoj (tj. čelit totalitnímu režimu) odsoudíme, zpochybníme morální hodnotu všech ostatních odbojů. Tedy odboje prvního i odboje druhého. A to třeba i protinacistického odboje mezi zářím 1938 a zářím 1939, který byl veden mimo válečný stav, a dokonce i protifašistického odboje v době druhé světové války."

Kdyby Gabčík s Kubišem nezabili Reinharda Heydricha, měli bychom i nadále Ležáky, Lidice. Nezemřelo by patnáct tisíc lidí popravovaných demonstrativně každý den v rámci nacistického běsnění. Byla to tedy zbytečná machrovina, provokace, když za čin atentátníků Češi tak draze zaplatili? Toto nám chtějí Zahradníček a spol. říci?

Domnívám se, že by se takového dovedení svých myšlenek zalekli. Ale jejich argumenty přesně k takovým úvahám vedou. Lepší je neupozorňovat na sebe, ohnout hřbet, podřídit se totalitní zvůli. Nebojovat, rezignovat. Kolaborovat? Je to mentalita otroka, kterou nám předkládají jako alternativu k činu Mašínů.

Pan Zahradníček by asi namítl, že atentát na Heydricha byl připraven exilovou vládou v Londýně a že měl na diplomatickém poli výsledek - přinesl zemi prestiž, odmítnutí Mnichovské dohody apod. Že jde tudíž o nepoměřitelné události.

Samozřejmě, že jsem si vybral operaci Anthropoid jako příklad křiklavý, abych ukázal na zvrácenost takového uvažování. Ale proč si zahradníčkovsky nepoložit otázku, zda smrt tolika tisícovek nevinných lidí kvůli jednomu, byť hrdinskému, činu stála za to? Proč postmoderně nezpochybnit hodnoty jako je odvaha nebo svoboda? Nebyli Gabčík s Kubišem a dalšími spíše sobci? Vždyť místo jednoho protektora přišel druhý a nacistický teror se ještě zvýšil...

Dobrá. Mám pochopení pro to, že pan Zahradníček zřejmě nedovede uchopit myšlenku, že pro někoho může být svoboda větší hodnotou než bezpečí nebo materiální dostatek. Nezlobím se proto na něj, takových lidí - mlčící většiny - je v naší zemi asi vícero. V takovém případě by ale měl být zticha a ne ty, kteří - na rozdíl od něj - hodnotě svobody rozumí, urážet.

Právě kvůli jemu podobným lidem, respektive jejich podivnému smýšlení, přišel český národ za poslední století o svou samostatnost a suverenitu hned několikrát. Naposledy v roce 2004.

Zde bych mohl skončit, ale nedá mi to, abych nezareagoval ještě na poznámky obou historiků na adresu listopadových událostí 1989.

Podle Zídka nás listopad 89 naučil, že má smysl za svobodu bojovat, ale nenásilně. A Zahradníček zase píše, že "hrdinství bylo nestřílet a najít si pro život užitečnější program, jako to dokázali bratři Medkové či Havlové."

Krom toho, že bych rád slyšel, co bylo hrdinského na pokuřování doutníků ve vězení, jízdách v mercedesech, na opileckých večírcích za valuty od zahraničních dárců a na podepisování spolupráce s StB, nějak mi nejde na rozum, v čem byl listopad 1989 podle těchto historiků "bojem" za svobodu.

Vždyť kdo jiný než historici by měl vědět, že vlastně žádný převrat neexistoval, že šlo jen o pokojné předání moci vyčpělých elit jiným - méně vyčpělým - elitám, pozorně čekajícím v zálohách na svůj čas. Pod příslibem toho, že první skupina bude ochráněna před jakoukoli pomstou.

Ovšem dokud se budeme opájet představou jakéhosi listopadového hrdinství, myslet si, že komunismus svrhli disidenti a zvonící klíče a oslavovat morálně pokřivené lidi, kteří jen sehráli předem dohodnutou úlohu, pak se není čemu divit, že po skutečných hrdinech, kteří riskovali život, pliveme.

Pro excellentskola.cz
Adam B.Bartoš

Profil autora  Všechny články autora

Kdy přijedou tanky evropské pomoci?

Adam B. Bartoš 

22.srpen 2010
Naštěstí jsem nezažil ony pochmurné srpnové okamžiky osmašedesátého roku. "Bratrská" výpomoc se ale může kdykoli opakovat.

Centrum varování? Vondrova hračka

Adam B. Bartoš 

14.srpen 2010
Češi nebudou mít radar. Hodný pan Vondra jim ale zařídil centrum včasného varování. Není to žádné terno, ale přece se k Američanům neotočíme zády...

Tragický omyl druhého odboje?

Adam B. Bartoš 

7.srpen 2010
Jozef Gabčík a Jan Kubiš jsou vrazi. Zákeřně přepadli nic netušícího říšského protektora, který ani neměl v ruce zbraň. Kvůli jejich klukovskému kousku zahynuly tisíce Čechů.
Nejnovější
13:10 - Prokuratura JAR chce přezkoumat Krejčířův případ
12:59 - Bakterie zabily v Británii tři novorozeňata
12:40 - Evropskou politiku má mít na starosti premiér
12:28 - Strana SOS představila kandidáta do senátu
12:19 - Izraelský ministr obrany se tajně sešel s Abbásem
Nejčtenější
30.8 - Prezident Klaus popřál Bobošíkové k narozeninám
30.8 - ČSSD: Vondrovi nedůvěřují příslušníci armády
Anketa 
Otázka: Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
• Bude jeden Americký svaz. S měnou Amero. Více
• Clinton,Busch a Obama? No tak já jsem byl až doposud přesvědčen o tom, že nejvíce lidských životů má n... Více
• Chavéz prý zavinil smrt farmáře. A kolik smrtí zavinil Clinton,Bush a Obama a nikdo jim to nevyčítá. Více
• Tak již víme kde sídlí ten socbijec,kdybys raději pořádně pracoval,nebo ta kancelář,kde jsi je zřízena... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.54  Kč
1 € EUR 24.79  Kč
1 £ GBP 30.13  Kč
1 CHF CHF 19.16  Kč
100 руб RUB 63.40  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.