excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
9/-1 °C

Zítra
7/-2 °C

Dnes
8/1 °C

   středa 20.10.2010 13:06  |  Svátek: Vendelín
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

Jiří Kouda

novinář

Stávková pohotovost českých odborů vládu konzervativce Petra Nečase nechává zřejmě v klidu. Neví ale jistě, zda ke střetu a stávce nakonec nedojde.

Vláda panské aliance


Vlna stávkových hnutí v Evropě proti škrtům a utahování opasků normálním pracujícím nabývá na intenzitě, přesto se vlády Španělska, Francie, Portugalska či Řecka zaklínají, že neustoupí. Podobně se vyslovil i premiér Nečas. Vypadá to, že se v Evropě zformovala jakási nová Svatá aliance – jako po hrozbě revolučních a následně vojenských výpadů Napoleona. Tentokrát jsou to arogantní vlády jakési panské aliance.

Když spojení odboráři zabouřili 21. září v Praze, některá sdělovadla následně hodnotila prohlášení Jaromíra Drábka, že ustoupí od likvidace tarifních platů, jako ústupek odborům. Následně jsem v komentáři poznamenal, že to tak nevidím a brzdil nadšení odborů a jejich sympatizantů. Že pokud bude chtít ministr Drábek, tak je změní třeba příští rok. Ukázalo se, že kosmetické změny v Zákoníku práce fakticky naplňují nejčernější obavy lidí práce, že nepůjde jen o desetiprocentní snížení platů, ale přeoráním tarifů patrně o mnohem více. Což ostatně byl také důvod, proč se na 40 tisíc lidí vydalo na protest Prahou.

Stejně tak platí, že odboráři začínají chápat falešnou a lživou politiku pravicové vlády. „Chceme o změnách jednat,“ neustále melduje premiér a nic se přitom na stanovisku v jednání nemění. To je dialog, jako když se ultimativně předloží kapitulace a může se jen jednat o tom, zda budou mít zajatci teplou nebo studenou stravu. Co jiného asi zplodí porada ekonomických ministrů, jestliže premiér dal najevo neústupnost? Žádné kompromisy. České odbory jsou oprávněně zděšeny, neboť jejich zkušenosti s vyjednáváním o kolektivních smlouvách a platech se zaměstnavateli kompromisem obvykle končily. Zděšeni by měli být i občané.

Také lze zřetelně slyšet, že se vládě daří odboráře přesvědčit o „nevyhnutelném“, tedy že jim sebere deset procent z platu. Nakonec to částečně přiznává i šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. Jiní jsou – zdravotníci, školské odbory a s podporou policistů a hasičů (ti stávkovat nemohou) – ochotni do stávky jít.

Zavadil nepřímo naráží na skutečnost, že chladne protest proti snižování platů o deset procent. Na místě je pak otázka, zda se zaměstnanci a odbory vzchopí ke stávce za poněkud sofistikovaněji a ne tak přímočarou snahou mnohým (ne všem) sebrat další peníze. Přitom nikdo není schopen kvantifikovat o kolik peněz jde. Každá profese má tabulky jinak nastaveny. Jednu jistotu však státní zaměstnanci mají. Půjde o více než deset procent dolů! Zatímco nejbohatším se naopak ještě na hromadu přihodí! Lidé by se také měli trochu zamyslet nad polemikou o oněch deseti procentech – nejedná se jen o úředníky. Chtěl bych vidět někoho, kdo se snížením platů souhlasí a řekně to do očí hasičům.

Vyhlášení stávkové pohotovosti je momentálně jedinou možností odborů dát najevo svůj odpor. Voličům tak dávají šanci, které se vláda bojí jako čert kříže. Občané si totiž mohou rozmyslet, komu dají důvěru v nadcházejících komunálních a senátních volbách. Už dávno nejde jen o lavičky v parku, ale také o to jak se budou obce chovat k sociálně slabším a u senátorů je zřejmé, že změnit pozici levice v horní komoře může pravici značně, byť ne úplně, zkomplikovat cestu asociálním zákonům. Prostoupit sociální odpor s politickým je nejčernější můrou pravice. Ta se pak dokonce neštítí i zavrhnout demokracii.

Zaměstnanci, odbory a občané si musí rozmyslet, zda své protesty povedou až do střetu v podobě generální stávky. Dějiny ukazují, že k vítězství to vést nemusí. Na druhé straně stejně ukazují, že nejedna vláda se otřásla pod takovým tlakem a nejedna i padla. České odbory na takovou situaci a střety jako v Západní Evropě zvyklé nejsou. Ovšem ani žádná česká vláda. Nicméně stále platí: Ti dole se musí na to připravit. Panská aliance už připravena je.

Pro excellentskola.cz
Jiří Kouda

Profil autora  Všechny články autora

Vláda panské aliance

Jiří Kouda 

14.říjen 2010
Stávková pohotovost českých odborů vládu konzervativce Petra Nečase nechává zřejmě v klidu. Neví ale jistě, zda ke střetu a stávce nakonec nedojde.

Neoliberální žebračenky coby důchod

Jiří Kouda 

8.říjen 2010
Důchodová reforma nemá jen podobu privatizace, jak ji předkládá česká pravice. O tom by veřejnost měla vědět. A měla by se bouřit!
Celá zpráva

Demokratické svobody na houpačce

Jiří Kouda 

1.říjen 2010
Jestliže dříve i politická pravice vedla s levicí ideovou diskusi ohledně demokracie a lidské svobody, dnes tuto diskusi opouští a stává se jen apologetem svobody velkokapitálu.
Celá zpráva
Nejnovější
12:53 - ČSSD nevěří vládním slibům, tak jako občané
12:32 - Policie potlačuje nepokoje na předměstí Paříže
12:28 - ODS Praha 6 začne vyjednávat s TOP 09
12:25 - Jedno ze 171 dětí z dětského domova vystuduje VŠ
Nejčtenější
Anketa 
Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
79%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• Kdybych to neviděl na netu tak často, nikdy bych nevěřil tomu, že fanoušci pravice a pravicoví politic... Více
• Slota a jeho modrá parta je s blížícím 2. kolem senátních voleb stále nervoznější. Jestliže straší Par... Více
• Znám spoustu nemakačenků, voličů ODS, kteří žijí na sociálních dávkách a nikdo je nepřinutí a ani nevy... Více
• Jediná možná volba je levice. Pravičáci pouští žilou nám neprivilegovaným. Pro bohaté odmítají daňovou... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.72  Kč
1 € EUR 24.54  Kč
1 £ GBP 27.88  Kč
1 CHF CHF 18.38  Kč
100 руб RUB 57.59  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.