excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
9/-1 °C

Zítra
7/-2 °C

Dnes
8/1 °C

   středa 20.10.2010 13:06  |  Svátek: Vendelín
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Jak to vidím já

Irena Ryšánková

novinářka

Mediální odbory  se probudily a napsaly dopis. Mají strach o stav veřejnoprávnosti a také o nezávislost radních. Bohužel se odboráři neorientují v ničem, a tak svou supliku  napsali kulturnímu výboru, tomu, který měl média na starosti v minulém volebním období. Kdyby byli jako lobbyisté profesionálové, věděli by, kam se obrátit nyní. Nu, nevadí. 

Zmizelá inteligence odborářů


Aby bylo jasno, já jsem pro odbory. Jsem dokonce jejich velký zastánce. OS Média má nicméně fascinující vlastnost se vždycky zachovat poněkud... jak jen to říci a neurazit? … jako někdo, kdo dosud nepochopil, že odbory nemají nic řídit, ani o ničem  rozhodovat, ale pouze chránit. Zaměstnance. Ne veřejnost a ne politiky. Mediální odbory nicméně poslaly do sněmovny dopis s poměrně dlouhým seznamem příkazů, co a jak mají poslanci udělat.

Poslanci mají rychle dovolit Rady, zejména tu rozhlasovou, mají vyřešit koncesionářské poplatky, mají vytvořit nové zákony o ČT a ČRo. Zdá se, že odboráři v čele s rozhlasovým archivářem Hubičkou nepochopili dosud nic. Inu nevadí.

Zvláštní ovšem je, že odborový svaz Média neváhal nedávno rozpoutat kampaň proti řádně zvolenému řediteli ČTK Radimu Hrehovi, kterého pak Rada ČTK spolu s opětředitelem  Milanem Stibralem  promptně vylikvidovala. Asi věděla proč.  Nyní se ukázalo, že Stibral má co tajit. Stibral už neskryje přinejmenším to, že četku dostal na kolena. Hreha měl pravdu už v době před svým zvolením.  Staronový ředitel se nyní pokouší tiskovou agenturu divoce zprivatizovat a vyvolává si pro to předběžný souhlas politické věrchušky. ODS po privatizaci ČTK volá už deset let. 

Hrůza z toho, že by na to Hreha mohl přijít a zjistit, co stejně věděl a co měli vědět i radní,  musela být strašná. Jak dlouho si ředitel a jeho ekonomický náměstek mysleli, že budoucí bankrot ČTK utají, to je záhadou.

Nicméně to ,,ruplo". Teď. Přičemž se ČTK ústy hloupých radních vždycky chlubila tím, jak senzačně hospodaří.  Abych ale nekamenovala nevinné, jediný, kdo se proti podivnému jednání Rady a Stibrala postavil, byl tehdejší radní Jan Bohdal. Který nakonec nedávno z Rady znechuceně odešel zpět do médií.  Myslím, že by Sněmovna měla Radu ČTK i Stibrala  řádně ,,proprat". Možná i za účasti expertů na organizovaný zločin a ekonomickou kriminalitu. Zvláštní je, že to nikoho tak nějak nezajímá, zatímco naivní odborářské dopisy žijí vlastními životy.

Mimochodem, problém četky OS Média nezajímá? Ne. Protože přece je všechno, jak má být, že? Kolik může dostat archivář odměny za blbost? Vážně se zabývat ekonomikou ČTK, televize či rozhlasu je daleko těžší a odborně náročnější, než  podstatně   atraktivnější štvavá a pomlouvačná kampaň proti "cizákovi" kandidátovi na ředitele, že?   Ovšem nejen "přítelkyně četka" se topí v průšvihu. Mizerně na tom je i Slovenská televize. V tomto případě to není ovšem problém, který se náhle zjevil. Jak na tom STV je, věděli všichni zodpovědní. Uškrtit televizi příjmy koncesionářských poplatků hloupou úpravou zákona a vyzývat ředitele k manažerskému řešení byla hloupá a sprostá drzost Ficova ministra kultury Maděriče.  Řešením ale není ani zotročit televizi státním rozpočtem (proti čemuž se postavila i Evropská vysílací unie), Ani ji uškrtit třetí program.  Ani ji spojit s rozhlasem.

Pravda…, televizně-rozhlasové konglomeráty existují všude na světě. V bohaté Británii. V bohatém Německu. V bohatém Rakousku. Na stále chudém Slovensku je náhlá organizační změna luxusem, který si nikdo rozumný nemůže dovolit.

Umělé a urychlené spojování obou médií pod politickým tlakem pravicově populistické koalice je plácnutí do vody.

Iveta Radičová prostě hledá nějaké pěkné rychlé řešení, ale ono není. Pravděpodobně bude třeba STV nakonec nějak pomoci. Otázkou je, jak.  Kvalitních manažerů je na Slovači méně, než v Česku. Vyřešit slovenský problém mohou dva či tři Češi, kteří v STV už pracovali. Úspěšně. Oba by ale zcela určitě vyžadovali politický mandát šéfů stávající koalice a plnou podporu předsedkyně vlády.

Možná by bylo na úvod zajímavé zjistit, kde a kdy se ten nešťastný průšvih s propadem příjmů STV stal. Kdo a kdy ho způsobil svými neohrabanými neoliberálními kroky. Ale to by se mohlo stát, že by padly některé slovenské mediální hlavy.  To  by asi nikdo ze současných koaličních poslanců nechtěl...

Nebo ano? Pak je možné slovenskou veřejnoprávní televizi za cenu  deseti kilometrů dálnice zachránit.

Pro excellentskola.cz
Irena Ryšánková
 

Profil autora  Všechny články autora

Rady , zákony a jiné…

Irena Ryšánková 

10.říjen 2010
Český rozhlas se možná dobere plného počtu členů Rady. Vzhledem k úrovni těch stávajících člověk snad ani mnoho optimismu nemá. Zejména, pokud se dozví, že opět kandiduje Jiří Florian, bývalý předseda Rady ČRo, který vedl tažení (jeho...
Celá zpráva

Zjištění sezóny: BBC existuje, v Londýně

Irena Ryšánková 

3.říjen 2010
Mediální svět jakoby lehounce ustrnul. Je před volbami a tak se už političtí redaktoři pomalu domlouvají, ve kterém že to štábu, v němž budou jistě svědkem grandiózního vítězství, se uvidí.
Celá zpráva

Major Zeman v nás....

Irena Ryšánková 

25.září 2010
Možná by nebylo do věci, kdyby volby - všechny - byly jednou za čtyři roky a navolili bychom si své mocné sakumprásk.
Celá zpráva
Nejnovější
12:53 - ČSSD nevěří vládním slibům, tak jako občané
12:32 - Policie potlačuje nepokoje na předměstí Paříže
12:28 - ODS Praha 6 začne vyjednávat s TOP 09
12:25 - Jedno ze 171 dětí z dětského domova vystuduje VŠ
Nejčtenější
Anketa 
Věříte, že vláda udrží zdražení elektřiny pro příští rok pod pětiprocentní hranicí?
Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
79%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• Kdybych to neviděl na netu tak často, nikdy bych nevěřil tomu, že fanoušci pravice a pravicoví politic... Více
• Slota a jeho modrá parta je s blížícím 2. kolem senátních voleb stále nervoznější. Jestliže straší Par... Více
• Znám spoustu nemakačenků, voličů ODS, kteří žijí na sociálních dávkách a nikdo je nepřinutí a ani nevy... Více
• Jediná možná volba je levice. Pravičáci pouští žilou nám neprivilegovaným. Pro bohaté odmítají daňovou... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.72  Kč
1 € EUR 24.54  Kč
1 £ GBP 27.88  Kč
1 CHF CHF 18.38  Kč
100 руб RUB 57.59  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.