excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
17/9 °C

Zítra
15/8 °C

Dnes
/7 °C

   úterý 31.08.2010 20:56  |  Svátek: Pavlína
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Jak to vidím já

Jaromír Drábek

ministr práce a sociálních věcí

Nedávno jsem četl zajímavý článek, z něhož vyplývalo, že domácí i zahraniční firmy působící v České republice postupně, byť pomalu, začínají více využívat i netradičních forem pracovně právních vztahů než je klasický osmihodinový pracovní den od pondělí do pátku, s výkonem práce přímo na pracovišti.

Flexibilnější pracovní trh přináší výhody


Jsem rád, že i zaměstnanci sami mají zájem o daleko flexibilnější pracovní dobu, o větší výběr mezi různými možnostmi, které nabízí, respektive umožňuje stávající Zákoník práce. Bohužel, a článek to rovněž konstatuje, stále výrazně zaostáváme v pružnějším využití pracovní doby za průměrem EU, o nejvyspělejších zemích Evropské unie ani nemluvě.

V rámci hojných komentářů k příčinám a především důsledkům hospodářské krize se často opomíjí jeden zcela zásadní moment. A to ten, že každá krize je zároveň příležitostí. Příležitostí pro ty zaměstnavatele, kteří budou schopni reálně posoudit náklady na každé pracovní místo, a zvolit co nejefektivnější formu jeho využití. Příležitost je to rovněž pro zaměstnance, kteří jsou a budou ochotni takové místo přijmout. Konečně, v neposlední řadě je vyšší flexibilita na trhu práce příležitostí i pro stát, jak snížit nezaměstnanost, a tím odstranit všechny negativní důsledky s ní spojené. I samotné MPSV jde v této věci příkladem. Omezení mzdových nákladů a šetření pracovními místy se vykládá buď jako seškrtání platů, či propouštění úředníků. Další cestou, kterou jsme se vydali i my, je například práce z domova. Pracovní místo zůstane zachováno, ale ušetří se na provozních nákladech úřadu.

Jako ministr práce a sociálních věcí mohu zaručit, že všechny legální formy pracovněprávních vztahů najdou jak u mne, tak u orgánů podléhajících mé pravomoci, pochopení. Řada podnikatelů si není jista, zda zamýšlené řešení je právně v pořádku. Nechť se v případě nejistoty obrátí na úřady práce nebo inspektoráty práce, které jim poradí. Firmy musejí mít jistotu, že při dodržování zásady „co není zakázáno, je dovoleno,“ jim od příslušných orgánů v působnosti MPSV nehrozí žádné nebezpeční jakéhokoli postihu.

Již jsem zmínil, že mnohé umožňuje i současný právní stav. Přesto lze najít ještě některé oblasti, které si zaslouží další pozornost. Jsou obsaženy jak v koaliční smlouvě, tak v programovém prohlášení vlády.

Rodiny s dětmi, i matky samoživitelky nepochybně ocení rozšíření nabídky možností péče o děti výhodnými podmínkami pro zakládání firemních a jiných nestátních miniškolek na základě daňových odpočtů, či rozšíření živností péče o děti a jejich hlídaní v rodině. Stát rovněž uleví firmám na sociálním pojištění 7200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 6 let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované.

Zvýhodníme také práci na dohodu, uvolníme smlouvy na dobu určitou tím, že nebude žádná omezující lhůta jako doposud, zpružníme pracovní dobu a budeme podporovat alternativní modely zaměstnávání. Vláda se v koaliční smlouvě rovněž zavázala k zvýšení motivace pro zakládání nových pracovních míst tím, že vyhodnotí možnosti úprav zákoníku práce z hlediska flexibility pracovně právních vztahů a v součinnosti se sociálními partnery navrhne úpravy směřující k vyšší motivaci zaměstnavatelů pro vytváření nových pracovních míst. Výhodnější bude i práce na dohodu. Zvýšíme maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin ovšem při současném posílení kontroly, aby nedocházelo ke zneužívání tohoto institutu. Posledně zmíněné opatření chce ministerstvo prosadit ještě dokonce letošního roku, a na konkrétní zákonné úpravě se již intenzivně pracuje.

Do konce roku příštího hodláme zavést pružnější konta pracovní doby se zohledněním flexibilnějšího nerovnoměrného rozložení. Umožníme tak firmám lépe využívat pracovní dobu v návaznosti na množství zakázek. To je zvláště důležité v období překonávání následků hospodářské krize, kdy nárazovost a nejistota ohledně plynulosti jednotlivých zakázek trápí většinu českých hospodářských subjektů.

To je pochopitelně pouze základní výčet záměrů v oblasti trhu práce. Osobně uvítám jakýkoli zajímavý a podnětný návrh, se kterým přijdou sociální partneři. Vždyť co nejpružnější pracovní trh je konkurenční výhodou, která nic nestojí, pouze přináší žádoucí efekt pro všechny zúčastněné – zaměstnavatele, zaměstnance i stát. Česká republika má v této oblasti doposud velký dluh. Pojďme jej společně splatit.

Jaromír Drábek

Profil autora  Všechny články autora

Nespravedlnost prosazují odboráři, ne Kalousek

Jaromír Drábek 

3.březen 2010
Po přečtení článku „Kalouskovy volební benefity“ od novinářky Jany Kašparové zjistíme, že došlo k naprostému nepochopení argumentace TOP 09 v oblasti daňové politiky. (sloupek Jany Kašparové)
Celá zpráva
Nejnovější
20:49 - Francouzští energetici budou stávkovat
20:30 - Jak platit kartou na novém vzdělávacím portále
20:25 - John zveřejnil spis, který na něj vedla StB
20:05 - Některé řeky na Moravě překročily 3.stupeň
19:52 - Vláda projedná zprávu NKÚ k ekozakázce
Nejčtenější
31.8 - Nový nástroj k měření příjmů domácností
31.8 - Bobošíková podpořila DOST: Nejsme žádní fašisté
31.8 - V Bratislavě vraždil Ľubomír Harman
Anketa 
Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
11%
Ne
transparent.gif transparent.gif
84%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
5%
• Nejhorší však je, že fotovoltaický boom přinese prospěch nikoliv naším podnikatelům, ale podnikavcům k... Více
• Dnes už nehrozí jen komunismus, ale na obzoru je i zánik kapitalismu, krize z nadvýroby nemá jiné vých... Více
• Churchil toho namluvil a nasekal chyb. Kdyby nebyl posera a postavil se s Francouzi po boku se Staline... Více
• Fotovoltaický boom založili levičáci, bohužel modří nýmandi neví co s tím. Ví jen to, že bude nutné zd... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.51  Kč
1 € EUR 24.77  Kč
1 £ GBP 29.93  Kč
1 CHF CHF 19.17  Kč
100 руб RUB 63.33  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.