sobota 18.09.2010 10:35  |  Svátek: Kryštof
KOMENTÁŘ: Zdeněk Koudelka
Platy soudců  Více
KOMENTÁŘ: Bedřich Moldan
Zlé sny s pražskou dopravou  Více
Jak to vidím já

poslanec PS PČR (ČSSD)

To co se dnes děje v naší zemi, nemá obdoby. Vláda zastavuje výstavbu silnic, železnic a dalších zásadních staveb. Připravuje snížení platů statisícům zaměstnanců.

Je chudoba ten správný lék?

K tomu škrty v sociální oblasti. Jejich důsledkem bude třeba naprostá ekonomická neatraktivita mít děti, tedy lze už počítat s výrazným poklesem porodnosti. Přitom nejlevnějším a nejúčinnějším řešením budoucí důchodové krize je zajištění odpovídající generační reprodukce. To znamená mít dostatek odrostlých dětí, které v budoucnu zaplatí důchody svých už nepracujících prarodičů, stejně jako tito, platili svým dětem ze svých platů jejich vzdělání a zdravotní zabezpečení. Stavební, ale i jiné firmy, díky vládě vyhodí desetitisíce lidí na dlažbu, stoupne nezaměstnanost a milionům lidí klesne příjem. Sníží se koupěschopnost jednotlivců i státu a spirála krize se roztočí naplno. V důsledku celá zem zchudne. Nečas navíc přichází s Gottwaldovským heslem – „kdo nepracuje, ať nejí“ – na plakátu hlásá - dávky jen těm, co chtějí pracovat. Naroste počet lidí, co nebudou mít na základní životní potřeby a prostředky si zajistí kriminální činností. Je jasně prokázáno, že tak jak stoupá počet lidí v životní nouzi, stoupá kriminalita. Část lidí možná Nečas přinutí skutečně pracovat za nízkou mzdu, ale část začne krást, nebo bude krást více. Tomu bude ministr John čelit tím, že u policie zbudou jen „srdcaři“ jak dnes říká, tedy místo profesionální služby se práce u policie stane špatně placeným koníčkem pro pár stovek fandů. S rostoucí nezaměstnaností jako důsledkem vládní politiky škrtů se pan Nečas s Kalouskem chtějí vypořádat zavedením nucených prací, kdy třeba učitel po měsíci marného hledání práce vyfasuje motyku a bude kopat škarpy. Logicky poroste ve společnosti nespokojenost a frustrace. Předpokládám, že recept jak tomu čelit, bude hledat poradce Nečase pan Joch, jinak zastánce teorie přechodu od demokracie k autoritativnímu pravicovému režimu. Jediná věc skutečně důležitá pro příští generace, tedy ochrana životního prostředí, se stává zbytečnou překážkou volného trhu a základního lidského práva pravice, kterým je vydělávání peněz za každou cenu a na úkor čehokoliv a kohokoli. Příznivci vládních stran si teď možná ťukají na čelo a říkají si, jak přeháním. Bohužel nepřeháním, ale jen zjednodušeně popisuji některé plány současné vlády. Je to cesta do jakéhosi pravicového ráje, kde přežívají jen ti nejsilnější a nejschopnější. Nemáš-li na to schopnosti, žaludek či štěstí, pak nemáš právo na trochu důstojný život. Jsi odsouzen k podřadnému postavení drtivé většiny, která jen slouží vyvolené menšině k tomu, aby měla ještě více peněz, více vlivu, více moci a více radosti ze života. Jde o trend v západní Evropě zcela nevídaný a extrémní, ale u nás překvapivě silný, zvláště u nastupujících generací, které ještě neprohlédly jaký osud většinu z nich čeká. Žijí často ve svých snech, kde po studiích na škole se školným získají stotisícový plat či začnou podnikat a budou rázem milionáři. Za pár let zjistí, že tento osud čeká tak 1-2% z nich, zbytek bude mít smůlu a podřadný plat, nebo místo na pracáku či následně v Nečasově pracovním táboře. Stejně procitnou ti sebevědomí majitelé „ojetých Fábií“, co si je ozdobili heslem „Volím TOP 09“ v domnění, že to je rázem mění na nový Mercedes. V co vyústí pak frustrace těchto lidí, se můžeme jen domnívat. Mám strach, že to vyústí v podporu zase jiné podoby extremizmu. Sociální demokracie je dnes přitom jedinou politickou silou schopnou tomuto trendu čelit, neboť nabízí jinou léčbu společnosti, než je léčba chudobou. Zkusím se v následujících článcích zamyslet nad konkrétními kroky, jak možná lze čelit další extremizaci společnosti.

Profil autora  Všechny články autora

Všichni mlčí, asi jsou spokojeni

3.listopad 2009
Sněmovnou prošel Janotův balíček. Média jásají, republika je zachráněna před hospodářskou recesí.
Celá zpráva

Obchod se strachem

29.říjen 2009
Média na celém světě milují davovou hysterii. Dílem proto, že je živí – zvyšuje čtenost, dílem proto, že je to častá lidská vlastnost – stádnost. Proto média tak barvitě a emotivně líčí různá nebezpečí.
Celá zpráva
10:30 - Komunisté při kampani vyhrožovali senátoru Štětinovi
09:42 - Akcie ve Spojených státech posílily
09:38 - Westerwelle uzavřel registrované partnerství
09:19 - Eurostat uvede údaje o průmyslových objednávkách
09:08 - Týden mobility: „Cestujte chytřeji, žijte lépe“
17.9 - Češi: Rekord ve výzvě proti chudobě ve světě
17.9 - Odchod Martina Štěpánka lidsky zasáhl i Nečase
17.9 - Klaus: Štěpánek je symbol polistopadových změn
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Domníváte se, že Nečasova vláda zabrání výraznému zdražení elektřiny od příštího roku?
• Co to opět znamená? Tenhle kapitalistický vykořisťovatelský systém se umí postarat jenom o své "pravov... Více
• Jenom 6 tisíc osob propustí? Ta samá politická věrchuška je kdysi nabírala a získávala pro svoji podpo... Více
• V Rakousku je možná o 3/4 víc hovad než u nás, ale Rakušáci si je nezvolil do parlamentu, potažmo vlád... Více
• Musím oponovat.V rakousku je tak o tři čtvrtiny víc hovad než v česku. Více