excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/6 °C

Zítra
16/5 °C

Dnes
16/5 °C

   sobota 18.09.2010 10:37  |  Svátek: Kryštof
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří Havel
Falešné evropské zuby  Více
KOMENTÁŘ: Zdeněk Koudelka
Platy soudců  Více
KOMENTÁŘ: Bedřich Moldan
Zlé sny s pražskou dopravou  Více
Jak to vidím já

Irena Ryšánková

novinářka
Člověk by skoro čekal, že šest týdnů před volbami se ulice začnou plnit billboardy s krásnými lidmi a štíhlé hostesky ve stranických minisukénkách nám budou vnucovat, že právě ta strana, která je platí, je ta nejlepší.  O kráse si můžeme myslet cokoliv, ale ulice se plní.

Kam se poděly blondýnky?

Některé strany jdou ale poněkud proti proudu. Už někdy v půlce srpna se na Plzeňské objevil osamělý billboard Zemanovy strany SPOZ (s krásnými blondýnami), sdělující kolemjedoucím, že oni Prahu popadnout nenechají. Za nimi vykukovala samice hrabáče kapského Kvída, zvoucí ovšem nikoliv k volbám, ale do zoo. Užitečněji strávený den...

Volby se přiblížily a SPOZ nahradil na tomtéž místě Humanic. Zvláštní. Kvídu ovšem nahradil billboard ODS, na němž hřímá Petr Nečas, že korupci on tedy nestrpí. Prý ani ve vládě (proto si vzal za ministra financí Kalouska). Grafika je to dost otřesná, sdělení jen těžko uvěřitelné, ale rozhodně z něj čtenáři nevyplývá, že "politik musí sloužit ODS", jak se to podařilo grafikovi při jiných outdoorových výtvorech téže strany. SPOZ zmizel. Snad proto, že blondýny nahradil kandidát na primátora, bývalý poradce Miloše Zemana, bývalý starosta Prahy 7 těsně před rokem 1989, Miroslav Šlouf.

To sociální demokraté vzali svou předvolební kampaň od podlahy. Zejména ti v Praze 5. Jejich lídři rovnou a natvrdo slíbili voličům postup "proti"   bezdomovcům. "Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami", tvrdili (a)sociálně sociální demokraté.  Nejspíš  všechny bezdomovce hodlají vytlačit přes smíchovské nábřeží  do Vltavy...   Pravda, opilí bezdomovci ani potácející se narkomani na Andělu nejsou mými oblíbenými druhy, ale nemyslím si, že strana, která má v názvu "sociální",  by měla byť "jen naznačovat", že by bylo vhodné se  zbavovat sociálně slabých agresivní rétorikou "pryč s tyrany a zrádci všemi". Nepochybně by tím získala dost hlasů ještě i dnes, to si přiznejme. Ale pokrytecká duše v nás se ptá - je možné to v "demokratické společnosti" říkat nahlas?

Nápad smíchovské ČSSD se rychle rozletěl po internetu i s jadrnými komentáři a novinářům se vzápětí dostalo od lehce zděšeného vedení strany ujištění, že tento "komunikační  prvek"  co nejdříve zmizí. ,,Po vzájemné dohodě s místním volebním štábem tak dojde v nejbližší době k odstranění tohoto komunikačního prvku a jeho nahrazením formulacemi, které nebudou připouštět dvojí výklad."

Nemyslím, že by  text umožňoval dvojí výklad, ale dobře...   Komunikace je zachráněna, billboardy staženy a život jde dál. Konflikt zmizel? Ne.  Nad stejně agresivníkm a xenofobním programovým textem komunální organizace ČSSD v Praze 5 se objevilo pouze jiné heslo, ještě cyničtější, slibující "vyčištění" čtvrti. "Za bezpečí a čistotu veřejných prostranství" , tvrdí tentokrát sociální demokraté. Takže xenofobní populismus, dí politolog.

Jen bílá je čistá..., chce  říci   rasista.  V programu ČSSD  ovšem zůstalo v plném a nezměneném znění to, JAK sociální demokraté chtějí čistit smíchovská veřejná prostranství ... Takže komunikační prvek xenofobní nenávisti  je pod povrchem hesla zachován a ve schránkách jej před volbami spolu s letáčky Dělnické strany najdeme. Alespoň bude soutěž vyrovnaná. Demokracie je podle ČSSD nejspíš jen pro slušně vychované, kteří mají vlastní byt, teplou vodu, práci, jsou šťastní, spokojení a nemusí spát pod mostem. "Na vobyčejnej lid" v Praze 5 "musí bejt  přísnost"...

Nový ministr kultury Besser se šel představit na jednání kulturního výboru.  Pravda, používá sice téměř nepřetržitě přirovnání ze sportu, ale vypadá rozhodně jako někdo, kdo se nezakecá. O propíraném autorském zákonu, který napsali právníci autorských ochranných organizací, bránících monopol hudebního a filmového průmyslu,  prohlásil, že to je jen návrh, který unikl z ministerstva. A bude se oněm ještě hojně diskutovat. A bude patrně stejně vypadat úplně jinak. Nakolik tomuto prohlášení napomohlo zoufalé internetové bubnování (dosud ještě stále neparlamentní) Pirátské strany, se můžeme dohadovat, ale ministr alespoň slibuje, že proběhne ,,odborná debata" (jako obvykle). Jen by mne zajímalo, jestli ta debata bude s lidmi, kteří o tématu a jejho technologických úskalích něco vědí, nebo jestli se v Nostickém paláci zjeví naše stará známá ,,kulturní fronta", třímající v rukou stopadesátou petici "herců, spisovatelů a režisérů". A diskuze proběhne pouze s protipirátským komandem Policie. Jako kdyby stále po více než třiceti letech měl sjezd Svazu spisovatelů tu moc udržet politiky ve funkcích nebo ne.

Psáno pro excellentskola.cz

Irena Ryšánková
Profil autora  Všechny články autora

Kde jsou všichni ti novináři?

Irena Ryšánková 

5.září 2010
Když mi v mediálních alertech přišla informace, že jakási filmová "hvězda" prohlásila, že mediální monopoly jsou nepřítelem, docela mne to pobavilo. Jasně, brouku, jenže bez reklamy mediálního monopolu bys nedostal třicet milionů za film, že....
Celá zpráva

Besídka končí a začíná školní den....

Irena Ryšánková 

31.srpen 2010
Autobusy se plní, papírnictví jsou narvaná a všichni svolávají tiskovky, aby nám sdělili, co budou dělat. Prázdniny skončily a začíná škola. Vzhledem k značnému počtu nováčků ve sněmovně jim bude nejdříve muset někdo vysvětlit, jakým směrem se točí s...

Dobří odcházejí… ti ostatní jedou do Anglie

Irena Ryšánková 

23.srpen 2010
Jan Bohdal, jediný rozumný člen Rady ČTK, to vzdal. Ze své funkce odstoupil. Napsal prohlášení, v němž vysvětluje, proč tak učinil.
Celá zpráva
Nejnovější
10:30 - Komunisté při kampani vyhrožovali senátoru Štětinovi
09:42 - Akcie ve Spojených státech posílily
09:38 - Westerwelle uzavřel registrované partnerství
09:19 - Eurostat uvede údaje o průmyslových objednávkách
09:08 - Týden mobility: „Cestujte chytřeji, žijte lépe“
Nejčtenější
17.9 - Češi: Rekord ve výzvě proti chudobě ve světě
17.9 - Odchod Martina Štěpánka lidsky zasáhl i Nečase
17.9 - Klaus: Štěpánek je symbol polistopadových změn
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Anketa 
Domníváte se, že Nečasova vláda zabrání výraznému zdražení elektřiny od příštího roku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
8%
Ne
transparent.gif transparent.gif
83%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%
• Co to opět znamená? Tenhle kapitalistický vykořisťovatelský systém se umí postarat jenom o své "pravov... Více
• Jenom 6 tisíc osob propustí? Ta samá politická věrchuška je kdysi nabírala a získávala pro svoji podpo... Více
• V Rakousku je možná o 3/4 víc hovad než u nás, ale Rakušáci si je nezvolil do parlamentu, potažmo vlád... Více
• Musím oponovat.V rakousku je tak o tři čtvrtiny víc hovad než v česku. Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.93  Kč
1 € EUR 24.71  Kč
1 £ GBP 29.58  Kč
1 CHF CHF 18.74  Kč
100 руб RUB 61.08  Kč
Akcie:



AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.