excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/6 °C

Zítra
16/5 °C

Dnes
16/5 °C

   sobota 18.09.2010 10:37  |  Svátek: Kryštof
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří Havel
Falešné evropské zuby  Více
KOMENTÁŘ: Zdeněk Koudelka
Platy soudců  Více
KOMENTÁŘ: Bedřich Moldan
Zlé sny s pražskou dopravou  Více
Jak to vidím já

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

Prezidentský úřad si zaslouží úctu, ale osoba, která ho zastává, porušuje-li sama princip ústavy, na kterou přísahala, a ještě k tomu vyzývá parlament, jak to učinil minulý týden Václav Klaus, tuto úctu sama pošlapává, a proto si zaslouží ostrou kritiku.

Tři omyly prezidenta Klause


Nehledě na to, že se Václav Klaus stále opakuje, a proto již nejde ani o myšlenky, ale o agitaci, jak připomínal třeba Theodor Adorno, když říkal: Síla myšlení je v tom, že neplave s vlastním proudem a je rezistentní vůči tomu, co je již myšleno. Ani tuto bazální schopnost, kterou by měl mít prezident na rozdíl od stranického ideologa, Václav Klaus nemá.

První omyl prezidenta Klause spočívá v potřebě redefinice role Ústavního soudu České republiky. Ústavní soudy v Evropě začaly vznikat po druhé světové válce s ohledem na historickou zkušenost. První byl sice založen v Rakousku, ale základy materiálního práva položil v Evropě německý Ústavní soud po zkušenosti zbytnění Konventu po francouzské revoluci a po zneužití moci výkonné za nacismu, kdy všichni spoléhali na vlády ostatních zemí, že nástupu nacismu budou účinně vzdorovat a zbytnění moci zákonodárné za socialismu a dostal za úkol střežit dělbu moci a rovnováhu mezi jednotlivými mocenskými pilíři: tedy mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní. (Připomeňme, že sociologové již od konce XIX. století v tzv. liberální teorii médií hovoří ještě o čtvrté moci, a sice mediální, která informuje a kontroluje ostatní moci a volená je občany přímo tím, že si její produkty kupují. V druhé půlce minulého století se tato teorie potvrdila, když kvůli odhalení médií musel po tzv. Spiegel-aféře v roce 1962 odstoupit ministr Franz Josef Strauss a kancléř Konrad Adenauer v roce 1972 po tzv. Watergate-aféře prezident Richard Nixon. U nás zase, když MF Dnes odhalila, že ze svých příjmů si Stanislav Gross nemohl pořídit nemovitosti, které vlastní, musel v roce 2005 odejít z funkce předsedy vlády.)

Ústavní soud České republiky učinil několik zásadních rozhodnutí, která umožnila nastolení demokratičtějších poměrů v naší zemi, a proto si zaslouží spíš než kritiku uznání: Zamezil mimo jiné promlčení křivd spáchaných za totalitního systému, umožnil restituce a přes kontinuitu se starým právem, upozornil na hodnotovou kontinuitu se starým režimem, to znamená, že nelze pomocí paragrafů souhlasit s výkonem bezpráví.

Druhý omyl prezidenta Klause spočívá v útoku na rozhodnutí Ústavního soudu z loňského podzimu o odložení parlamentních voleb. Pan prezident se mylně domnívá, že toto rozhodnutí nebylo politicky neutrální a že se tím Ústavní soud ČR pasoval do role třetí komory parlamentu. Jenže opak je pravdou. Naše Ústava hovoří o čtyřletém volebním období a Ústavní soud pouze ukázal na to, že parlament nemá právo si libovolně, tedy neústavně toto období měnit, v tomto případě zkracovat, kdy se mu to z nějakých důvodů zdá výhodné či potřebné. Parlament se pokusil nad ústavou vyzrát tím, že k odhlasovanému zákonu přidal slůvko ústavní, a to nelze. Jak připomněl v Právu Petr Uhl, někteří právníci se dokonce domnívali, že to, co si parlament schválil, nebyl ani zákon.

Profesor ústavního práva Jiří Přibáň k tomuto rozhodnutí a odůvodnění pro Lidové noviny napsal: "Byl nejvyšší čas, aby i náš Ústavní soud zformuloval po německém a rakouském vzoru svou vlastní doktrínu nezrušitelného tzv. materiálního jádra či ohniska ústavy... (Rozhodnutí) jasně říká, že ne vše, co parlament označí za ústavní zákon, se také bez dalšího musí za ústavní zákon považovat."

Třetí omyl prezidenta Klause spočívá ve špatném čtení ústavy, když parlament považuje za "suveréna" a primárné zdroj, z "něhož vyvěrají všechny další moci ve státě." Takovou moc podle naší ústavy má pouze a výhradně lid, jak stojí v druhém článku a vykonává ji pomocí zmíněných tří mocí, které musí být v rovnováze. Tak o tom vždy hovořili i spolutvůrci ústavy profesoři Klokočka a Cepl či profesor Čermák a pozdější soudci Ústavního soudu. Ústavní soud je od toho, aby dohlížel převážně na to, aby některá z těchto mocí nezbytněla, po čemž - bohužel - volá prezident. Zbytnění moci parlamentní, tedy učinit z parlamentu suveréna, by jednoznačně znamenalo návrat před listopad 1989 a navazovalo na bolševické heslo všechna moc Sovětům a vytržení České republiky z demokratické Evropy, v níž už žádný stát není uspořádán hierarchicky, pyramidálně, ale jako síť, která má více mocenských center. Právě a jedině toto uspořádání, které zaručuje dělbu moci, je zárukou současné demokracie.

Za ještě nebezpečnější je možné ale považovat slova ministra spravedlnosti Pospíšila, který s názorem prezidenta vyslovil souhlas a mlčení k takto nebezpečným názorům ze strany ODS, nepočítáme-li komunisty, u nichž je souhlasné mlčení pochopitelné. Jak je vidět, demokratické uspořádání státu je pro část našeho politického spektra stále moc složité a někteří politici by se rádi alespoň v něčem vrátili k tomu, v čem vyrostli. Za pozornost stojí, že ODS se takhle neuváženě chová před blížícími se volbami, v nichž jim jde o hodně. Vlastně svými postoji k Ústavě voličům sděluje: Vám je to jedno a my si tu můžeme dělat, co chceme. Takový postoj je arogantní a část voličů to určitě vnímá: zvláště v Praze, o kterou ODS tak stojí.

Karel Hvížďala
Profil autora  Všechny články autora

Paroubek, nebo Hašek? Je to jedno!

Karel Hvížďala 

1.září 2010
I takhle jednoduše by se dalo odpovědět na otázku, kdo má vést sociální demokracii, protože problém této důležité strany, která by měla - jak naposled připomněl třeba profesor Jiří Přibáň - připomínat nutnost zabránit tomu, aby individuální svoboda v...

Internet: revoluce jen pro starce

Karel Hvížďala 

17.srpen 2010
I takhle by se dal nazvat výsledek několika průzkumů, které se soustředily na mladé lidi od 12 do 24 let: Tito náctiletí, kterým se ve světě říká Cyberkids, virtuální děti nebo zavináčová generace či Netgeneration, tedy generace na síti...
Celá zpráva

Pitr, policie a média

Karel Hvížďala 

2.srpen 2010
Vstoupím-li v zahraničí do českého letadla, první, co mě zarazí, vezmu-li do ruky naše noviny, je značná převaha nepodstatných zpráv nad zprávami, které se dotýkají našich životů.
Celá zpráva
Nejnovější
10:30 - Komunisté při kampani vyhrožovali senátoru Štětinovi
09:42 - Akcie ve Spojených státech posílily
09:38 - Westerwelle uzavřel registrované partnerství
09:19 - Eurostat uvede údaje o průmyslových objednávkách
09:08 - Týden mobility: „Cestujte chytřeji, žijte lépe“
Nejčtenější
17.9 - Češi: Rekord ve výzvě proti chudobě ve světě
17.9 - Odchod Martina Štěpánka lidsky zasáhl i Nečase
17.9 - Klaus: Štěpánek je symbol polistopadových změn
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Anketa 
Domníváte se, že Nečasova vláda zabrání výraznému zdražení elektřiny od příštího roku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
8%
Ne
transparent.gif transparent.gif
83%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%
• Co to opět znamená? Tenhle kapitalistický vykořisťovatelský systém se umí postarat jenom o své "pravov... Více
• Jenom 6 tisíc osob propustí? Ta samá politická věrchuška je kdysi nabírala a získávala pro svoji podpo... Více
• V Rakousku je možná o 3/4 víc hovad než u nás, ale Rakušáci si je nezvolil do parlamentu, potažmo vlád... Více
• Musím oponovat.V rakousku je tak o tři čtvrtiny víc hovad než v česku. Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.93  Kč
1 € EUR 24.71  Kč
1 £ GBP 29.58  Kč
1 CHF CHF 18.74  Kč
100 руб RUB 61.08  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.