Příteli mnoha vlivných politiků Janouškovi už Švýcaři podle informací serveru dokonce uvolnili v přepočtu přes 200 milionů korun, které zablokovali v tamní ženevské bance Kredietbank. Případ jeho podezřelých milionových transakcí tak bude odložen, píše server Aktuálně.cz.
"Případ tím skončil, švýcarské úřady nehodlají Janouška obvinit, ani k tomu nebudou do Česka předávat další informace," řekl serveru vysoce důvěryhodný zdroj, který je detailně obeznámen s vyšetřováním. Švýcarská prokuratura ani sám Janoušek kauzu nekomentovali.
Podle serveru se konkrétně jednalo o převody peněz na dvou účtech v Kredietbank, k nimž měl podnikatel dispoziční právo, a na nichž úřady na podzim roku 2008 zablokovaly v přepočtu 220 milionů korun. Janoušek totiž odmítal poskytnout švýcarským orgánům vysvětlení k jednotlivým transakcím.
Za další potíže si tak mohl do značné míry sám. Proč nakonec švýcarští policisté a prokurátoři dospěli k závěru, že Janouška stíhat nebudou, není v tuto chvíli jasné. Švýcarská prokuratura to neobjasnila, od počátku vyšetřování informace k Janouškovu případu novinářům neposkytuje.
Janoušek byl v minulosti opakovaně podezříván ze spolupráce se zahraniční špionáží, nikdy to ale nikdo nedokázal. Zároveň se neobjevil důkaz, že Janoušek, letitý spojenec odcházejícího pražského primátora Pavla Béma, zbohatl nezákonně. V minulých letech se dostal například k velkým zakázkám státních Českých drah, Lesů ČR či VZP. Nyní čeká, zda Praha změnou územního plánu zhodnotí jeho pozemky v hlavním městě.
O Janouškovi se také hovořilo v souvislosti s novou parlamentní stranou Věci veřejné. V kuloárech se často hovoří o Janouškovi (a také pražském komunálním politikovi Tomáši Hrdličkovi z ODS) coby o jednom ze zakladatelů strany. Janoušek údajně financoval prostřednictvím firem, které ovládá, z velké části letošní kampaň Věcí veřejných do Parlamentu ČR.
Úzké spojenectví mezi Janoušekm a VV popírají nejen předseda strany Radek John, ale i vlivný člen strany a ministr dopravy Vít Bárta. Bárta dokonce označil Janouška za "nepřijatelnou osobu", a jeho jméno uvedl na tzv. černou listinu lidí, kterým je zakázán vstup na jeho úřad. Bárta novinářům sdělil, že je to jeden z prostředků, jak zamezit korupci a omezit vliv lobbystů při zístávání lukrativních veřejných zakázek.
(jštol, foto: arch.)
Související zprávy:
-
Kdo jsou tajní sponzoři Věcí veřejných?
|