Peníze měly být určeny pro Integrovaný operační program. "V tuto chvíli není žádný konkrétní příslib finančních prostředků, abychom mohli konkrétně uvažovat o vyhlášení další výzvy," vysvětlila Renata Slámková z ministerstva kultury. Kladruby se podle ní mohou o evropskou dotaci znovu přihlásit, pokud ministerstvo kultury získá navíc peníze z evropských fondů. Zatím podle E 15 vše nasvědčuje tomu, že ministerstvo kultury do roku 2013 další peníze z EU nezíská.
"Probíhají první jednání, kam bude intervence v období 2014 až 2020 směřovat. Obecně se dá předpokládat, že bude i nadále podpořeno vzdělávání a cestovní ruch včetně infrastruktury, ale nikde není psáno, že se bude podporovat kultura. Ta je primárně v kompetenci členských států," řekla Slámková deníku.
Hřebčín je v katastrofálním stavu. Pardubický hejtman Radko Martínek uvedl, že záchrana kulturní památky je možná, pokud se rychle seženou peníze. "Všichni by se ale museli začít chovat jinak," řekl. Upozorňuje v této souvislosti na to, že vláda šetří i na penězích, které již byly dohodnuty.
Do Kladrub neputuje ani 30 milionů korun, které v červnu slíbil bývalý ministr zemědělství Jakub Šebesta.
"Evropská dotace, to už je pasé," řekl prezident Asociace svazů chovatelů koní Jaroslav Dražan. Ten byl jedním z mnoha ředitelů hřebčína Kladruby v posledních letech. Dražan navíc tvrdí, že současná situace potvrzuje nesmyslnost květnové transformace hřebčína na jednu z příspěvkových organizací, protože ty ve srovnání se státními podniky více doplácejí na současná úsporná opatření vlády.
(aj,mfx,foto:arch.)
Související zprávy:
-
Kladruby a Litomyšl nevzdávají boj o miliony z EU
|