excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
18/6 °C

Zítra
16/5 °C

Dnes
16/5 °C

   sobota 18.09.2010 10:33  |  Svátek: Kryštof
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Jiří Havel
Falešné evropské zuby  Více
KOMENTÁŘ: Zdeněk Koudelka
Platy soudců  Více
KOMENTÁŘ: Bedřich Moldan
Zlé sny s pražskou dopravou  Více
Domácí

Velikost textu:

SANEP: ČSSD vede, pravice má většinu

Z modelového exkluzivního průzkumu společnosti SANEP vyplývá, že favoritem komunálních voleb v celostátním měřítku je ČSSD následovaná ODS a TOP 09. 
15.září 2010 - 13:21
Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který se zaměřil na politické nálady občanů ČR, Pražanů a obyvatel Brna a Ostravy před nadcházejícími říjnovými komunálními volbami, vyplývá, že favoritem voleb v celostátním měřítku je ČSSD následovaná ODS a TOP 09.

Sociální demokracie však stejně jako v květnových volbách do Poslanecké sněmovny zůstává coby levicová strana v čele osamocena a šanci na faktický úspěch v podobě koaličních seskupení má opět pravice, kterou posiluje i strana Věcí veřejných, která má reálnou naději na velice zajímavý volební úspěch.

Zejména nominace bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy na post volebního lídra v komunálních volbách v Praze za TOP 09 zvyšuje šanci této strany na volební úspěch atakující třicetiprocentní hranici v našem hlavním městě.  Obdobného úspěchu může dosáhnout i ČSSD v Ostravě a v tuto chvíli sociální demokracie vítězí i v brněnské metropoli, před druhou ODS.  Celkově však i v komunálních volbách nahrává stávající nálada voličů pravicově orientovaným stranám v čele s ODS a TOP 09, kterým může napomoci na získání většiny v obecních volbách a volbách do městských zastupitelstev i poměrně silná strana Věcí veřejných, která si patrně získává své stálé příznivce. Zrnkem na vahách v jednotlivých městech a obcích mohou být i místní občanská sdružení či volební koaliční uskupení. Zcela však nelze vyloučit ani případné koalice ČSSD a ODS apod., neboť pravidla pro sestavování komunálních koaličních uskupení se řídí jinými pravidly, než je tomu zvykem na parlamentní a vládní úrovni. V některých lokalitách mohou zaujmout voliče i menší politické strany jako např. Suverenita-blok Jany Bobošíkové, Strana zdravého rozumu nebo SPO-Zemanovci či lokálně známé osobnosti kandidující za místní politická sdružení a hnutí. Celkově však budou opět hrát prim největší politické strany, které si také rozdělí nejvíce zastupitelských mandátů.

Vzhledem k tomu, že v komunálních volbách vedle politických stan s celostátní působností kandiduje i řada místních občanských sdružení, hnutí a volebních koaličních uskupení, vychází volební model exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pouze ze základní nabídky hlavních politických stran, které kandidují v celé ČR.  Pro přehlednější orientaci v náladách obyvatel ČR, Prahy, Brna a Ostravy, pak byl zvolen stranický preferenční model, který v tuto chvíli ukazuje na aktuální pocity a nálady všech voličů ČR a třech největších domácích měst (Prahy, Brna a Ostravy) ve vztahu k nadcházejícím komunálním volbám.  O celkovém úspěchu jednotlivých kandidujících stran a hnutí pochopitelně bude rozhodovat voličská účast.

Komunální volby v ČR - stranické preference

V rámci celé ČR v tuto chvíli vítězí ČSSD se ziskem 21,4% hlasů, které představují reprezentativní vzorek populace celé ČR. Tento výsledek je tak odrazem názoru všech voličů, tedy i těch, kteří k volbám nepřijdou nebo jsou nerozhodní. V těsném závěsu za sociálními demokraty je ODS, které v rámci modelového průzkumu společnosti SANEP aktuálně dalo svůj hlas 19,7% dotázaných. Na třetím místě je TOP 09 se ziskem 18,6% hlasů, následována čtvrtou nejvíce preferovanou stranou v rámci celé ČR, VV (11,3%). Až na pátém místě se umístila KSČM se ziskem 9,1 procentních bodů. Jak naznačují pouze orientační modelové výsledky nálady voličů celé ČR, i přes favorita komunálních voleb ČSSD je voličská obec nakloněna pravici, která bude mít zejména v podobě ODS, TOP 09 a VV největší šanci získat nadpoloviční většinu hlasů v rámci jednotlivých zastupitelstev obcí a měst.  

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 25. srpna - 5. září 2010 proveden na reprezentativním vzorku 14.308 dotázaných obyvatel celé ČR ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 36.291 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Komunální volby-stranické preference Praha

Jak ukazují stranické preference v hl. městě Praze, zde je jasným favoritem TOP 09 (28,1%), která může velice reálně atakovat hranici 30% hlasů. Tento trend se ostatně potvrdil i v květnových volbách do Poslanecké sněmovny a zdá se, že jej nadcházející komunální volby potvrdí. K vítězství TOP 09 v Praze ostatně může výrazně napomoci i lídr TOP 09 a kandidát na primátorský post Hl. města Prahy, bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který se těší velké důvěře většiny Pražanů. S velkým odstupem za TOP 09 by aktuálně v Praze skončila ODS se ziskem 22,2% hlasů. ODS tak s největší pravděpodobností přijde o svoji stávající většinovou nadvládu na pražském magistrátu i o svého stranického primátora.  Třetí nejsilnější stranou v Praze je aktuálně ČSSD (16,4%) následovaná stranou Věcí veřejných, která tak se ziskem 12,2 procentních bodů má reálnou naději na vytvoření magistrátní koalice společně s TOP 09 a ODS.  

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 25. srpna - 5. září 2010 proveden na reprezentativním vzorku 3.256 dotázaných obyvatel města Prahy ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 36.291 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 2,5 procentního bodu.

Komunální volby – stranické preference Brno

V největší jihomoravské metropoli Brně aktuálně vede ČSSD (22,1%) těsně před ODS (21,2%). I v Brně se však o své místo na magistrátu hlásí TOP 09 (18,5%), ale i VV (8,7%). Lidovci, kteří mají v Brně standardně silné zastoupení, by však v tuto chvíli skončili až jako šestá nejsilnější strana. V této situaci by tak lídr ČSSD a primátor statutárního města Brna Roman Onderka nemohl s lidovci počítat jako s koaličními partnery a šanci na ovládnutí brněnské radnice by tak mělo pravicově orientované koaliční uskupení ODS, TOP 09, VV společně s některou s menších stran.   

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 25. srpna - 5. září 2010 proveden na reprezentativním vzorku 2.080 dotázaných obyvatel města Brna ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 36.283 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 2,5 procentního bodu.

Komunální volby-stranické preference Ostrava

Ostravští voliči dávají přednost levicové ČSSD, která by aktuálně získala podporu 29,3% dotázaných.  Se ztrátou téměř deseti procent se za sociální demokracií umístila druhá ODS (20,2%). Třetí nejsilnější stranou v Ostravě je KSČM (13,1%) a překvapivě značnou podporu má i strana Věcí veřejných (11,3%). Na růžích nemá v Ostravě ustláno pravicová TOP 09, která by aktuálně zaujala až čtvrté místo se ziskem 10,3% hlasů. V Ostravě tak voliči dávají přednost levicovým stranám, které kladou důraz na sociální politiku.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 25. srpna - 5. září 2010 proveden na reprezentativním vzorku 2.241 dotázaných obyvatel města Ostravy ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 36.290 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 2,5 procentního bodu.

(zdroj: sanep.cz, foto: arch.)

Tisk stránky  Doporučit stránku

Komunisté při kampani vyhrožovali senátoru Štětinovi

> Od začátku září je v ulicích Prahy 10 senátor Jaromír Štětina, který opět kandiduje do Senátu.
Více

Akcie ve Spojených státech posílily

Akciové trhy v Spojených státech během pátečního obchodování posilovaly.
Více

Westerwelle uzavřel registrované partnerství

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle (48) a jeho partner, sportovní manažer Michael Mronz (43), v pátek uzavřeli registrované partnerství.
Více

Eurostat uvede údaje o průmyslových objednávkách

Evropský statistický úřad zveřejní údaje o průmyslových objednávkách za červenec v zemích eurozóny i celé Evropské unie (EU).
Více

Týden mobility: „Cestujte chytřeji, žijte lépe“

Stovky měst po celé Evropě i mimo ni se 16. až 22. září 2010 zúčastní Evropského týdne mobility, největší celosvětové akce věnované udržitelné městské dopravě.
Více
Nejnovější
10:30 - Komunisté při kampani vyhrožovali senátoru Štětinovi
09:42 - Akcie ve Spojených státech posílily
09:38 - Westerwelle uzavřel registrované partnerství
09:19 - Eurostat uvede údaje o průmyslových objednávkách
09:08 - Týden mobility: „Cestujte chytřeji, žijte lépe“
Nejčtenější
17.9 - Češi: Rekord ve výzvě proti chudobě ve světě
17.9 - Odchod Martina Štěpánka lidsky zasáhl i Nečase
17.9 - Klaus: Štěpánek je symbol polistopadových změn
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Anketa 
Domníváte se, že Nečasova vláda zabrání výraznému zdražení elektřiny od příštího roku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
8%
Ne
transparent.gif transparent.gif
83%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%
• Co to opět znamená? Tenhle kapitalistický vykořisťovatelský systém se umí postarat jenom o své "pravov... Více
• Jenom 6 tisíc osob propustí? Ta samá politická věrchuška je kdysi nabírala a získávala pro svoji podpo... Více
• V Rakousku je možná o 3/4 víc hovad než u nás, ale Rakušáci si je nezvolil do parlamentu, potažmo vlád... Více
• Musím oponovat.V rakousku je tak o tři čtvrtiny víc hovad než v česku. Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.93  Kč
1 € EUR 24.71  Kč
1 £ GBP 29.58  Kč
1 CHF CHF 18.74  Kč
100 руб RUB 61.08  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.