středa 15.09.2010 09:18  |  Svátek: Jolana
KOMENTÁŘ: David Rath
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Domácí

Za zdražení elektřiny může ministerstvo průmyslu

Za zdražování energie může ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Energetický regulační úřad (ERÚ) a elektrárenská společnost ČEZ.
12.září 2010 - 16:32
V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf Strany zelených Ondřej Liška. „Obnovitelné zdroje způsobí v příštím roce zvýšení cen energií nejvýše o sedm až osm procent,“ řekl Liška. Prognóza ČEZu, která předpovídá zdražení elektřiny až o 22 procent, je podle Lišky nevysvětlitelná.

„Hlavním viníkem tohoto nárůstu cen energie je ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad, které nekonaly tak jak měly. Tento problém měli i v Německu před několika lety, ale tam státní správa nezaspala a reagovala včas. Na třetím místě je to ČEZ,“ uvedl Liška s tím, že úřady podle něj nezabánily živelnému rozvoji státem podporované fotovoltaiky. ČEZ se navíc podle Lišky snaží útoky na fotovoltaiku zakrýt skutečné důvody zdražení elektřiny.

Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda ale odmítl, že by prognóza ČEZu byla účelová. „Rádi bychom se mýlili, ale realita je blíže našim prognózám. Velmi pravděpodobně bude konečné číslo někde kolem 1500 až 1800 megawatt, v krajním případě až 2000 megawatt,“ dodal Svoboda. ČEZ navíc podle Svobody většinu svých fotovoltaických projektů zastavil.

Podle Svobody se za rok v České republice postaví tolik solárních elektráren, že jejich podpora přijde v následujících 20 letech spotřebitele elektřiny na 40 miliard ročně.

„Naše investice do projektů fotovoltaických elektráren před dokončením jsou marginální v porovnání s investicemi do konvenčních zdrojů. Náš podíl na celkové instalované kapacitě se bude pohybovat maximálně v jednotkách procent,“ uvedl v OVM Svoboda. Celkem bude mít do konce roku ČEZ v solárních elektrárnách instalovaný výkon do 100 megawatt.

ČEZ chce v oblasti ekologické výroby elektřiny hlavně využívat svá stávající zařízení, u kterých je možné dosáhnout ekologičtější výroby elektřiny. To se týká například spoluspalování biomasy, či podpory dálkového teplárenství. Mezi další priority společnosti patří také podpora využívání geotermální energie, tepelných čerpadel, či rozvoj nových technologií, například elektromobilů.

Podle ERÚ bylo k prvnímu srpnu v ČR celkem 9600 solárních elektráren. Přitom na počátku roku 2009 jich bylo jen 1475. Za výrazným nárůstem počtu solárních elektráren stojí právě jejich podpora ze strany státu, která garantuje výrobcům výkup „zelené“ energie za výhodné ceny.

(aj,mfx,foto:arch.)