/6 °C

neděle 05.09.2010 02:56  |  Svátek: Boris
Díky za sudetské Němce  Více
Regiony

Dlouhý Most má na kostele restaurovanou kopuli

Pozlacená báně kostela sv. Vavřince v Dlouhém Mostě na Liberecku je opět na svém místě.
3.září 2010 - 20:45
Po 101 letech byla totiž 7. srpna při opravě střechy sundána kopule kostela sv. Vavřince  a po opravě znovu zdvižena.

„Byly zde nalezeny dobové dokumenty, mince a další písemnosti. Před uzavřením byly tyto dokumenty uloženy zpět a doplněny o současné písemnosti od sboru dobrovolných hasičů, základní školy i obce,“ uvedla náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová.

Podle ní do báně putovaly také noviny ze dne 2. 9. 2010, vítězné kresby ze školní soutěže žáků, a také  pamětní listina.

„Římskokatolická farnost svatého Vavřince na Dlouhém Mostě uspořádala po 101 letech 2. září L.P. 2010 ve farním kostele svatého jáhna a mučedníka Vavřince slavnostní akt uložení původních historických a současných dokumentů, mincí a bankovek koruny české a tří obrázků dlouhomosteckých školáků do nově pozlacené báně kostelní věže, nad níž bude vztyčen Kříž Kristův.

Oprava a nátěr věže  a její střechy byly provedeny z finančních prostředků dlouhomostecké farnosti za významné spoluúčasti Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje a obce Dlouhý Most.

Omítky byly opraveny a následně natřeny v barvách světle okrové a lomené bílé. Byla opravena a nově natřena střecha věže a po 101 letech opět pozlacena kostelní báň a kříž. Ty budou po vložení jediné původní tuby z 31. srpna 1909  a jedné tuby nové opět vyzdviženy na vrchol věže, aby zde pro další generace čekaly na své objevení a vydaly svědectví o historii kostela, farnosti, obce a nás žijících  v této době na Dlouhém Mostě,“ píše se v pamětním listě.

Tubusy do kopule kostela uložili náměstkyně hejtmana LK. Lidie Vajnerová, starostka obce Běla Ivanová, ředitelka základní školy Iva Poršová  a statutární administrátor farnosti Michal Olekšák.

(rp,foto:arch.)

Zastavili jsme krvácení americké ekonomiky

Americký prezident Barack Obama v sobotu prohlásil, že jeho politika zastavila krvácení americké ekonomiky a přivedla střední třídu na cestu k zotavení.

Rodina slovenského střelce utekla do Maďarska

Rodina vraha Ľubomíra Harmana, který v pondělí v Bratislavě zastřelil sedm lidí a pak i sebe, se odstěhovala do Maďarska ze strachu z pomsty okolí.

Ve Francii protesty proti rasismu a xenofobii

Lidé v Paříži protestovali proti přistěhovalecké politice francouzské vlády a nastaveným opatřením proti cizincům.

Vláda projedná novelu loterijního zákona

Kabinet na svém středečním zasedání projedná novelu zákona o loteriích, kterou připravila ČSSD.

Hejtman Eichler jednal s americkým charge d’affaire

Hejtman Libereckého kraje a místopředseda Asociace krajů České republiky Mgr. Stanislav Eichler se v Praze setkal na americké ambasádě s charge d’affaire Johnem Ordwayem.
20:40 - Zastavili jsme krvácení americké ekonomiky
20:35 - Rodina slovenského střelce utekla do Maďarska
19:30 - Vláda projedná novelu loterijního zákona
19:11 - Hejtman Eichler jednal s americkým charge d’affaire
4.9 - Policie u vás zůstane, ale chce nájem za korunu
4.9 - V sobotu v noci omezení přímého bankovnictví
4.9 - Kandidáti VV do Senátu nepodepsali žádnou smlouvu
Myslíte si, že vyhoštění Romů z Francie je rasismus?
• Zastavili jsme krvácení americké ekonomiky - to už je zlý, už je tedy jistý, že se to brzo pose.e. Zac... Více
• Přesluhující politici a parlament ztráci důvěru, neboť se podepsali v minulosti na všem negativním a t... Více
• ty blekote co pišeš o defen. prvni co udelal tak vyhodim tebe a poto socany a komanče v.....e Více
• Václav Pícl - Snížení platů je neúnosné: Problémem je státní otesánek, zbytnělý jak za komodírů. Vláda... Více