Domácí

Velikost textu:

Kauza bytů OKD má pokračování, hrozí dražba

Společnost RPG Byty zastavila některé z bytových domů ve prospěch bankovních ústavů, když nebude splácet, půjdou domy do dražby. 
3.září 2010 - 21:13
V pátek to uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, chce protestovat v parlamentu i u Evropské komise.

Společnost RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji vlastní téměř 45 tisíc bytů, v rámci splácení úvěru zastavila ve prospěch České spořitelny, UniCredit Bank a nizozemské Bxr Real Estate Investments BV několik ze svých bytových domů. To se ale nelíbí sociálním demokratům, podle kterých jde o porušení dohod.

„Je tu podmínka, kterou má vlastník bytů se státem a nájemníky. Těm musí v případě prodeje bytové jednotky nabídnout k přednostnímu odkupu,“ uvedl v pátek Zaorálek. „V zástavních smlouvách se ale píše, že v případě, že společnost RPG Byty nebude moci splácet svůj úvěr, zastavené bytové domy půjdou do dražby. Nájemníci tak v podstatě přijdou o své předkupní právo,“ dodal.

RPG Byty žádají po UniCredit Bank 400 milionů korun, po České spořitelně 500 milionů korun a po Bxr Real Estate Investments BV 10,5 milionu eur. „Celkem tak jde o více než miliardu,“ vyčíslil místopředseda ČSSD.

Ten vzápětí dodal, že se přitom společnost v zástavní smlouvě nepřiznává, že je na zastavených bytových domech břemeno v podobě práva nájemníků na přednostní odkup bytů.

„Budu v této věci písemně interpelovat ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). To ale asi nebude stačit, na toto téma vyvoláme i debatu v parlamentu. Je známou věcí, že pan Bakala, spoluvlastník firmy OKD, podpořil před volbami strany trojkoalice značnými prostředky,“ uzavřel Zaorálek.

ČSSD kromě kroků v Poslanecké sněmovně a Senátu bude prostřednictvím Zaorálka zároveň informovat Evropskou komisi, která se již z popudu nájemníků celou kauzou zabývá.

Byty v rámci privatizace těžařské firmy OKD získala v roce 2004 společnost Karbon Invest a zavázala se, že je při případném prodeji přednostně nabídne nájemníkům. Firmu pak koupila společnost RPG Industries, která nyní přes 44 tisíc bytových jednotek ve 28 městech a obcích Moravskoslezského kraje spravuje prostřednictvím dceřiné společnosti RPG Byty. Za převod bytů na dceřinou společnost dostala RPG Industries od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun kvůli údajnému porušení privatizační smlouvy. Společnost ale pokutu odmítla zaplatit, tvrdí že žádný smluvní závazek neporušila.

RPG chtěla loni předkupní právo pro stávající nájemníky jednostranně vypovědět, ministerstvo financí ale postup napadlo žalobou a RPG se letos v březnu ze sporu stáhla. Na stranu nájemníků a ministerstva se poté postavil i Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře. RPG prohlašuje, že předkupní právo nájemníků uznává, ale že žádný prodej bytů nechystá.

(rp,mfx,foto:arch.)


Související zprávy:

  • Spor miliardáře Zdeňka Bakaly proti Zaorálkovi

Malé obce dávají přednost nezávislým kandidátům

Úspěch nezávislých kandidátů v komunálních volbách v Česku souvisí s velkým množstvím obcí s nízkým počtem obyvatel.
Více

Hizballáh rozmístil na hranicích 15tisíc raket

Izraelský velvyslanec ve Spojených státech Michael Oren varoval, že libanonské hnutí Hizballáh rozmístil zhruba 15 tisíc raketových střel podél libanonských hranic s Izraelem.
Více

Uherskohradišťská nemocnice otevřela nová lůžka

Nové pracoviště s deseti lůžky dlouhodobé intenzivní péče (DIP) dnes zprovoznila Uherskohradišťská nemocnice a.s..
Více

Policie u vás zůstane, ale chce nájem za korunu

Policie ve vaší obci zůstane, jen když nám pronajmete prostory pro služebnu za symbolickou cenu, naléhá šéf středočeské policie Václav Kučera.
Více

Kandidáti VV do Senátu nepodepsali žádnou smlouvu

Vedení Věcí veřejných (VV) si zatím nezavázalo své kandidáty do Senátu žádnou stranickou smlouvou, řekl  předseda VV Radek John.
Více