Domácí

Velikost textu:

SANEP: Většina českých žen se stydí za své nahé tělo

České ženy ve většině trpí komplexem ze svého nahého těla. Naopak čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.  
29.srpen 2010 - 20:06
Snaha zejména žen o dosažení vzhledu modelek, zpěvaček či hereček, které jsou médii předkládány veřejnosti  jako vzory ideálu krásy, si mnohdy vybírá krutou daň v podobě velmi vážných  psychických  problémů, které mohou v případě anorexie končit i smrtí. Skutečnost, že moderní kult krásy nahého těla je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, dokládá i aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP.  Většina českých žen se totiž na rozdíl od svých protějšků stydí za své nahé tělo. České ženy také ve většině trpí komplexem ze svého nahého těla. Naopak čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají. 

Zajímavé je, že stud a komplexy opadají u českých žen při milostných hrátkách, kdy se většina za své nahé tělo nestydí.  České ženy tak více řeší své postavy ve vztahu k veřejnosti než ke svým sexuálním partnerům. To ostatně potvrzuje i poměrně malý zájem žen, ale i mužů, o nudistické pláže. Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP rovněž vyplývá, že český národ na jedné straně rozhodně není národem exhibicionistů, ale ani není národem puritánů, neboť většině Čechů i přes jejich případnou nespokojenost se svým tělem  nedělá  problém bavit se otevřeně o své nahotě.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 6. - 13. srpna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 9.260 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 19.069 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Za své nahé tělo se stydí  58,7% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek něžného pohlaví v ČR.  Oproti ženám si čeští muži ze svého nahého těla problémy nedělají. Za své nahé tělo se totiž stydí téměř o polovinu méně mužů než žen, tedy 32,4% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek mužské populace v ČR. 


Obdobně je tomu s pocitem méněcennosti, kdy ze svého nahého těla trpí komplexem 51,4 žen, zatímco zakomplexovaných mužů je 15,8%.  Největší problémy se svým nahým tělem a s pocity méněcennosti mají mladí lidé, zejména pak ženy ve věku 18-25 let. Výjimkou však nejsou ženy ve věku 30 -38 let. V případě sexu jde však zjevně v mnohých případech jak stud, tak komplexy z nahého těla stranou.  Za své nahé tělo se totiž při sexu stydí již jen 29,1% žen a pouze 6,7% mužů.  V oblasti sexu jsou tedy muži mnohem více sebevědomí než ženy, a tak si připouštějí své případné fyzické nedostatky méně než jejich protějšky.

Za exhibicionistu se považuje 4,9% žen a 4,5% mužů a nudistické pláže vyhledává 6,4% žen a 7,4% mužů. Z těchto výsledků lze vyvodit, že i nudistické pláže vyhledávají zejména exhibicionisté a lidé, kterým je nahota příjemná. Nicméně ani ti, kteří jsou se svým nahým tělem spokojeni, nemají zjevně potřebu ukazovat se na nudistických plážích.

I přes problémy části populace s vzhledem své postavy je zjevné, že Češi nejsou národem puritánů a o nahotě nemají problém mluvit. Otázky dotýkající se nahoty jsou nepříjemné 34,7% žen a 20,7% mužů.   

Celkově lze tedy říci, že ženy, na rozdíl od českých mužů, se mnohem více zabývají svou postavou, a tedy mnohem znatelněji podléhají mediální sugesci o vzoru ideálu krásy nahého těla. Nicméně i pro většinu žen nespokojených se svým nahým tělem odpadají tyto problémy v oblasti intimního života. I přes poměrně velkou otevřenost v  otázkách dotýkajících se osobní nahoty je zjevné, že kult nahé krásy je velkým problémem zejména pro mladé dívky, což se ve svém důsledku může dramaticky odrážet na kvalitě jejich psychiky, a tedy i sebedůvěry.

(zdroj: SANEP.cz, foto: arch.)


Japonsku se porouchal špionážní satelit na KLDR

Japoncům se porouchal satelit schopný provádět špionáž bez ohledu na počasí, jaké v pozorované zemi vládne.
Více

O post ombudsmana se znovu uchází John Bok

Občanský aktivista, předseda spolku Šalamoun - spolek na podporu nezávislé justice v ČR, John Bok se potřetí uchází o post ombudsmana.
Více

Češi budou napřesrok šetřit a méně cestovat

Výdaje českých domácností na cestovní ruch čeká příští rok kvůli vládním úsporám a rostoucím cenám energií meziroční pokles o 10 až 15 %.
Více

Hurvínek vyjel na prázdninové jízdy po naposledy

Poslední jízdy absolvoval motorový vlak Hurvínek na podkrušnohorské Kozí dráze mezi Děčínem a Oldřichovem.
Více

Soudci by do důchodu měli odcházet později

Věk, po jehož dosažení mají soudci nadobro svléknout talár a odejít do důchodu, by měl být spíše vyšší.
Více