9/-1 °C

středa 20.10.2010 13:06  |  Svátek: Vendelín
KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Byznys

Akcie ČEZu se propadly, gigant začíná mít problémy

Akcie státem ovládané elektrárenské společnosti ČEZ se propadly na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl. Energetický gigant začíná mít potíže.
18.říjen 2010 - 18:20
Cena akcie ČEZ před několika dny na pražské burze poklesla o 3,24 procenta na 777 korun. Analytici se shodují, že důvodem jsou připravovaná vládní opatření proti růstu cen elektřiny, především čerstvě schválený záměr prodat aspoň část emisních povolenek, které měly energetické společnosti získat zdarma.

Akciím nepomáhají ani zprávy o zpoždění dostavby dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Tento bod včera probrala dozorčí rada podniku, za měsíc má definitivně rozhodnout bezpečnostní rada státu.

Třetím faktorem jsou informace o zhoršujícím se zdraví společnosti, které minulý týden přinesly HN. "Akcie ČEZ se kvůli zprávám o odkupu emisních povolenek a odložení dostavby Temelína dostaly pod prodejní tlak a je pravděpodobné, že v krátkém horizontu může tento tlak pokračovat," míní Josef Novotný ze společnosti Fio.

V neposlední řadě může stát za propadem akcií i špatné hospodaření společnosti v rámci svých zahraničních investic.

Redakce serveru excellentskola.cz informovala o neúspěšných akvizicích, které má na starosti ve společnosti Vladimír Schmalz. Ten se tento víkend stal v komunálních volbách pražským zastupitelem za ODS. Znepokojivým faktem je přímé propojení vysokého manažera energetického giganta s politikou. Když se na to redakce ptala vedení společnosti ČEZ, ze zaslaných odpovědí je patrné, že politické ambice a působení Schmalze ČEZu nevadí.

(abb, mfx, foto: arch.)