excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
-1/-7 °C

Zítra
1/-4 °C

Dnes
/-7 °C

   sobota 27.11.2010 17:52  |  Svátek: Xenie
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Byznys

Velikost textu:

Solární kapacita může přesáhnout 1800 MW

Energetický úřad vydal licence na více než 1300 MW instalovaného solárního výkonu a žádosti o dalších 500 MW jsou ve stadiu zpracování. 
24.listopad 2010 - 20:50
Uvedl to ve v online rozhovoru na Patria.cz místopředseda ERÚ a šéf sekce regulace Blahoslav Němeček. "Každý den dochází zhruba 50 žádostí o licenci. K 19. listopadu je pravomocných 1182 MW, ve lhůtě nabytí právní moci (15 dnů) 124 MW, v řízení pak dalších 507 MW, to je dohromady 1813 MW, které by mohly být potenciálně do konce roku 2010 připojeny," upřesnil místopředseda ERÚ.

Dále řekl, že v případě, že by skutečný instalovaný výkon roku byl nízký (proti odhadům ERÚ), pak by úřad korigoval velikost nákladů na krytí podpory u distributorů. "Prakticky se spíše obáváme, že naše odhady mohou být překonány," uvedl Němeček. Poslední odhad ERÚ hovořil o instalovaném výkonu FVE do konce kolem 1600 MW (plus dalších 200 MW počátkem roku 2011).

Kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v příštím roce hrozí skokové zdražení elektřiny, proti kterému vláda ČR přijala sadu opatření, zahrnující například 26procentní srážkovou daň na solární zdroje nad 30 kW instalované v letech 2009 a 2010, 32procentní darovací daň na emisní povolenky let 2011 a 2012 či zvýšení poplatku za vynětí půdy pro fotovoltaické instalace z půdního fondu. Zákon již schválila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát.

"Pokud by Senát ještě na počátku prosince novelu schválil, systém by mohl zafungovat tak, jak bylo původně předpokládáno, aby bylo dosaženo nižšího nárůstu cen elektřiny. Pokud by ale Senát vrátil návrh Poslanecké sněmovně, pak se zřejmě nutně posouváme do roku 2011. Dle mého názoru závisí vše na rozhodnutí Senátu," uvedl místopředseda ERÚ Němeček v online rozhovoru.

Prudký růst počtu solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu investorů. "Příčina problému je přisuzována vysoké výkupní ceně, což je určitě pravda, nicméně pokud by se v ČR dodržovaly zákony, zde mám na mysli stavební zákon a související předpisy, těžko by se dalo s ohledem na ochranu přírody oplotit několik hektarů nebo desítek hektarů půdy ve volné krajině," uvedl Němeček.

Nová legislativa umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud. To by mělo od příštího roku obor částečně stabilizovat. "Nyní se připravuje nový zákon o podporovaných zdrojích, který se snaží řešit i problematiku likvidace panelů po skončení jejich životnosti," uvedl dále místopředseda ERÚ.

Němeček uvedl i možná budoucí rizika vyplývající z dalších oblastí podpory obnovitelných zdrojů, například problematiky biomasy, která je podle něho mnohem komplexnější, než současný solární boom. "Pokud bych měl vystihnout v čem spočívá hlavní riziko, pak je to hrozící nedostatek biomasy všech kategorií pro projekty, které již fungují, jsou ve fázi výstavby nebo se připravují. Dalším problémem je provázanost s otázkou dlouhodobé dostupnosti hnědého uhlí pro teplárenství.

V neposlední řadě nejsou vyvinuty dostatečné kontrolní mechanismy, aby se v tomto segmentu nedalo podvádět. Zatímco fotovoltaika je ryze finanční investice bez hlubší vazby na ostatní sektory hospodářství, energetické využití biomasy, tím že spotřebovává surovinu, která je vstupem pro další průmyslová odvětví (výroba nábytku, dřevotřískových desek, papírenství, cihlářský průmysl), může napáchat mnohem větší škody," uvedl místopředseda ERÚ.

(aj,mfx,foto:arch.)


Tisk stránky  Doporučit stránku

Emise akcií automobilky GM byla největší na světě

Primární emise akcií americké automobilky General Motors byla největší na světě. Po uplatnění opcí její hodnota dosáhla 23,1 miliardy dolarů.

Kmotři zůstávají, a s nimi i lukrativní zakázky!

Noví pražští zastupitelé slibují, že napraví všechny nepravosti napáchané v Praze jejich předchůdci. Dá se jim však věřit?

Ministři financí EU projednají pomoc Irsku v neděli

V neděli se v Bruselu sejdou ministři financí eurozóny a později i celé Evropské unie (EU), aby jednali o záchranném balíčku EU pro Irsko.
Více

Evropu sužují první přívaly sněhu a mrazy

Evropa se potýká s prvními přívaly sněhu a také teplotami bod bodem mrazu. Velké problémy hlásí Británie a Irsko.
Více

Když čuba nechce, pes neskočí. ČSSD moc chtěla!

Voliči v Praze dali jednoznačně zelenou nové parlamentní a vládní straně TOP 09. ODS a ČSSD ji však ze hry vyšachovaly.
Nejnovější
16:51 - Ministři financí EU projednají pomoc Irsku v neděli
16:32 - Evropu sužují první přívaly sněhu a mrazy
Nejčtenější
Anketa 
Bude podle Vás Bohuslav Svoboda (ODS) důstojným primátorem hl. m. Prahy?
Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
8%
• ČSSD taky v květnu vyhrála volby a je v opozici tak proč ten pražský cirkus,nakonec vyhrály tři politi... Více
• kdyby volby měly něco změnit tak je politici dávno zrušili Více
• Je to vynikající komentář, skvěle napsaný. Gratuluji, pane Bartoši, naprosto s vámi souhlasím. Více
• Další paranoidní fantasmagorie. Tentokrát o Vondrovi... Není vám to blbý? Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 18.70  Kč
1 € EUR 24.75  Kč
1 £ GBP 29.14  Kč
1 CHF CHF 18.63  Kč
100 руб RUB 59.54  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.