Uvedl to ve v online rozhovoru na Patria.cz místopředseda ERÚ a šéf sekce regulace Blahoslav Němeček. "Každý den dochází zhruba 50 žádostí o licenci. K 19. listopadu je pravomocných 1182 MW, ve lhůtě nabytí právní moci (15 dnů) 124 MW, v řízení pak dalších 507 MW, to je dohromady 1813 MW, které by mohly být potenciálně do konce roku 2010 připojeny," upřesnil místopředseda ERÚ.
Dále řekl, že v případě, že by skutečný instalovaný výkon roku byl nízký (proti odhadům ERÚ), pak by úřad korigoval velikost nákladů na krytí podpory u distributorů. "Prakticky se spíše obáváme, že naše odhady mohou být překonány," uvedl Němeček. Poslední odhad ERÚ hovořil o instalovaném výkonu FVE do konce kolem 1600 MW (plus dalších 200 MW počátkem roku 2011).
Kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v příštím roce hrozí skokové zdražení elektřiny, proti kterému vláda ČR přijala sadu opatření, zahrnující například 26procentní srážkovou daň na solární zdroje nad 30 kW instalované v letech 2009 a 2010, 32procentní darovací daň na emisní povolenky let 2011 a 2012 či zvýšení poplatku za vynětí půdy pro fotovoltaické instalace z půdního fondu. Zákon již schválila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát.
"Pokud by Senát ještě na počátku prosince novelu schválil, systém by mohl zafungovat tak, jak bylo původně předpokládáno, aby bylo dosaženo nižšího nárůstu cen elektřiny. Pokud by ale Senát vrátil návrh Poslanecké sněmovně, pak se zřejmě nutně posouváme do roku 2011. Dle mého názoru závisí vše na rozhodnutí Senátu," uvedl místopředseda ERÚ Němeček v online rozhovoru.
Prudký růst počtu solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu investorů. "Příčina problému je přisuzována vysoké výkupní ceně, což je určitě pravda, nicméně pokud by se v ČR dodržovaly zákony, zde mám na mysli stavební zákon a související předpisy, těžko by se dalo s ohledem na ochranu přírody oplotit několik hektarů nebo desítek hektarů půdy ve volné krajině," uvedl Němeček.
Nová legislativa umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud. To by mělo od příštího roku obor částečně stabilizovat. "Nyní se připravuje nový zákon o podporovaných zdrojích, který se snaží řešit i problematiku likvidace panelů po skončení jejich životnosti," uvedl dále místopředseda ERÚ.
Němeček uvedl i možná budoucí rizika vyplývající z dalších oblastí podpory obnovitelných zdrojů, například problematiky biomasy, která je podle něho mnohem komplexnější, než současný solární boom. "Pokud bych měl vystihnout v čem spočívá hlavní riziko, pak je to hrozící nedostatek biomasy všech kategorií pro projekty, které již fungují, jsou ve fázi výstavby nebo se připravují. Dalším problémem je provázanost s otázkou dlouhodobé dostupnosti hnědého uhlí pro teplárenství.
V neposlední řadě nejsou vyvinuty dostatečné kontrolní mechanismy, aby se v tomto segmentu nedalo podvádět. Zatímco fotovoltaika je ryze finanční investice bez hlubší vazby na ostatní sektory hospodářství, energetické využití biomasy, tím že spotřebovává surovinu, která je vstupem pro další průmyslová odvětví (výroba nábytku, dřevotřískových desek, papírenství, cihlářský průmysl), může napáchat mnohem větší škody," uvedl místopředseda ERÚ.
(aj,mfx,foto:arch.)