Domácí

Velikost textu:

Cena elektřiny by nemusela příští rok stoupnout

Ceny elektřiny by v příštím roce nemusely stoupnout kvůli neúměrné podpoře obnovitelných zdrojů, zvláště fotovoltaických elektráren. 
1.září 2010 - 15:59
Vláda se na svém středečním zasedání usnesla, že problém bude aktivně řešit.

Konkrétní opatření zatím vláda nenavrhla s poukazem na to, že musí proběhnout řada jednání i s podnikateli a dalšími zainteresovanými skupinami, aby se stát nevystavil riziku arbitráží a soudních sporů.

"Vláda má v této problematice velmi omezené možnosti, ale nezastíráme, že si chceme tyto možnosti rozšířit," řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Kabinet chce postupně zpracovat rozsáhlejší systémové řešení, jehož bližší povahu zatím nehodlá zveřejnit.

V příštím roce hrozí výrazný nárůst cen elektřiny, protože do sítě je napojeno velké množství fotovoltaických elektráren, které mají garantovanou výkupní cenu energie. Distributorské společnosti musí tuto energii vykupovat a cenu za ni rozpočítávají na jednotlivé odběratele.

Zákon však do nedávné doby neumožňoval větší meziroční snížení výkupní ceny elektřiny o více než pět procent, ačkoli pořizovací a provozní náklady solárních panelů výrazně poklesly. Celkový výkon fotovoltaických elektráren za posledních cca pět let narostl několikasetnásobně. Kromě zvýšení ceny elektřiny hrozí i přetížení přenosové sítě.

"Nejde o žádné selhání trhu, ale o nesmyslnou legislativní chybu," shrnul problém Nečas. Zákon v roce 2005 přijala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) a ustanovení o maximálním snížení výkupní ceny do zákona včlenili poslanci za ČSSD a KSČM.

Právní úpravu změnila vláda Jana Fischera, ale pro smlouvy, které byly uzavřeny před nebytím platností zákona, nová právní úprava neplatí.

(kou, mfx, foto: arch.)


Související zprávy:

  • Vláda chce přibrzdit boom solárních elektráren

Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 5,3 %

Sezonně očištěná průmyslová produkce v ČR v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,3 procenta, meziročně byla vyšší o 5,3 procenta.
Více

Jihočeská města zpoplatňují výherní videoterminály

Do boje s výherními videoterminály, jejichž povolování či zakazování má v kompetenci jen ministerstvo financí, vyráží stále více jihočeských měst.
Více

Stavební produkce meziročně poklesla o 4,5 procenta

Sezonně očištěná stavební produkce v ČR byla v červenci meziměsíčně o 1,5 procenta vyšší, meziročně však poklesla o 4,5 procenta.
Více

O možném propadu tunelu Blanka se vědělo dopředu

K poslednímu červencovému propadu při ražbě tunelu Blanka vůbec nemuselo dojít. 
Více

ČEZ hájí Schmalze, i když se jeho akvizicím nedaří

> V kuloárech se mluví o špatné akviziční politice ČEZ. Firma to popírá. Za Vladimírem Schmalzem prý stojí.
Více