Evropský "prezident“ Herman Van Rompuy prohlásil národní státy za mrtvé a euroskepticismus za nebezpečí pro mír.
Například senátor za ODS Jaroslav Kubera se domnívá, že největší hrozbou pro mír jsou naopak eurofilové.
„Van Rompuy, jo, toho si pamatuju, ale ta kněžna, nebo co to je, ta mi nějak nejde do hlavy," narážel na euroministryni zahraničí baronku Catherine Ashtonovou.
"Evropská unie už by se spíš měla zajímat o to, co bude dělat, až se rozpadne, protože už se to rychle blíží. Vždyť se neumějí dohodnout ani na rozpočtu. Ty drzouni v tom europarlamentu chtějí navýšit rozpočet EU o šest procent, i když je světová hospodářská krize. A soudruzi jim ho navýšej o tři a myslí si, že něco vyhráli. Místo toho, aby jim ho o šest zkrouhli, což by bylo adekvátní," cituje Kuberu server ParlamentníListy.cz.
„Václav Klaus, ten už vidí dál. Toho ta unie už úplně přestala zajímat. Ten už vidí, že se to blíží k té celosvětové globální vládě. On vidí, že tady nemá do čeho rejpat, unie se rozpadá sama, tak už ho to ani nebaví. Když se rozpadne unie bez války, tak to bude naše veliký štěstí," dodal.
Nesouhlasí ani místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. „K destabilizaci EU povede naopak popírání existence národních států a bezohledná úřednicko-utopistická unifikace zemí s odlišným politickým, historickým, kulturním či hospodářským vývojem."
Podle senátora Petra Pakosty Evropská unie nastoupila cestu umělého sjednocování za každou cenu. Historie bývalé Jugoslávie a jiných federací podle někoho ukazuje, že takové unifikační snahy mohou vést ke krvavým konfliktům. Je to podle něj tedy přesně naopak, než říká „europrezident": „Dosud jsem používal termín eurohujerství, ale začnu používat raději termín eurotupounství. Hloupost obsažená ve van Rompuyově výroku se blíží nekonečnu," dodal Pakosta.
„Je to absolutní nesmysl. Pan van Rompuy potřeboval v Berlíně Němce přesvědčit, aby dál platili a sanovali ty státy, které krachují," komentoval Van Rompuyovu řeč pro server europoslanec Hynek Fajmon.
I jeho kolega Ivo Strejček tvrdí, že je to přesně naopak, než jak si myslí europrezident. „Superstáty a říše se vždy rozpadaly válečnou cestou. Van Rompuye není třeba nijak dál komen tovat. Radši by si měl řešit svou Belgii - nějak mu tam ty jeho teorie nefungují," řekl europoslanec ironicky v narážce na rozpadající se zemi.
Také europoslanec Jan Zahradil si ťuká na čelo: „Je to šílené, je na to škoda slov. Typické vyjádření euroúředníka, jehož ´vlastí´ jsou instituce EU a navíc je z ´nestátu´ Belgie, který ani žádnou národní identitu nemá a bez tlaku EU by se dávno rozpadl," míní europoslanec a místopředseda frakce Evropských konzervativců a reformistů.
Rozhořčený je i europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček. S vyjádřením europrezidenta hrubě nesouhlasí. Je prý typické pro Belgičana, který ví, že jeho vlastní země je ohrožena rozpadem.
„Národní stát, to je v Belgii jenom král, který je svorníkem. Pro Valony znamená Belgie přerozdělovací mechanismus, kdy dotace do jejich rozpočtu platí Vlámové. Vlámové by se rádi zbavili Valonů, ať se klidně spojí s Francií, a Brusel by nechali unii," řekl Kohlíček.
Co si myslí Hrad
"A to je kdo, ten Rompuy?" reagoval na dotaz vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek.
„Pokud někdo doposud pochyboval o nutnosti národních států, tak když pan van Rompuy tvrdí opak, tak snad už každý uzná, že národní státy jsou nutnou podmínku demokracie," řekl k tomu.
„Snaha dirigentů světové vlády prosadit do veřejného povědomí základní teze tohoto uspořádání, které ohrožuje základy naší civilizace, je v poslední době zvláště silná. A chápu to jako další výzvu všem demokratům, aby si konečně vzali a modifikali jedno známé heslo, a to ´demokraté všech národních států´, spojte se," uzavřel.
(abb, foto: arch.)