Podle informací z podnikatelského prostředí se ČEZu v zahraničí příliš nedaří. Jakkoli podnik samotný prosperuje, projekty v cizině, od kterých si mnoho sliboval, potřebný zisk nepřinášejí. Ve skutečnosti jsou některé i v pořádném minusu. I to je důvod, proč si ČEZ v poslední době zahraniční aktivity rozmýšlí a z některých, už dříve oznámených, vyloženě vycouvala.
Nejvíce se v této souvislosti mluví o elektrárně v bulharské Varně, výstavbě elektrárny v Gacku či o nerentabilní distribuční společnosti v Albánii. Některé z projektů vykazují prý podle informací serveru excellentskola.cz ztártu až stovek milionů korun.
Navenek se ale společnost tváří, že je vše v pořádku. Mluvčí Ladislav Kříž tvrdí, že všechny aktivity společnosti jsou ziskové a bere si osobně, když redakce excellentskola.cz nedávno přišla s tvrzením, že by tomu mohlo být jinak.
Kříž (zastupující před médii společnost ČEZ) tak odmítl postoupit dál otázky, které později redakce adresovala prostřednictvím e-mailu generálnímu řediteli společnosti Martinu Romanovi, a ve kterem se na zahraniční nákupy a jejich výnosnost ptá podrobněji.
Martin Roman, generální ředitel ČEZ
Protože se ČEZ k tématu odmítl dále vyjadřovat a s redakcí nekomunikuje, excellentskola.cz se proto pokusily obrátit se s prosbou o poskytnutí informací na zástupce státu a tudíž daňových poplatníků, kteří mají právo vědět, jak s jejich prostředky polostátní firma ČEZ nakládá. Pokoušeli jsme se zjistit, co je pravdy na tom, že mnohé investice ČEZu v zahraničí jsou nevýdělečné a žádali jsme konkrétní čísla, která by měla případně dokázat opak, o kterém ČEZ mluví.
Politiky by měla zajímat nejen čísla o ziskovosti, ale i případné ztráty jednotlivých dílčích aktivit ČEZu, protože výnosy společnosti potřebují k financování svých politických slibů a na chod státu.
Redakce proto obeslala členy dozorčí rady společnosti, některé přímo, jiné prostřednictvím tajemnice dozorčí rady. Ta slíbila, že otázky členům dozorčí rady předá "při vhodné příležitosti".
Z několika přímo oslovených členů rady pak odpověděl pouze Lubomír Klosík.
"Jsem toho názoru, že člen dozorčí rady se ze své činnosti, v souladu s obchodním zákoníkem, zodpovídá akcionářům na valné hromadě. Ujišťuji Vás, ža jako člen dozorčí rady ČEZ se snažím své povinnosti vůči akcionářům plnit zodpovědně a dle svých nejlepších schopností," řekl Klosík pouze obecně. Námi položené dotazy jsou podle něj plně v kompetenci generálního ředitele ČEZ Martina Romana, který se ovšem odpovědím vyhýbá.
Redakce se také s týmiž otázkami obrátila přímo i na premiéra Petra Nečase (ODS). Chtěla vědět, jaké má premiér k dispozici údaje o hospodaření ČEZu v zahraničí. Ani premiér ale dosud na otázky nereagoval.
Petr Nečas (ODS), premiér ČR
Na mlčení jsme narazili i na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ani odvolání se na zákon o právu na informace redakci nepomohl. MPO podle mluvčího Pavla Vlčka takovými informacemi údajně nedisponuje.
Zjistit, jak si ČEZ počíná ve svých zahraničních obchodech, je tak téměř nadlidský úkol. Společnost se ráda pochlubí, když se jí daří, nebo když oznamuje, že někde hodlá investovat. Když ale má přiznat, že některé její aktivity se nesetkaly s předpokládaným úspěchem, mlčí.
Podle informací redakce excellentskola.cz je přitom člověkem zodpovědným za neúspěšné zahraniční akvizice jeden z ředitelů společnosti Vladimír Schmalz. Ačkoli to ČEZ navenek popírá a snaží se Schmalze ze zodpovědnosti vyjmout poukazem na to, že zahraniční obchody jsou týmová záležitost, neoficiální informace z vnitra polostátního gigantu naznačují, že je to právě Schmalz, kdo zmíněné zahraniční investice doporučil a jejichž neúspěch mu nyní padá na hlavu.
Schmalz na dvou židlích. Politik nebo vrcholový manažer?
Je také zajímavé, že Schmalz vedle své práce rozjíždí i politickou kariéru a v nynějších komunálních volbách kandidoval na předním místě kandidátky ODS v Praze, na což jako první upozornil právě server excellentskola.cz. I když oficiálně ČEZ opět tvrdí, že to nikomu nevadí, politické ambice jejich kolegy některé členy vedení společnosti údajně nejen překvapily, ale i znepokojily.
Po víkendových volbách je jasné, že Schmalz coby kandidát ODS uspěl a vstupuje do politiky. Bude se mu ale dařit coby vrcholovému manažerovi ČEZ skloubit obě náročné role, když už nyní některé zdroje ze společnosti naznačují, že řada jeho rozhodnutí coby ředitele fůzí a akvizic byla pochybných? Jako zastupitel tak bude mít ještě méně času na rozmýšlení, s kým fůzovat a do jakých projektů jít. Je tak možné, že neúspěšná zahraniční politika ČEZu bude i nadále pokračovat.
Schmalz navíc nejen usiluje o přestup do světa politiky, ale média o něm často píší i v různých negativních konotacích. Počíná si prý mnohem spíše jako lobbista, který se snažil zákulisně politiku ovlivňovat i v době, kdy ještě neměl konkrétní politickou funkci. A to politiku doslova nejvyšší.
ČEZ a jeho cesta k armádě
Média v té souvislosti psala o Schmalzově tlaku na představitele Věcí veřejných, aby vzdali usilování o post ministra vnitra. Psala i o tom, že to byl Schmalz, kdo ve straně získával podporu pro Alexandra Vondru a pomohl k jeho zvolení do vedení ODS na posledním stranickém kongresu. A to prý tak vehementně, že si poznámku na jeho adresu neodpustil ani místopředseda TOP 09. Když se potřeboval "pomstít" Alexandru Vondrovi za jeho čistky na ministerstvu obrany, připomněl naopak Vondrovi jeho napojení na Schmalze.
"Jsem informován o řadě lobbistů, například o panu Schmalzovi, kteří chodí po Praze a vyprávějí, že dokážou cokoli domluvit s Alexandrem Vondrou. Mám snad z toho vinit Alexandra Vondru? Samozřejmě nemohu. Tak jako Vondra nemůže za to, co o něm kecá nějaký Schmalz, tak nemůže Severa za to, co o něm vypráví nějaký Kopřiva," řekl Kalousek.
Paradoxně se přitom mluví i o tom, že právě Schmalz má dobré vztahy i s Richardem Hávou, blízkým Kalouskovým přítelem. Některá média proto spekulují o tom, že by Schmalz mohl na pražském magistrátu fungovat jako prostředník pro případnou koalici TOP 09 a ODS.
Hospodářské noviny před časem upozornily na to, že Schmalz v ČEZu rozhoduje o miliardách korun, které jdou například na nákup projektů solárních elektráren, za kterými minimálně v některých případech stojí vlivní čeští lobbisté pohybující se na pomezí byznysu a politiky.
"Schmalz je zosobněním jevu, před nímž nedávno varoval i prezident Václav Klaus. Symbolizuje prorůstání byznysu a politiky," napsal v té souvislosti deník.
Redakce serveru excellentskola.cz už na počátku svého pátrání po úspěšnosti zahraničních obchodů energetického gigantu adresovala mnohé otázky logicky přímo Vladimíru Schmalzovi a chtěla vysvětlení po něm, nakonec za něj ale odpověděl tiskový mluvčí s tím, že je to on, kdo za společnost vůči novinářům vystupuje. Schmalz se tak (prozatím) vyhnul přímým odpovědím na přímé otázky.
Redakce Prvnizprazvy.cz se bude případem i nadále zabývat.