Kromě sošky znázorňující podobu pražského Kafkova pomníku si Havel odnesl i finanční odměnu deset tisíc dolarů. "Rozhodování porotců nebylo a asi nikdy nebude jednoduché. Porota jednomyslně zvolila letošním laureátem Václava Havla," komentoval verdikt poroty Oldřich Král.
Bývalý prezident Václav Havel Cenu Franze Kafky převzal se slovy: "Děkuji všem, kteří tady dnes mluvili a především Společnosti Franze Kafky. Velmi si ceny vážím, děkuji."
Cena se tradičně předává před státním svátkem 28. října. Společnost Franze Kafky ji uděluje od roku 2001 autorovi, jehož dílo je výjimečné svou uměleckou kvalitou a oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ či národnost a kulturu. Jejími nositeli jsou například Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig a Peter Handke.
Václav Havel se narodil v roce 1936. Je autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu, ačkoliv jeho politická a státnická činnost po revoluci zdánlivě zastiňuje jeho tvorbu uměleckou.
Z dramatické tvorby jsou veřejnosti známá zejména jeho díla Zahradní slavnost (1963), Vyrozumění (1965), Ztížená možnost soustředění (1968), Audience (1975), Largo desolato (1984), Asanace (1987), Odcházení (2007), dále eseje Moc bezmocných (1978, knižně 1990) a Dopisy Olze (1983, knižně 1990).
(aj,.mfx,foto:arch.)