/8 °C

pátek 24.09.2010 04:04  |  Svátek: Jaromír
Domácí

Mýtné na Pražském okruhu se začne vybírat v úterý

Stát začne s vybíráním mýtného na novém úseku Pražského okruhu pravděpodobně v úterý.
19.září 2010 - 19:27
Definitivně se o tom rozhodne v pondělí, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce náměstek ministra dopravy Radek Šmerda.

Okruh se svého slavnostního otevření dočká v pondělí. Přitom jeden z mostů, který je jeho součástí má mít údajně nedokonalé spáry. Podle jednoho ze dvou vyhotovených odborných posudků jde o závažný problém. Šmerda však vyloučil, že by technický problém ohrožoval bezpečnost řidičů na novém úseku obchvatu.

Přesto bude podle Šmerdy most po otevření Pražského okruhu pod důkladným dohledem Ředitelství silnic a dálnic. "Je to pouze těsnící spár. Vada to je, ale není to vada, která by hrozila kolapsem," sdělil.

Pondělní otevření jihozápadní části okruhu za účasti prezidenta Václava Klause se tak podle náměstka uskuteční podle plánu. Občerstvení v místech, kde se slavnostně přestřihne páska, se však ponese v duchu úspor. Podávat se bude pouze čočka a soda. "Jedná se o zdůraznění snahy ministra dopravy Víta Bárty šetřit na dopravních stavbách," poznamenal Šmerda.

Pražský okruh se otevře motoristům 20. září. Jeho jižní část umožní rychlé spojení mezi plzeňskou dálnicí D5 a brněnskou D1. Okruh je dlouhý 23,2 kilometru a denně pojme v jednotlivých úsecích 60 až 70 tisíc vozidel. Jeho výstavba podle ŘSD stála 21,5 miliardy korun a trvala téměř čtyři roky. Na jednotlivých úsecích okruhu budou proměnné dopravní značky, světelné signály, informační tabule, meteostanice, detekce dopravního proudu a další součásti, se kterými se řidiči mohli doposud setkat jen v zahraničí.

(kou, mfx, foto: arch.)