Informovala o tom Dagmar Koutská z odboru komunikace ČP. Letošní počet škod tak už téměř dosahuje počet pojistných událostí ze záplav v roce 2002, tehdy jich bylo 53 tisíc. Česká pojišťovna přitom očekává, že se pojistné plnění za čtyři letošní kalamity vyšplhá až na 2,1 miliardy korun.
"Pokud jde o příčiny škod, tak polovinu škod tvoří riziko tíhy nebo sesuvu sněhu či námrazy. O zbývající polovinu se zhruba stejným dílem dělí krupobití, povodeň a záplava, které jsou doplněné v malém množství přidružených riziky jako vichřice nebo pády stromů a jiných předmětů. Podobné složení příčin škod bylo i v loňském roce, za tyto události jsme registrovali téměř 30 tisíc škod za 1,9 miliard korun," uvedla Koutská.
V souvislosti s živelními katastrofami, které Česká republika v poslední době zažila, si mnozí podnikatelé uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit činnost jejich firem, případně celkovou existenci jejich podnikání. To odráží i počet sjednaných podnikatelských pojištění, který u ČP meziročně vzrostl například u pojištění přerušení provozu o více než deset procent.
"Následky živelní události mohou firmu dostat do finančních problémů, zejména dojde-li kromě škod na majetku také k výpadku výroby a provozu. V posledních letech každoročně stoupá počet škod z pojištění podnikatelů, například jednou z největších událostí letošního roku je úhrada za přerušení provozu z havárie v chemickém podniku za zhruba 300 milionů korun," poznamenala Koutská.
Jen za poslední tři roky přijala ČP od podnikatelů více než 150 tisíc hlášení pojistných událostí souvisejících s přírodními kalamitami. "Živlem, který nejčastěji škodil, byly povodně a záplavy, na druhém místě skončila tíha sněhu a třetí byly vichřice. Kromě přírodních živlů jsou další častou příčinou škod také požáry," doplnila Koutská.
(aj,mfx,foto:arch.)
Související zprávy:
-
Česká pojišťovna společně s PČR ocenila dalšího "pitavala"
|