excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
15/8 °C

Zítra
14/7 °C

Dnes
/7 °C

   pondělí 30.08.2010 17:04  |  Svátek: Vladěna
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Domácí

Velikost textu:

SANEP: Většina českých žen se stydí za své nahé tělo

České ženy ve většině trpí komplexem ze svého nahého těla. Naopak čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.  
29.srpen 2010 - 20:06
Snaha zejména žen o dosažení vzhledu modelek, zpěvaček či hereček, které jsou médii předkládány veřejnosti  jako vzory ideálu krásy, si mnohdy vybírá krutou daň v podobě velmi vážných  psychických  problémů, které mohou v případě anorexie končit i smrtí. Skutečnost, že moderní kult krásy nahého těla je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, dokládá i aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP.  Většina českých žen se totiž na rozdíl od svých protějšků stydí za své nahé tělo. České ženy také ve většině trpí komplexem ze svého nahého těla. Naopak čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají. 

Zajímavé je, že stud a komplexy opadají u českých žen při milostných hrátkách, kdy se většina za své nahé tělo nestydí.  České ženy tak více řeší své postavy ve vztahu k veřejnosti než ke svým sexuálním partnerům. To ostatně potvrzuje i poměrně malý zájem žen, ale i mužů, o nudistické pláže. Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP rovněž vyplývá, že český národ na jedné straně rozhodně není národem exhibicionistů, ale ani není národem puritánů, neboť většině Čechů i přes jejich případnou nespokojenost se svým tělem  nedělá  problém bavit se otevřeně o své nahotě.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 6. - 13. srpna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 9.260 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 19.069 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Za své nahé tělo se stydí  58,7% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek něžného pohlaví v ČR.  Oproti ženám si čeští muži ze svého nahého těla problémy nedělají. Za své nahé tělo se totiž stydí téměř o polovinu méně mužů než žen, tedy 32,4% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek mužské populace v ČR. 


Obdobně je tomu s pocitem méněcennosti, kdy ze svého nahého těla trpí komplexem 51,4 žen, zatímco zakomplexovaných mužů je 15,8%.  Největší problémy se svým nahým tělem a s pocity méněcennosti mají mladí lidé, zejména pak ženy ve věku 18-25 let. Výjimkou však nejsou ženy ve věku 30 -38 let. V případě sexu jde však zjevně v mnohých případech jak stud, tak komplexy z nahého těla stranou.  Za své nahé tělo se totiž při sexu stydí již jen 29,1% žen a pouze 6,7% mužů.  V oblasti sexu jsou tedy muži mnohem více sebevědomí než ženy, a tak si připouštějí své případné fyzické nedostatky méně než jejich protějšky.

Za exhibicionistu se považuje 4,9% žen a 4,5% mužů a nudistické pláže vyhledává 6,4% žen a 7,4% mužů. Z těchto výsledků lze vyvodit, že i nudistické pláže vyhledávají zejména exhibicionisté a lidé, kterým je nahota příjemná. Nicméně ani ti, kteří jsou se svým nahým tělem spokojeni, nemají zjevně potřebu ukazovat se na nudistických plážích.

I přes problémy části populace s vzhledem své postavy je zjevné, že Češi nejsou národem puritánů a o nahotě nemají problém mluvit. Otázky dotýkající se nahoty jsou nepříjemné 34,7% žen a 20,7% mužů.   

Celkově lze tedy říci, že ženy, na rozdíl od českých mužů, se mnohem více zabývají svou postavou, a tedy mnohem znatelněji podléhají mediální sugesci o vzoru ideálu krásy nahého těla. Nicméně i pro většinu žen nespokojených se svým nahým tělem odpadají tyto problémy v oblasti intimního života. I přes poměrně velkou otevřenost v  otázkách dotýkajících se osobní nahoty je zjevné, že kult nahé krásy je velkým problémem zejména pro mladé dívky, což se ve svém důsledku může dramaticky odrážet na kvalitě jejich psychiky, a tedy i sebedůvěry.

(zdroj: SANEP.cz, foto: arch.)


Tisk stránky  Doporučit stránku

V Tatrách začíná sněžit

První sníh se objevil v nejvyšších polohách Vysokých Tater. Píše to v pondělí webový portál slovenského deníku Sme.
Více

Kaddáfí přemlouval Italky k přestupu na islám

Libyjský vůdce Muammar Kadáfí se pokusil během návštěvy Říma převést na islámskou víru desítky mladých Italek.
Více

PPF Media propustila 130 novinářů

Mediální společnost PPF Media propustila v pondělí na 130 zaměstnanců z řad novinářů
Více

Schwarzenberg se hádá s Paříží o Romy

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pokračuje v diplomatické přestřelce mezi Černínským a Elysejským palácem.
Více

Šťavnaté nabídky kandidátů podzimních voleb

Například zpěvák Kalousek láká voliče na nové galerie, dobré jméno Prahy a Jaroslava Haška.
Více
Nejnovější
16:49 - V Tatrách začíná sněžit
16:44 - Kaddáfí přemlouval Italky k přestupu na islám
16:40 - PPF Media propustila 130 novinářů
16:35 - Schwarzenberg se hádá s Paříží o Romy
16:33 - Šťavnaté nabídky kandidátů podzimních voleb
Nejčtenější
Anketa 
Otázka: Domníváte se, že stokorunový "povodňový" poplatek pro všechny, je v pořádku?
Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
83%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
5%
• Aj v Blave bolo dnes bojovo, a aj veľmi chujovo. Veru, že sa veľmi strieľalo na uliciach do ľudu. Do r... Více
• Takže jak se vám vede ovčané ? Bojovo, ale chujovo? Myslím, že to neplatí. "Bojovo" se nevede, to by v... Více
• Bejvávalo na vojně zvykem, že když se někdo z nadřízených zeptal vojáků jak se jim vede, odpovídali pr... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.53  Kč
1 € EUR 24.82  Kč
1 £ GBP 30.34  Kč
1 CHF CHF 19.06  Kč
100 руб RUB 63.67  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.