excellentskola.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.epravo.cz
Pozítří
6/2 °C

Zítra
7/2 °C

Dnes
14/4 °C

   sobota 06.11.2010 10:46  |  Svátek: Liběna
Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
KOMENTÁŘ: Adam B. Bartoš
Kmotr lepší pravdoláskaře  Více
KOMENTÁŘ: Petr Petržílek
Hysterii kolem slunce odnese stát žalobami  Více
KOMENTÁŘ: Jiří Kouda
Blitzkrieg s opozicí je demokracie?  Více
Domácí

Velikost textu:

Šéf ČEZ exklusivně: Doufali jsme v lepší čísla

> Doufali jsme v lepší výsledky, jinde jsme zase byli příjemně překvapeni, hodnotí zahraniční investice ČEZu Martin Roman. 
4.listopad 2010 - 19:00
"Všechny investice jsou na plánované návratnosti, kterou jsme si dělali při ohodnocení při koupi," řekl redakci excellentskola.cz generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman v odpovědi na dotaz, jak si vedou zahraniční projekty firmy.

Redakce totiž chtěla zjistit, co je pravdy na informacích, které kolují v podnikatelských kuloárech a podle kterých se ne všechny zahraniční investice ČEZu ukázaly jako ziskové. I to je zřejmě důvod, proč si ČEZ v poslední době zahraniční aktivity rozmýšlí a z některých, už dříve oznámených, vyloženě vycouval.

V sérii několika článků jsme se po této stopě vydali a zajímali se o to, zda jsou opravdu peníze daňových poplatníků, se kterými polostátní podnik nakládá, investovány s rozumem. Vedení reagovalo ústy mluvčích vždy spíše jen obecnými odpověďmi, proto jsme žádali o vyjádření přímo generálního ředitele firmy Martina Romana.

Po několika týdnech urgování a dopisování s tiskovým odborem společnosti se nám podařilo rozhovor s Martinem Romanem získat.

A šéf gigantu vskutku přiznává: ne všude se naše očekávání splnila.

"Samozřejmě, že jsou některé, kde jsme doufali v lepší výsledky, jiné, jako Rumunsko, které zase naše představy překonávají," řekl v rozhovoru Roman. (CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE NÍŽE).

Redakce už dříve psala o tom, že podle informací z kuloárů jsou některé zahraniční projekty ČEZu velice diskutabilní. Nejvíce se v této souvislosti mluví o elektrárně v bulharské Varně, výstavbě elektrárny v Gacku či o nerentabilní distribuční společnosti v Albánii. Některé z projektů vykazují prý ztrátu až stovek milionů korun.

Tak otevřeně to ředitel ČEZu neříká, i on ale připouští: "Elektrárna Varna patří mezi ty, kde jsme byli optimističtější, ale rozhodně i tam se nám, přes všechny těžkosti, daří být na plánovaných číslech."

Redakce excellentskola.cz také v té souvislosti chtěla vědět, zda společnost stojí za členem svého vedení, ředitelem pro fůze a akvizice Vladimírem Schmalzem, který je za tyto investice zodpovědný.

Jako při dřívějších vyjádřeních mluvčího, tak i nyní sám generální ředitel tvrdí, že jeho práci hodnotí dobře. Jak jsme ale uvedli už dříve, neoficiální informace z vnitra polostátního gigantu naznačují, že zodpovědnost za neúspěch některých projektů padá právě na Schmalzovu hlavu.

Podobně se ČEZ staví i ke Schmalzově politické kariéře, kterou začal jako vlivný lobbista v ODS napojený na místopředsedu strany Alexandra Vondru a ve které nyní pokračuje jako pražský zastupitel za tuto stranu. Ačkoli podle nejmenovaných zdrojů blízkých vedení podniku sledují někteří kolegové Schmalzovo politické počínání s rozpaky, oficiálně tvrdí, že to je v pořádku - politicky angažovat se může každý.


ředitel zahraničních fůzí ČEZ Vladimír Schmalz

Přesto v rozhovoru Martin Roman připouští, že by měl Schmalz brzdit - zastupitel ano, ale tam by to mělo končit. "Každý má podle ústavy právo se politicky angažovat. Naprostá většina zastupitelů v Česku má své civilní zaměstnání. Ale je tu samozřejmě mez, a tou je jakákoliv funkce v zastupitelstvu, tam však podle mých informací pan Schmalz nemíří, hodlá zůstat řadovým zastupitelem," napsal Roman.

Redakce se ředitele společnosti ptala i na jeho vazby s vlivnými lobbisty či na spekulace o jeho podílu v plzeňské škodovce.ROZHOVOR S MARTINEM ROMANEM, ŠÉFEM SPOLEČNOSTI ČEZ

Martin Roman, generální ředitel ČEZ


Pane generální řediteli, jak hodnotíte úspěšnost zahraničních investic Vaší společnosti, které jste realizovali v minulých pěti letech? Konkrétně např. v Gacku a ve Varně?
Všechny investice jsou na plánované návratnosti, kterou jsme si dělali při ohodnocení při koupi. Samozřejmě, že jsou některé, kde jsme doufali v lepší výsledky, jiné, jako Rumunsko, které zase naše představy překonávají. V Gacku jsme žádnou velkou investici nerealizovali. Projekt skončil dříve než začal, neboť místní strana nesplnila své závazky, a my tam již pouze vedeme arbitráž za neuskutečnění investice. Elektrárna Varna patří mezi ty, kde jsme byli optimističtější, ale rozhodně i tam se nám, přes všechny těžkosti, daří být na plánovaných číslech.

Jak hodnotíte práci svého podřízeného Vladimíra Schmalze, který je za přípravu zahraničních expanzí zodpovědný?
Jelikož bychom i zpětně realizovali všechny dané investice, tak jeho práci hodnotím kladně.

V podnikatelských kruzích i z dostupných oficiálních materiálů je zjevný poměr proinvestovaných finančních prostředků - cca 120 mld. Kč na domácí investice vs. takřka 100 mld. Kč. na zahraniční investice. Můžete srovnat výnosnost a úspěšnost domácích a zahraničních investic v poměru k objemu investovaných finančních prostředků?
V zahraničí činí investice 70 miliard korun. Finanční investice v ČR činí 30 miliard, ostatní jsou investice do majetku – opravy, rekonstrukce, atd. Ale asi narážíte na studii lobbyistické firmy Candole. Tato Studie správně uvádí, že nové investice přispívají do zisku ČEZ omezeným procentem. Opomíjí ale fakt, že celá řada investic je do regulovaných aktiv (distribuce Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Albanie), kde je ziskovost dána podmínkami regulace. Pak by bylo možné pouze srovnání s ČEZ Distribuce, kde již čísla vychází zcela jinak.
Další významné investice míří do výstavby plynových elektráren (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Turecko). V ekonomice těchto zdrojů je nižší investice, ale vyšší míra variabilních nákladů. Nemohou tudíž dosáhnout stejné míry provozního zisku jako zdroje uhelné a jaderné, z hlediska celkové výnosnosti investice jsou ale výhodné a vytvářejí další hodnotu pro akcionáře ČEZ. Jedné se o ziskový růst, který pozitivně ovlivňuje tržní hodnotu společnosti a zvyšuje hodnotu akcií.

Je podle vašeho názoru v pořádku, že je vrcholný manažer Vaší firmy, konkrétně Vladimír Schmalz, nově zároveň politickým činitelem, konkrétně pražským zastupitelem za ODS? Nemůže jít o střet zájmů?
Každý má podle ústavy právo se politicky angažovat. Naprostá většina zastupitelů v Česku má své civilní zaměstnání. Ale je tu samozřejmě mez, a tou je jakákoliv funkce v zastupitelstvu, tam však podle mých informací pan Schmalz nemíří, hodlá zůstat řadovým zastupitelem.

Můžete prosím popsat či definovat Váš vztah k následujícím osobám: Vladimír Johanes, Ivo Rittig, Roman Janoušek? Má kdokoli z uvedených osob poradenskou funkci (oficiální či neoficiální) vůči Vaší osobě či společnosti jako takové?
S panem Johanesem se znám řadu roků a pan Johanes pracuje v orgánech firem Skupiny ČEZ. Zbylé dva pány jsem několikrát viděl, více nás nepojí.

Jaký je váš vztah k Markovi Čmejlovi (společnost Appian)? Můžete se prosím vyjádřit ke spekulacím ohledně Vaší majetkové účasti ve společnosti Škoda Holding, případně přímo ve společnosti Appian?
Nemám a neměl jsem podíl ve Škoda holding. S panem Čmejlou se znám od svého působení v Plzni.

Jako generální ředitel jste přivedl společnost ČEZ k nebývalému obchodnímu rozmachu a pod Vaší taktovkou se stal ČEZ úspěšným mezinárodním hráčem na poli energetiky. Jaké jsou Vaše další plány rozvoje společnosti?
Po letech rychlého růstu přichází období konsolidace, aby se firma mohla nadechnout k dalšímu rozmachu. Teď pro ČEZ přichází doba konsolidace a mojí ambicí je udržet ČEZ mezi top energetikami v Evropě. Ty ostatně procházejí podobnou vývojovou fází v důsledku stejné změny vnějších vlivů – tedy hospodářským vývojem v Evropě a technologickou změnou na trhu plynu.

Děkuji za rozhovor.

(Adam B. Bartoš, foto: arch.)

ČTĚTE TAKÉ:
  • Čekia: V ČR svým vlastníkům nejvíce vydělává ČEZ

  • Lobbisté inkasují miliardy od gigantu ČEZ

  • ČEZ zarytě mlčí. Nechce přiznat červená čísla?

  • ČEZ drží bobříka mlčení. Nechce přiznat problémy?


  • ČEZ: Kdo profituje a kdo může za ztráty

  • Majitelé slunečních elektráren vyhrožují Česku

  • Poslanci omezili podporu solárních elektráren

  • Špatné investice ČEZu: jeden z důvodů zdražení

  • Akcie ČEZ opět oslabily, tentokrát o 1,5%
Tisk stránky  Doporučit stránku

Primátorem Karlových Varů se stane Petr Kulhánek

Novým primátorem Karlových Varů se stane Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy (KOA), která se stala vítězem komunálních voleb.
Více

ČSSD chce politikům vzít odměny z městských firem

Návrh ČSSD na omezení střetu zájmů a klientelismu na komunální úrovni dostane ve středu na stůl vláda.
Více

Slovenský "Abú Ghraíb" je u soudu

Deset košických policistů je souzeno za šikanování a ponižování romských dětí podezřelých z krádeže.
Více

V Česku se vloni narodilo 18 tisíc dětí

V loňském roce se v České republice narodilo 118 tisíc dětí, nejčastěji rodičkám ve věku 25 až 29 let.
Více

ČSSD navrhuje speciální daň na solární elektřinu

ČSSD navrhuje zavést zvláštní daň z příjmu na fotovoltaickou kilowatthodinu.
Více
Nejnovější
10:41 - Primátorem Karlových Varů se stane Petr Kulhánek
10:05 - ČSSD chce politikům vzít odměny z městských firem
09:31 - Slovenský "Abú Ghraíb" je u soudu
09:09 - V Česku se vloni narodilo 18 tisíc dětí
08:40 - ČSSD navrhuje speciální daň na solární elektřinu
Nejčtenější
5.11 - Tůma nemá nárok, chladí Jakl horké hlavy TOP 09
5.11 - Radek John možná přijde o předsednický post
5.11 - Kalousek premiérem? Proč by ne, míní Žantovský
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Nečas válcuje opozici:Co na to Kohout a Pecina?  Více
Anketa 
Otázka: Myslíte si, že Strana zelených, Věcí veřejných a SNK-ED uspěje u soudu s neplatností pražských voleb?
Ano
transparent.gif transparent.gif
19%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%
• Pokud se ani další etapa reforem nepovede a nepřijde náprava nedobrého stavu věcí, co bude dál? Bude k... Více
• Děvče prodávající lásku je ze 100 % pravdoláskařem. Prodává lásku za peníze. Je to pravda? Je. Dělá to... Více
• Zajisté je kmotr lepší pravdoláskaře. Proč? Je to vo tom pravdoláskařství. Kdy můžeme s jistotou tvrdi... Více
• Ještě že to není Kalousek zpěvák... to bychom dopadli hodně bídně :-) Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 17.45  Kč
1 € EUR 24.48  Kč
1 £ GBP 28.23  Kč
1 CHF CHF 18.15  Kč
100 руб RUB 56.70  Kč
Akcie:AAA 55.7
CETV 1806.5
ČEZ 1185.5
ECM 1563.5
ERSTE BANK 1489.5
Titulní strana | Stalo se | Domácí | Vláda a parlament | Byznys | Zahraničí | Evropská unie | Regiony | Legislativa | Zaměstnání | Video | Speciály

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.