úterý 05.10.2010 15:05  |  Svátek: Eliška
Dilma a Marina - vítězky brazilských voleb  Více
Domácí

Školy nemají na učebnice, Dobeš škrtl 250milionů

Školáci musí minimálně čtyři měsíce vydržet se starými učebnicemi ve třídách. Ministr školství nařídil úspory a škrtl čtvrt miliardy korun.
2.září 2010 - 07:42
Právě čtvrt miliardy korun byly do konce roku vyčleněny  na školní pomůcky.

Se začátkem školy se ukazuje, jaké dopady toto rozhodnutí má.

"Nemůžeme učebnice vyměňovat, některé jsou už přitom v salátovém vydání," říká ředitel karlovarské základní školy v Krušnohorské ulici Miroslav Peer. Kvůli krizi škrtala už Dobešova předchůdkyně Miroslava Kopicová, ředitelé se tak s nedostatkem peněz potýkají delší dobu.

Ministr Josef Dobeš jim poradil, aby využili peníze, které mohou od letošního roku čerpat z fondů EU. Projekt platí pro základní školy a je v něm k dispozici 4,5 miliardy korun. Původně se počítalo s tím, že školy z nich zaplatí lektory cizích jazyků nebo vybavení počítačových učeben.

"Od počátku tam byla možnost využít tyto prostředky i na pomůcky na teď je to aktuální," prohlásil ministr. Ředitelé si přesto stěžují, že nemají dost prostředků na to, aby dětem nakoupili učebnice, které potřebují. "Na informatiku jsem nedostala jedinou knížku. Na matematiku si kupuju sbírku úloh ze svého a příklady dětem kopíruju," popisuje učitelka Zuzana Kohoutková.

Nedostatek peněz se už projevuje na úrovni výuky. Třeba na tom, že školy nemají na moderní techniku - například na interaktivní tabule. Podle průzkumu, který letos dělaly agentury Data Collect a AMI Communications, připadá na jednu základní školu jen jedna taková tabule a v menších školách nejsou vůbec.

(rp,mfx,foto:arch.)