Na schůzce euroklubu to řekl exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Přijetí eura vyvolalo podle Dlouhého rapidní pokles úrokových sazeb, což zejména jižním státům umožnilo levné půjčky. "Nižší úroky vedly ke značnému nárůstu veřejných výdajů, který byl spojen s nárůstem cen neobchodovatelného zboží a mezd ve veřejném sektoru," řekl Dlouhý.
Tento jev měl dopad i na soukromý sektor, který ve svém rozvoji následoval veřejnou sféru. "To vyvolalo růst mezd, čímž došlo k nárůstu jednotkových mzdových nákladů, tedy ceny práce na jednotku produkce," dodal Dlouhý.
Vládní výdaje přitom v uplynulém desetiletí rostly prakticky ve všech zemích Evropské unie s výjimkou Německa. "Důsledkem bylo, že jednotkové mzdové náklady v Německu naopak poklesly, Německo se stalo velice konkurenceschopným a stále profituje ze svého masivního exportu," dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a v současnosti člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Podíl jednotlivých zemí eurozóny na celkovém světovém exportu s výjimkou Německa naopak v důsledku výše popsaného jevu neustále klesal, upozornil Dlouhý.
Masivní hospodářský boom, který v minulých letech zaznamenalo například Španělsko, byl spíše výsledkem cenových bublin. Dlouhý to dokládá příkladem trhu s nemovitostmi ve zmíněném Španělsku. "Jakmile bubliny praskly, propadly se tyto země do hlubokých deficitů," dodal.
Dlouhý se nestaví optimisticky k plánům Evropské unie, jako je Strategie EU 2020. "Spíše bych se klonil k takzvané Montiho zprávě o prohloubení vnitřního trhu. Zásadní však jsou strukturální reformy na národní úrovni," řekl.
Kladl důraz zejména na rozpočtovou disciplínu, reformu penzijního a daňového systému a celkovou otevřenost ekonomiky.
Vyzdvihl vysoký mezinárodní kredit Evropské centrální banky (ECB). Ta se podle jeho mínění vedle amerického FED a Bank of England stala velmi uznávanou institucí. "Zpočátku také velmi dobře reagovala na krizi," řekl Dlouhý.
ECB naopak vytkl, že vykupuje dluhopisy zadlužených států, konkrétně Řecka a Irska. Podle jeho názoru se jedná o monetizaci dluhu, která může vyvolat inflaci.
(aj,mfx,foto:arch.)
Související zprávy:
-
Ekonomická obnova EU nabírá na rychlosti
|
-
Ekonomika eurozóny stoupla o jedno procento
|
-
Ekonomické zotavení v eurozóně je velmi pozvolné
|
-
Euro kleslo na své čtyřleté minimum
|