Počet protestujících tak výrazně překonal poslední stávku ze 7. září, které se zúčastnilo jen něco přes milion stávkujících. Hlavním důvodem 24hodinových protestů proti stávce je jádro důchodové reformy, které zvyšuje minimální věk pro odchod do předčasného důchodu o dva roky na 62 let.
Podle serveru France 24 se ve čtvrtek ve Francii uskutečnilo celkem 232 stávek, které ochromily pařížské metro, letiště po celé zemi, železniční dopravu, poštovní služby či dokonce divadelní představení.
Prezident Nicolas Sarkozy sice dříve naznačil, že je ochotný k mírnému kompromisu, na jádru reformy, která by měla přispět ke konsolidaci veřejných financí, však striktně trvá. "Pokud vláda bude k našim výzvám hluchá, budeme ve stávkách pokračovat," varoval však Francois Chereque, odborový předák CFDT.
Stávka ve Francii se dotkla i mnoha Čechů. „V současné době je ve Francii asi tisícovka českých občanů, ať už se jedná o turisty, nebo třeba Čechy cestující do Francie za obchodem,“ uvedl Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).
Ve čtvrtek v poledne ČSA oznámily zrušení jednoho letu do Paříže (linka OK 760 s odletem ve 13.05 z Prahy). I ve chvíli, kdy by byla francouzská důchodová reforma prosazena, by Francouzi mohli odcházet do důchodu jako jedni z nejmladších Evropanů.
(aj,mfx,foto:arch.)
Související zprávy:
-
Fillon vyloučil ústupky z důchodové reformy
|