Většina návštěvníků výstavu navštívila v rámci prohlídkových okruhů Hradu. "Vstupenku jen na výstavu si zakoupilo přesně 81 lidí. První den výstavy je sice slabší, ale to je obvyklé," řekl Šebek. Prubířským kamenem podle jeho slov bude nadcházející víkend.
Vstupenka na prohlídku relikváře a repliky korunovačních klenotů stojí 150 korun. Prohlédnout si ho mohou všichni, kteří si zaplatí vstupné na oba prohlídkové okruhy Pražským hradem. Velký stojíí 350 korun, malý je za 250 korun. Relikviář bude ve Vladislavském sále vystavený do konce února. Otevřeno je denně od 9.00 do 16.00.
Relikviář sv. Maura pochází z první třetiny 13. století. Je to druhá nejcennější památka v České republice, po českých korunovačních klenotech, a vůbec nejvýznamnější románská klenotnická památka uložená na českém území. Relikviář byl vyroben na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který také založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes.
Na konci II. světové války byl uschován do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie. Zámek byl po válce znárodněn. V červnu roku 1984 československé úřady kontaktoval občan USA Danny Douglas, který začal vyjednávat s československým státem o nákupu blíže neurčené historické památky za 250 tisíc dolarů. Při vyjednávání vyšlo postupně najevo, že jde o dutý kovový předmět o velikosti přibližně konferenčního stolku s vysokou historickou a uměleckou hodnotou, který leží zakopaný asi 100 kilometrů od Norimberku.
Po dalším pátrání v archivech nalezli českoslovenští kriminalisté fotografii a popis relikviáře uloženého na zámku z roku 1932. V roce 1985 začali prohledávat celý bečovský areál. Relikviář byl objeven 5. listopadu téhož roku.
Na Pražský hrad se relikviář sv. Maura vrátil přesně po 10 letech, tentokrát však jako jeden celistvý předmět. V roce 2000 byl v Praze vystaven rozložený. Tehdy dvouměsíční výstava dokumentovala aktuální stav jeho restaurování.
(aj,mfx,foto:arch.)