"Skončila třicetidenní zákonná lhůta, po kterou může platit stav nebezpečí. Do sedmi dní musíme předat na ministerstvo detailní výpočet škod. Musíme věřit, že se vláda k nám jako nejvíce postiženému kraji neobrátí zády. Už nyní totiž víme, že obnova zničených zařízení, ať krajských obecních či soukromých, bude trvat celé roky," řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD).
Škody již krajští úředníci sečetli v padesáti zasažených obcích a teprve nyní zahájili sčítání největších škod v nejvíce postižených městech a obcích, zejména v Chrastavě, Frýdlantu a v Hrádku nad Nisou. "Zatím jsme se dopočítali částky 5,7 miliardy korun, předpokládám však, že škody dosáhnou námi odhadovaných 7,5 miliard korun," řekl Eichler.
Krizový štáb Libereckého kraje v neděli ještě před ukončením stavu nebezpečí oblasti zasažené povodněmi navštívil. "Členové krizového štábu se na vlastní oči přesvědčili, že práce na odstraňování škod po bleskových povodních pokračují rychlým tempem, i když v mnoha místech budou následky lidé pociťovat ještě několik let," řekl Langer, tiskový mluvčí LK.
"Před ukončením stavu nebezpečí dnes v 18 hodin, jsem chtěl navštívit nejvíce postižené obce z těch 79, které povodeň v našem kraji postihla. Byl jsem potěšen zájmem starostů a místních lidí, kteří dnem i nocí usilovně pracují na svém i obecním majetku," sdělil hejtman Eichler. Ocenil i pokračující solidaritu lidí z jiných regionů.
"Například ve Višňové právě pomáhají hasiči z Pardubicka a Jičínska. Byl jsem dnes svědkem i toho, když do Heřmanic přijeli motorkáři z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku a předali poměrně vysokou finanční částku rodině Kubínových, kterým právě bourali jejich dům. Demolice pokračují i na dalších místech," popsal hejtman.
(rp,mfx,foto:arch.)