/11 °C

KOMENTÁŘ: Bohuslav Sobotka
Vláda ničí veřejný sektor  Více
Zahraničí

Iránský diktátor urazil izraelského premiéra

Mahmúd Ahmadínežád v rozhovoru pro CNN označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za vycvičeného vraha.
23.září 2010 - 19:29
Podle jeho slov by měl jít před soud za vraždy žen a dětí. Měl by být postaven před soud za vraždění Palestinců a za blokádu Gazy. Měl by být souzen za vraždy žen a dětí," řekl Ahmadínežád.

Ultrakonzervativní íránský prezident zároveň popřel, že by mezinárodní sankce poškozovaly jeho zemi. Odmítl se také zavázat k setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou, kdyby se taková příležitost naskytla. Sám přitom pravidelně vyzývá americké prezidenty a další vysoké představitele USA, aby se mu postavili před zraky světové veřejnosti na zasedání Valného shromáždění OSN, kvůli němuž nyní do New Yorku přijel.

Ahmadínežád odvedl stranou všechny otázky týkající se íránského jaderného programu a zdůraznil pouze, že Írán nemá "žádný zájem" získat jadernou bombu. Tato otázka podle něj netrápí nikoho jiného než "sionistický režim a některé americké úřady". "Nesnažíme se získat jadernou bombu a nemyslíme si, že je to užitečné," dodal s tím, že odzbrojeny by měly být USA a Izrael, protože "jejich bomby jsou hrozbou pro svět".

Američané a jejich spojenci přesto nejsou o mírovém účelu íránského jaderného programu přesvědčeni. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že nemůže tvrzení Íránu potvrdit, nemůže ovšem ani s jistotou říci, že se Írán snaží přeměnit jaderný materiál pro vojenské účely.

Nejvyšší představitel islámské republiky během rozhovoru popřel, že by měl přímý vliv na případ dvou amerických turistů, kteří jsou již rok drženi v íránském vězení bez formálního obvinění. "Existuje šance, že budou Josh Fattal a Shane Bauer propuštěni, ale rozhodnout musí soudce," řekl Ahmadínežád.

Třetí Američanka zadržená společně s nimi, Sarah Shourdová, byla propuštěna minulý týden. Podle Ahmadínežáda bylo důvodem jejího propuštění "milosrdenství a soucit". I když Ahmadínežád podle svých slov její propuštění navrhl, neměl na proces žádný vliv.

Ahmadínežád přijel do New Yorku na každoroční zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Svůj projev by měl přednést ještě ve čtvrtek, po vystoupení amerického prezidenta Baracka Obamy.

(aj,mfx,foto:arch.)