/6 °C

Demokratické svobody na houpačce  Více
Zahraničí

Prezident Ekvádoru byl zraněn vojáky

Ekvádorští vojáci a policisté protestující proti snížení platů obsadili mezinárodní letiště v hlavním městě Quitu a další klíčová místa země.
30.září 2010 - 20:26
Vojácí zranili prezidenta Rafaela Correu, který je nyní v nemocnici. Televize vysílají záběry několika stovek vojáků a policistů, kteří zapalují pneumatiky a odpalují granáty se slzným plynem v kasárnách v Quitu. Stovky protestujících obsadily hlavní ulice, devastují město a rabují obchody.

„Neudělám jediný krok zpátky, jestli chcete obsadit kasárny, nechat naše občany bez obrany, zradit své povolání policistů, udělejte to,“ řekl prezident Correa. „Pánové, pokud chcete zabít prezidenta, máte to mít – zabijte mě, pokud máte tu potřebu, je to pořád lepší než se zbaběle skrývat v davu. Jestli chcete zničit vlast, zničte ji, ale prezident neustoupí ani o krok. Ať žije vlast!“ křičel Correa do davu před kasárnami. Roztrhl si přitom na hrudi košili.Nato jej zasáhla letící lahev. Prezidednt byl poté převezen do vojenské nemocnice.

Další stovky vojáků a policistů obsadily mezinárodní letiště Mariscal Sucre v Quitu a zablokovaly jednu z ranvejí.

"Letiště je nyní zavřeno," sdělil nejmenovaný představitel letiště Mariscal Sucre. Kvůli nepokojům jsou uzavřeny školy, firmy i úřady. Correa prohlásil, že patrně rozpustí Kongres poté, co jeho vlastní strana začala v reakci na protesty blokovat návrh státního rozpočtu. Návrh počítá se škrty v platech státních zaměstnanců - také vojáků a policistů.

Protesty proti škrtům v rozpočtu policie a armády jsou i v několika dalších ekvádorských městech jako je Guayaquil nebo Cuenca. Ekvádor je nestabilní země, která před nástupem Correy zažila tři státní převraty. Ministr zahraničí Ricardo Patiño ujišťuje, že v tomto případě se o převrat nejedná.

(aj,mfx,foto:arch.)

Fuksa: Zákon o významné tržní síle nic nevyřešil

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy zákon o významné tržní síle nic nevyřešil, účinnější by bylo využívat zákon o cenách.

Ostravská zoo křtila žirafu a šimpanze

Soutěžemi pro děti a mimořádným komentovaným krmením vyder v jejich přírodním výběhu v neděli oslavila ostravská zoologická zahrada Den zvířat.

Krejčíř odmítá vinu na vraždě podnikatele

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř striktně odmítá podezření v souvislosti se zavražděným německým podnikatelem Uwe Gemballou.

Ruské letadlo muselo přistát kvůli bombové hrozbě

Ruské letadlo se 73 cestujícími na palubě muselo v neděli nouzově přistát poté, co anonym oznámil, že se na palubě nachází bomba.

Výstava za zachování pražského Trojmezí

Pražské Trojmezí - zeleň, nebo beton. Informační výstava s tímto názvem byla o víkendu k vidění na nádvoří pražského Záběhlického zámku.
3.10 - Ministr Pospíšil zváží rezignaci kvůli Vesecké
3.10 - Vězeň zemřel po rvačce ve všehrdské věznici
3.10 - Náměstek ministra Zahálka zřejmě opustí vnitro
KOMENTÁŘ: Martin Havlan
Z více řešení je nejlepší to nejjednodušší  Více
KOMENTÁŘ: Andrea Cerqueirová
O odborech a Topolánkově zelené vládě  Více
ROZHOVOR S: ROLF-JAN ZWEEP
ING: Bez dalších zmatků  Více
Myslíte si, že sledování Marty Šorfové bylo na politickou objednávku?
• MF Dnes je nejvíce nedůvěryhodný politický bulvár... tento plátek ztratil svůj glanc!!! Čtu rád prvniz... Více
• Bartoš musel odejít z MF Dnes kvůli nátlakům Kalouska... a pak že jsou média nezávislá... Více
• Ale jak je vidět, najdou se média, které dávají kavlitním novinářům prostor a stojí o ně. Já např. čtu... Více
• Protože B.Bartoš má názor, nikomu nepoklonkuje. ani neleze do pozadí, mediální mafie ho vyloučila ze ... Více