pátek 10.08.2012 22:52  |  Svátek: Vavřinec
Jak to vidím já

hejtman Plzeňského kraje

Můj kamarád, říkejme mu třeba Jan, má pozoruhodnou vlastnost. Dokáže řešit několik věcí najednou.

Chovanec: LED reklama a „donkichot“ Jan

Umí současně poslouchat rádio, odpovídat pregnantně na dotazy manželky a několika potomků a při tom sestavovat modely letadel, protože je vášnivý modelář. Tuhle vlastnost lze Janovi závidět, protože by se často doma i v práci hodila. Jeho manželka, říkejme jí třeba Marie, to vidí poněkud jinak. Rozptýlená pozornost, říkává pokaždé, když o svém muži hovoří.

Proč tolik slov o Janovi, kterých je mezi námi určitě nepočítaně? Stala se mu totiž při návratu z dovolené zvláštní věc. Během čtrnácti dnů si odpočinul, nabral nové síly, užil si koupání i lenošení, jezdil na kole a kolečkových bruslích. Stihl toho opravdu hodně a ujel stovky kilometrů. Těsně před návratem domu, když hodlal zabočit a zaparkovat v ulici, kde bydlí, si všiml, že na něj mává nějaká krásná slečna. Mimoděk se ohlédl a srážce s protijedoucím vozidlem zabránila jen relativně nízká rychlost obou automobilů, duchapřítomnost manželky, která strhla volant, a štěstěna. Historka se šťastným koncem, dalo by se říci. Pravdou však je, že ona dívka, která na Jana mávala, nebyla reálná. Byla to dívka, která mává na všechny řidiče z nově umístěné obrovské LED obrazovky.

Velkých LED obrazovek kolem českých silnic přibývá. Pokud lze věřit průzkumu mezi reklamními agenturami, vzrostl zájem klientů jen za poslední rok o 40 procent. Není divu, obrazovky totiž dokážou upoutat pozornost i na několik sekund a právě to zadavatelé reklamy chtějí a jsou za to ochotni platit nemalý finanční obnos. Zatím neexistuje relevantní průzkum, který by charakterizoval souvislost nehodovosti s LED obrazovkami. Ruku na srdce, kdo z nás řidičů by přiznal, že nehoda se stala proto, že se právě díval na reklamu? Dosavadní výzkumy Dopravní fakulty ČVUT i expertní posudky policistů jsou však zcela jednoznačné. Obrazovky omezují schopnost řidičů dostatečně rychle a včas reagovat na dopravní situaci. Na druhou stranu, právě policie je v boji proti nim téměř bezbranná. Smlouvy na obrazovky mají jejich provozovatelé uzavřeny s vlastníky pozemků nebo budov, na kterých jsou umístěny. Rozhodnutí o jejich odstranění z důvodu nebezpečnosti je tak velmi komplikovaný, leckdy téměř nemožný proces.

Můj kamarád Jan chce se po dovolené stát aktivistou za boj proti LED obrazovkám. Už když mi svůj záměr sděloval, věděl, že je to boj v pravdě „donkichotský“. Byznys, který se okolo točí, je totiž v řádu stovek miliónů korun. Selský rozum, ale v přeneseném smyslu i naše Ústava, však říká, že byznys jednoho nelze postavit nad právo jiného. Zvláště pak, když jde o život, nebo třeba jen o právo šťastného a hlavně bezpečného návratu z dovolené. Ministerstvo dopravy je, podle mých zjištění, nakloněno záležitost ohledně nebezpečnosti LED obrazovek řešit změnou zákona o reklamě. Údajně jen čekají na nějaký relevantní podnět.

Milý Jane, tenhle text určitě zatím není oním relevantním podnětem. V boji proti LED obrazovkám však už nejsi sám.

Profil autora  Všechny články autora

Jízdní řád do pekla

20.září 2011
Skoro už mne nebaví vládu kritizovat. Vcelku rád bych ji, a především ministerstvo dopravy, za něco pochválil. Bohužel to nejde.
Celá zpráva
10.8 - Preference oficiálních prezidentských kandidátů

Lev

Budete mít možnost přejít do nového zaměstnání. Jak se však rozhodnete? Nenechte se do ničeho tlačit ani rodinou, ani sami sebou. Možná se od vás bude určité rozhodnutí očekávat, tím se však v žádném případě nenechte ovlivnit. Buďte jen sami sebou.
Otázka: Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
• Drahý Fery smekám před tebou! Takových hrdinů jako jsi ty má Česká republika málo. Ty obyčejný člověče... Více
• Ano my,obyčejní lidé z fabrik,kteří podpořili mladé studenty.Kdybych věděl,že komouši sou proti těm dn... Více
• vy jste udělali revoluci v roce 1989? Kdo vy? Více
NWR