Pozítří
24/13 °C

Zítra
23/8 °C

Dnes
20/9 °C

   pondělí 13.08.2012 05:36  |  Svátek: Alena
Mobilní verze | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Jižní Čechy  Jižní Morava  Karlovarsko  Královéhradecko  Liberecko  Severní Morava  Olomoucko  Pardubicko  Plzeňsko  Praha  Střední Čechy  Ústecko  Vysočina  Zlínsko 
Jak to vidím já

Zjed křičí, chyťte zjeda

Adam B. Bartoš

novinář

Představte si následující situaci. Bydlíte na Chodově, máte to místo rádi. Jste vděční za každý kus zeleně, která v těch místech roste. Záleží vám na malém parčíku - i proto, že jsou v něm pomníky padlých z obou světových válek a těch kolem nich vysázených lip je prý přesně tolik, kolik bylo těch místních, kteří v těch pohnutých dobách za vlast padli.

Zjed křičí, chyťte zjeda


Jednoho dne se dozvíte, že radnice chce tento park prodat a vypíše na něj soutěž. Vítězem má být firma, která má bohaté developerské zkušenosti, zní jedna z podmínek soutěže.

Oznámení soutěže proběhne narychlo a tak, že si ho téměř není možné všimnout. Nakonec vyhraje firma, která - přestože měla mít investorské zkušenosti - se nemůže vykázat žádnými referencemi. Nikdo ji totiž nezná.

Firma bez kanceláře, bez telefonu a bez webových stránek - ty vznikly až po vítězství ve výběrovém řízení. Firma sídlí ve starém dejvickém činžáku na adrese jedné z členek představenstva.

Samozřejmě, že má utajenou majetkovou strukturu skrze akcie na doručitele. Nikdo tudíž neví, komu vlastně patří. A přitom by to tolik lidí tak tuze rádo vědělo, protože je na tu firmu opravdovsky naštváno.

I proto, že v první fázi firma odmítá říci, co na místě vašeho parčíku vybuduje. Prý je to obchodní tajemství a vám do toho nic není.

Aby toho nebylo málo, nemá téměř žádný majetek. V roce 2009 byla ve ztrátě 200 tisíc korun, ke konci roku dalšího disponovala pouze dlouhodobým majetkem ve výši necelých 1,2 milionu korun.

Za výhodné pozemky pár set metrů od metra taky radnici nabízí jen směšných 10,7 milionu - zhruba 1600 korun za metr čtvereční, třebaže obvyklá cena je v tomto místě několikrát vyšší (až 8.000).

Později se dozvíte, že na místě pomníků a lipového parku chce postavit - ač sama skoro bez peněz - velký mrakodrap za půl miliardy korun.

Nejprve desetipatrový, později dotlačí radnici k tomu, aby změnila regulační podmínky pro zástavbu a z desetipatrového baráku je rázem 24-patrový. Jen si představte - to budou kšefty. Projekt je najednou 2.5 krát výnosnější než ten, se kterým vyhrála výběrové řízení.

Protože se vám to vše, jako občanům, samozřejmě nelíbí, snažíte se dotlačit zastupitelstvo, aby bylo méně tajnůstkářské a aby vyšlo vstříc vašim požadavkům - například zachovat zeleň a pomníky. Uspořádáte petici, aby se mohlo konat mimořádné zastupitelstvo. To se koná, ale bez valných výsledků - radnice si stojí pevně na svém, argumenty druhé strany nepřijímá. Chová se, jakoby s firmou byla spřízněná, neustále ji hájí. Na zvídavé otázky novinářů a občanů odpovídá vyhýbavě, brání se tím, že vše je podle zákona, avšak často jde pouze o jakési kličky a právní triky, aby vše jen zdánlivě budilo dojem, že se postupuje zákonným způsobem, ačkoli tomu tak není.

Pak se kolem vás začnou dít podivné věci. Někdo vás sleduje, fotografuje, pak vás kdosi neznámý napadne před vaším domem, omráčí paralyzérem a kope do hlavy. Týden jste v nemocnici. Jinému vašemu kolegovi propíchají pneumatiky. Dalšího inzultují během cesty do práce. Podobně i politiky, kteří si dovolili projekt taktéž kritizovat nebo alespoň zpochybňovat.

Protože stále nedáváte radnici pokoj a ještě navíc máte tu drzost, že chcete kandidovat v komunálních volbách, někdo o vás šíří lživé letáky, které vás mají v očích vašich spoluobčanů zdiskreditovat.

Nedají vám pokoj a sledují vás celé týdny. Zaklekne na vás speciální divize ABL. Po čase se nestačíte divit, když vám novinář Kmenta předává svazek, který byl na vás veden a ke kterému se prý shodou okolností dostal - a vy vidíte, jak o vás psali každý den hlášení, jak si vytipovávali, kudy chodíte, kde a jak dlouho se zdržujete, s kým se stýkáte.

Čím víc se o případ zajímáte, tím více pozorujete propojení mezi radnicí a zmiňovanou firmou, které lze vidět jak ve společně koordinovaném postupu vůči podobným kverulantům z řad občanů, jako jste vy, tak i v různých detailech. Zjistíte, že lidé z představenstva firmy bydlí blízko starosty nebo že zrovna shodou okolností pracují ve středisku bojových sportů, kterému starosta - jistě náhodou - předepsal nájemné jak pro charitu. Všímáte si i dalších podobných maličkostí, které ve vás umocňují pocit, že se tady nehraje úplně čistá hra.

Takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Není to smyšlená situace, ale realita, kterou už několik let zažívají lidé na Praze 11. Ta firma se jmenuje Tweelingen.

Co by na to vše řekl kupříkladu Karel Janeček, muž, kterého média povýšila do role bojovníka proti korupci? Možná mu tajně fandíte, protože věříte - tak se to přece říká v televizi a píše v novinách - že on je z podobných nehorázností stejně tak rozzlobený, jako jste vy.

V podobných situacích Janeček nechodí pro silná slova daleko. Pro takový typ propojení podnikatelů a politiků vymyslel dokonce novotvar, který se ale zatím příliš neuchytil - používá ho jen on. "Zjed". Později ho změnil na "zlojed". Ale stále se nechytil a stále ho používá jen on.

Ale podstatu asi všichni chápeme. Jde o něco špatného, nečistého, je z toho cítit možná nějaká korupce. Mafián, kmotr, zloděj, korupčník, tunelář. Asi něco takového chce Janeček svými neologismy říci.
 
"Zjed má za cíl zvýhodnit sebe na úkor ostatních, nejde mu o celek. Medicínsky je to psychopat," řekl Janeček v jedné ze svých mnoha definic zjeda / zlojeda. Zjedi (zlojedi) jsou podle Janečka vůbec ti nejhorší ze všech hrozných.

Karel Janeček ale není jen muž (nového) slova, ale i muž činu. Jeho Nadační fond by proto mohl k výše zmíněnému případu svolat tiskovou konferenci, pan generál Randák by tam mohl pustit powerpointovou prezentaci, jak je naše země zkorumpovaná a prohnilá. Alespoň to tak pan Janeček v jiných případech často a rád dělává.

V tomto případě to ale Janeček neudělá...

A právě tady náš příběh dostává zvláštní, nečekané rozuzlení.

Představte si, že se nějakým náhodným ale spolehlivým způsobem podaří rozkrýt alespoň částečně majetkovou strukturu oné společnosti, o které byla řeč.

A představte si, že jeden z majitelů akcií na doručitele je...

...Karel Janeček.

Ano, je to tak. V Tweelingenu má významný majetkový podíl on - sám velký bojovník proti korupci.

Co to znamená? Závěr nechť si každý udělá sám...


Pro excellentskola.cz
Adam B.Bartoš


 

Profil autora  Všechny články autora

Aspen 007 Institute

Adam B. Bartoš 

4.srpen 2012
Lóžoví bratři si v Praze otevřeli další rejdiště. Přivítejme třiatřicátý (nebo kolikátý vlastně?) pravdoláskařský neokonzervativní mozkový trust, který sice tvrdí, jak je nestranický, nezávislý a neideologický, ale spíše by mu slušelo přízvisko "zahraniční agent", jak se musejí nyní nově nazývat...
Celá zpráva

Lid vs. kulturní činitelé

Adam B. Bartoš 

28.červenec 2012
Nedávno jsem byl upozorněn na zajímavou anketu v Lidových novinách. Čtyřicet známých, veřejně činných osobností se v ní vyslovuje na téma, kdo má být nástupcem Václava Klause. Zajímavá je tím, jak je bezelstně havlistická.
Celá zpráva

Komu jste loajální, pane Fischere?

Adam B. Bartoš 

21.červenec 2012
Kandidát na prezidenta Jan Fischer by měl říci, které zemi a kterému národu patří jeho loajalita. Měl by vysvětlit, proč kandidoval do Evropského židovského parlamentu.
Celá zpráva
Nejnovější
21:00 - Schwarzenberg představil svůj volební tým
20:30 - Církevní restituce Senátem neprojdou
20:00 - Senát: Zákonodárci nemají pobírat dvě mzdy
19:43 - Žaloudík: Arogantní Heger nereaguje na výzvy
Nejčtenější
12.8 - Schwarzenberg představil svůj volební tým
12.8 - Eurozóna: Negativní nálada investorů trvá
Horoskopy

Beran

21.3. - 20.4.
Jste již dlouho bez partnera a cítíte se osamnělí? Neztrácejte naději a nevzdávejte se svých snů. Máte pocit, že se na svetě nennajde nikdo, kdo by vám vyhovoval? Možná byste si měli srovnat své priority a uvědomit si, jaké atributy jsou rozhodující.
Ostatní horoskopy
Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
Ano
transparent.gif transparent.gif
63%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
12%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
11%
• Tell me about the time youe2€a6Injured yourselfexactly a year ago, when i had a bike acnedictBeen in l... Více
• Potřebujete rychle půjčku , hypote9ku , vytaplit exekuce či sjednotit půjčky do jedine9 , oddlužit nem... Více
• Potřebujete rychle půjčku , hypote9ku , vyiaptlt exekuce či sjednotit půjčky do jedine9 , oddlužit nem... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 20.43  Kč
1 € EUR 25.11  Kč
1 £ GBP 32.03  Kč
1 CHF CHF 20.91  Kč
100 руб RUB 64.21  Kč
Akcie:
NWR
96.2
AAA
18.5
CETV
107.4
ČEZ
738
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
381.2
FORTUNA
93.9
KITD
61.5
KOMERČNÍ BANKA
3700
NWR
272
ORCO
50.9
PEGAS NONWOVENS
444.6
PHILIP MORRIS ČR
11250
TELEFÓNICA C.R.
402.3
UNIPETROL
170
VIG
819.6
Titulní strana  |  Stalo se  |  Domácí  |  Vláda a parlament  |  Byznys  |  Zahraničí  |  Evropská unie  |  Regiony  |  Legislativa  |  Sport  |  Koktejl

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.