Pozítří
24/12 °C

Zítra
25/12 °C

Dnes
22/9 °C

   úterý 14.08.2012 10:50  |  Svátek: Alan
Mobilní verze | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Svět mimozemský a svět pozemský
KOMENTÁŘ: Tomáš Sedláček
Svět mimozemský a svět pozemský  Více
Církevní restituce prolomí Benešovy dekrety
KOMENTÁŘ: Jaroslav Kuba
Církevní restituce prolomí Benešovy dekrety  Více
Řecká realita londýnského svátku sportu
KOMENTÁŘ: Irena Ryšánková
Řecká realita londýnského svátku sportu  Více
Jižní Čechy  Jižní Morava  Karlovarsko  Královéhradecko  Liberecko  Severní Morava  Olomoucko  Pardubicko  Plzeňsko  Praha  Střední Čechy  Ústecko  Vysočina  Zlínsko 
Domácí
Velikost textu:
Volby podle BLESKU ve spolupráci se SANEP
Ilustrační foto

Volby podle BLESKU ve spolupráci se SANEP

Zajímavé bude sledovat odhady agentur, které se zabývají průzkumem veřejného mínění, během voleb do krajských zastupitelstev. 
12.srpen 2012 - 20:44
Česká televize si vybrala v interním řízení dvě agentury: "dvorní" agenturu České televize společnost SC&C a agenturu Stem/Mark, která se většinou orientuje na komerční výzkumy a průzkumy trhu, a která se volebními preferencemi pravidelně nezabývá.

Pochybení během minulých parlamentních voleb
K této "kosmetické" změně se odhodlala Česká televize poté, co během minulých parlamentních voleb v roce 2010 došlo k závažnému pochybení při výběru kandidátů do televizních debat, kdy byl např. v Ústeckém kraji vyřazen z debaty Miloš Zeman za SPOZ. Tehdy zajišťovaly pro ČT průzkumy společnosti STEM a SC&C. Tyto agentury však "naměřily" Zemanovi nedostatečné preference nutné k účasti v televizní debatě.

Volby podle BLESKU

K velice zajímavému kroku se odhodlal rovněž nejčtenější deník v České republice - deník BLESK. Průzkumy volebních preferencí pro BLESK, jehož průměrná denní čtenost je přibližně 1,29 miliónů lidí, bude zajišťovat agentura SANEP, jejíž odhady volebních preferencí během parlamentních voleb v roce 2010 ve srovnání s reálnými výsledky patřily mezi naprosto nejpřesnější.

V rámci třináctidílného volebního seriálu "Volby podle BLESKU" bude deník vydávat vlastní předvolební průzkumy krajských volebních preferencí doplněné o komentáře některého z významných politologů.

Zároveň pak deník BLESK ve spolupráci se společností SANEP nabídne v každém regionu další dílčí průzkum týkající se hodnocení současného hejtmana/hejtmanky a jeho/její šance na znovuzvolení do dalšího funkčního období (pakliže bude opět kandidovat, pozn. redakce).

Jak si stojí strany dnes?
Aktuální průzkum krajských volebních preferencí společnosti SANEP poukazuje, vedle velmi křehkého vítězství ČSSD ve dvanácti krajích a ODS ve Středočeském kraji, na sílící pozici zejména KSČM, lidovců a SPOZ, ale i na totální debakl Věcí veřejných a na pokles zájmu o vládní TOP 09.

Vzhledem ke skutečnosti, že doposud nejsou uzavřeny kandidátní listiny do krajů a nejsou tak známy ani všechny kandidující osobnosti, které se budou v jednotlivých krajích ucházet o přízeň voličů, jedná se pouze o orientační výsledky, z nichž je však již nyní zřejmé, že krajské říjnové volby budou zcela odlišené od všech předchozích, a že šance sociálních demokratů na udržení stávajících třinácti hejtmanů se stále zmenšují.

Sociálním demokratům, kteří čelí po vypuknutí korupčního skandálu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha propadu voličské důvěry, ubírá na síle zejména stále sílící pozice KSČM, a zvyšující se zájem o SPO Zemanovce, kteří překročili pětiprocentní hranici již v deseti krajích. Kauza Davida Ratha pak oslabila ČSSD ve Středočeském kraji, kde by nyní zvítězila ODS. Poznámka k metodice sběru dat

Vzhledem ke skutečnosti, že doposud nejsou uzavřeny kandidátní listiny do krajů a nejsou tak známy ani všechny kandidující osobnosti, které se budou v jednotlivých krajích ucházet o přízeň voličů, zaměřila se společnost SANEP v tuto chvíli pouze na orientační monitorování přízně voličů zejména u parlamentních stran.

Vedle těchto stran byly dále do výběru zařazeny politické subjekty, které v průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP přesáhly tříprocentní body a dále zatím namátkově politické strany s celostátní působností, které oznámily svoji kandidaturu v nadcházejících volbách do zastupitelstev vyšších územních samosprávných celků.

Kategorie ostatní pak představuje možnost individuální volby jiných politických stran a hnutí. Postupně budou do výběru zařazovány další politické subjekty. V každém případě teprve po uzavření volebních kandidátek, a tedy i zveřejnění jednotlivých osobností pro jednotlivé kraje, bude skutečně možné plnohodnotně provádět předvolební průzkum volebních preferencí pro volby do zastupitelstev třinácti vyšších územních samosprávných celků.


Celý průzkum si můžete přecíst ZDE.
(fran, foto: arch.)


Tisk stránky  Doporučit stránku

Nečas: 10 medailí považuji za historický úspěch

Vynikající výsledky českých sportovců dokazují, že jsme v celosvětovém měřítku sportovně nadanou zemí, řekl premiér Petr Nečas.
Více

Češi stále více zneužívají léky proti depresi

Prodej antidepresiv během posledních čtyř let v Česku celkově vzrostl o pětinu, některé z těchto léků zvýšily svůj odbyt dokonce o více než polovinu.
Více

Náměstek Mikeš předpovídá veto restitucím

Náměstek ministryně kultury František Mikeš nastínil, jaký bude asi vývoj kolem zákona o církevních resitucích.
Více

Pokles HDP se ve 2. čtvrtletí prohloubil

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 2. čtvrtletí podle odhadu meziročně o 1,2 %. 
Více

Životní pojistky pro ženy zdraží až o 80 procent

Ženy budou muset za životní pojištění od 21. prosince platit stejně jako muži a ceny jejich pojistek tak výrazně vzrostou.
Více
Nejnovější
10:34 - Nečas: 10 medailí považuji za historický úspěch
10:12 - Češi stále více zneužívají léky proti depresi
09:52 - Náměstek Mikeš předpovídá veto restitucím
09:26 - Pokles HDP se ve 2. čtvrtletí prohloubil
09:06 - Životní pojistky pro ženy zdraží až o 80 procent
Nejčtenější
13.8 - Hrádela: Církev chce majetek, který jí nepatřil
13.8 - Levice zírá. DOSTu fandí neteř M.L.Kinga i rabíni
Horoskopy

Štír

24.10. - 22.11.
S partnerem se vám podaří vyřešit dlouhodobé problémy, které nepříznivě ovlivňovali váš vztah. Měli byste se proto snažit udržet současnou atmosféru co nejdéle. Usmíření bylo pracné a byla by škoda veškerou snahu zmařit nějakou zbytečnou hloupostí.
S partnerem se vám podaří vyřešit dlouhodobé problémy, které nepříznivě ovlivňovali váš vztah. Měli byste se proto snažit udržet současnou atmosféru co nejdéle. Usmíření bylo pracné a byla by škoda veškerou snahu zmařit nějakou zbytečnou hloupostí.
Ostatní horoskopy
Zjed křičí, chyťte zjeda
KOMENTÁŘ: Adam B. Bartoš
Zjed křičí, chyťte zjeda  Více
Bezprecedentní politický útok kardinála Duky
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
Bezprecedentní politický útok kardinála Duky  Více
Náprava křivdy nesmí způsobit křivdy další
KOMENTÁŘ: Radek John
Náprava křivdy nesmí způsobit křivdy další  Více
Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
Ano
transparent.gif transparent.gif
63%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
12%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
10%
• To je téma jak víno pro hloupý národ gay produkce - raději se starejte o kolik nás připravili hetero p... Více
• V.Havel - disident. Jeho první auto byla francouzská SIMCA 1000, pak MERCEDES 200, pak LANCIA, pak REN... Více
• Restituční zákony má na svědomí Mareček Bendů....náš JUDR.MArek Benda - syn disidenta? Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 20.24  Kč
1 € EUR 25.06  Kč
1 £ GBP 31.79  Kč
1 CHF CHF 20.86  Kč
100 руб RUB 63.78  Kč
Akcie:
NWR
95.5
AAA
18.6
CETV
106.4
ČEZ
726
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
380.1
FORTUNA
93.7
KITD
59.8
KOMERČNÍ BANKA
3680
NWR
272
ORCO
53.1
PEGAS NONWOVENS
444.5
PHILIP MORRIS ČR
11161
TELEFÓNICA C.R.
403.5
UNIPETROL
168
VIG
820.3
Titulní strana  |  Stalo se  |  Domácí  |  Vláda a parlament  |  Byznys  |  Zahraničí  |  Evropská unie  |  Regiony  |  Legislativa  |  Sport  |  Koktejl

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.