Pozítří
26/13 °C

Zítra
23/12 °C

Dnes
24/11 °C

   středa 15.08.2012 07:47  |  Svátek: Hana
Mobilní verze | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Jižní Čechy  Jižní Morava  Karlovarsko  Královéhradecko  Liberecko  Severní Morava  Olomoucko  Pardubicko  Plzeňsko  Praha  Střední Čechy  Ústecko  Vysočina  Zlínsko 
Domácí
Velikost textu:
Dvořáková: ODS nezáleží na svém kandidátovi
Vladimíra Dvořáková, politoložka

Dvořáková: ODS nezáleží na svém kandidátovi

> Nedisciplinovanost při podpoře svých kandidátů na Hrad vysvětluje politoložka vnitřními problémy stran. 
10.srpen 2012 - 21:00
A je jedno, zda je to ČSSD, TOP 09 nebo ODS. Ačkoliv se tyto problémy nesnaží příliš ventilovat, napětí stoupá vždy před krajskými a senátními volbami, protože to ukáže, jak je která stranická skupina silná. Výsledky voleb pak mají dopady i na vedení těchto stran, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy politoložka a profesorka VŠE Vladimíra Dvořáková.

Například odchody senátorů za ČSSD k straně Miloše Zemana (SPOZ) vidí Dvořáková právě v tom, že zde záleželo na tom, kdo prošel primárkami v sociální demokracii (například končící senátor Vladimír Dryml v primárkách ČSSD do Senátu neuspěl – pozn. red.). „Je to tedy spíše mocenský kalkul lidí, kteří předpokládají, že uspějí v jiné straně, v daném případě SPOZ,“ poznamenala.

Občanští demokraté se zatím nijak zvláště v kampani za svého kandidáta místopředsedy Senátu Přemysla Sobotku nepřetrhnou. „Je to poněkud absurdní. Ze tří potencionálních kandidátů, kteří mohli jít za ODS je Přemysl Sobotka jednoznačně ten nejhorší. Je to zvláštní úkaz a ukazuje se , že více než logika té strany, jde spíše o vyrovnávání mocenských pozic. Myslím si, že ODS ani nejde o to, aby byl za ni zvolen hlavou státu. Kdyby to totiž bylo tématem občanských demokratů, tak by to proniklo i na veřejnost,“ konstatovala politoložka pro excellentskola.cz.

Dvořákovou nepřekvapuje, že se s kandidáty na prezidenta roztrhl pytel. „Nemyslím si, že vlna kandidátů do prezidentské volby je něco neobvyklého. Je to první přímá volba. To znamená, že je to podobné, jako když byly první volby prezidenta, kdy se zviditelňovaly různé strany straničky. Dnes ale ještě není jasné, jaké budou preference voličů a jak se budou rozhodovat. Je to neznámý terén,“ uvedla.

„Domnívám se ale, že se v určitém momentu počet kandidátů sníží, neboť je velmi náročné dělat jakoukoliv kampaň. Navíc se to ještě semele na podzim okolo krajských a senátních voleb. Ukáže se postavení politických stran i nestraníků – po volbách bude vidět jaké preference kdo dává komu. I to omezí počet kandidátů. Jsou to samozřejmě i finance,“ poznamenala Dvořáková.

Na druhé straně jdou mnozí do voleb, a ani nepočítají, že budou zvoleni,“ říká politoložka. Můžou jít (nejen do prezidentských, ale i senátních) s tím, že chtějí dostat do veřejného povědomí některá témata. Ať už jsou to například církevní restituce nebo jako advokátka Klára Samková (TOP 09), která upozorňuje na romskou problematiku. „Jako prezidentské kandidátce se jí bude věnovat přece jenom větší pozornost, bude se to téma rozebírat a dostane se to do médií,“ uvedla.

„Tyto prezidentské volby ukáží, zda je možné, aby v naší společnosti prošel prezidentský kandidát, který není podporován politickou stranou,“ zdůraznila politoložka Dvořáková. Podle ní je to důležité do budoucnosti, zda voliči dají přednost vysloužilým politikům, nebo politikům aktivním či lidem, kteří pocházejí z občanského sektoru.

(Jiří Kouda, foto: arch.)


Tisk stránky  Doporučit stránku

Kraj dá na opravy silnic 10 milionů

Téměř 10 milionů korun bude stát oprava silnice v obci Trnava a rekonstrukce okružní křižovatky u Pivovaru Janáček v Uherském Brodě.
Více

Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje

Politické strany se hádají navzájem a s církvemi a nikdo si nevšímá další velmi negativní zprávy o vývoji českého hospodářství, říká Jiří Paroubek.
Více

Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu

Věci veřejné navrhují, aby děti mohly přispívat jedním procentem z pojistného na důchod rodičů.
Více

Vláda projedná nový katastrální zákon

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se ve středu vrátí k projednávání nového loterijního a katastrálního zákona.
Více

Cílek: V příštích letech přijde velká povodeň

V příštích deseti nebo dvaceti letech přijde velká povodeň, říká  geolog a klimatolog Václav Cílek.
Více
Nejnovější
07:42 - Kraj dá na opravy silnic 10 milionů
07:40 - Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje
07:15 - Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu
07:00 - Vláda projedná nový katastrální zákon
06:50 - Cílek: V příštích letech přijde velká povodeň
Nejčtenější
Horoskopy

Blíženci

22.5. - 21.6.
Nejste právě organizovaní lidé a na pořádek si nepotrpíte. V mnoha situacích je vaš spontánnost plusem, někdy by však neuškodilo, předem si některé věci naplánovat. Dnes sami poznáte, že zapomětlivost může přidělat spoustu problémů. Pořiďte si diář.
Ostatní horoskopy
Otázka: Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
Ano
transparent.gif transparent.gif
62%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
12%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
11%
• Havlová,Bílá,Jirásková a další už mají možná domluvené,jaké pozemky jim církev levně prodá,tak se nedi... Více
• Drzost TOP09 je neskutečná.80% občanů nesouhlasí se zlodějinou zvanou navrácení majetku,čímž se všichn... Více
• SOUDRUZI NEPIJTE NE HULTE SVAS JDE JENOM SAMA BLBOST SUPER !!!!!!! Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 20.33  Kč
1 € EUR 25.05  Kč
1 £ GBP 31.85  Kč
1 CHF CHF 20.85  Kč
100 руб RUB 63.82  Kč
Akcie:
NWR
95.5
AAA
18.6
CETV
109
ČEZ
740
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
387
FORTUNA
93.5
KITD
64.1
KOMERČNÍ BANKA
3758
NWR
272
ORCO
53.5
PEGAS NONWOVENS
446.5
PHILIP MORRIS ČR
11281
TELEFÓNICA C.R.
402.6
UNIPETROL
167.5
VIG
810.8
Titulní strana  |  Stalo se  |  Domácí  |  Vláda a parlament  |  Byznys  |  Zahraničí  |  Evropská unie  |  Regiony  |  Legislativa  |  Sport  |  Koktejl

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.