středa 15.08.2012 07:47  |  Svátek: Hana
Dvořáková: ODS nezáleží na svém kandidátovi
Vladimíra Dvořáková, politoložka

Dvořáková: ODS nezáleží na svém kandidátovi

> Nedisciplinovanost při podpoře svých kandidátů na Hrad vysvětluje politoložka vnitřními problémy stran.
10.srpen 2012 - 21:00
A je jedno, zda je to ČSSD, TOP 09 nebo ODS. Ačkoliv se tyto problémy nesnaží příliš ventilovat, napětí stoupá vždy před krajskými a senátními volbami, protože to ukáže, jak je která stranická skupina silná. Výsledky voleb pak mají dopady i na vedení těchto stran, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy politoložka a profesorka VŠE Vladimíra Dvořáková.

Například odchody senátorů za ČSSD k straně Miloše Zemana (SPOZ) vidí Dvořáková právě v tom, že zde záleželo na tom, kdo prošel primárkami v sociální demokracii (například končící senátor Vladimír Dryml v primárkách ČSSD do Senátu neuspěl – pozn. red.). „Je to tedy spíše mocenský kalkul lidí, kteří předpokládají, že uspějí v jiné straně, v daném případě SPOZ,“ poznamenala.

Občanští demokraté se zatím nijak zvláště v kampani za svého kandidáta místopředsedy Senátu Přemysla Sobotku nepřetrhnou. „Je to poněkud absurdní. Ze tří potencionálních kandidátů, kteří mohli jít za ODS je Přemysl Sobotka jednoznačně ten nejhorší. Je to zvláštní úkaz a ukazuje se , že více než logika té strany, jde spíše o vyrovnávání mocenských pozic. Myslím si, že ODS ani nejde o to, aby byl za ni zvolen hlavou státu. Kdyby to totiž bylo tématem občanských demokratů, tak by to proniklo i na veřejnost,“ konstatovala politoložka pro excellentskola.cz.

Dvořákovou nepřekvapuje, že se s kandidáty na prezidenta roztrhl pytel. „Nemyslím si, že vlna kandidátů do prezidentské volby je něco neobvyklého. Je to první přímá volba. To znamená, že je to podobné, jako když byly první volby prezidenta, kdy se zviditelňovaly různé strany straničky. Dnes ale ještě není jasné, jaké budou preference voličů a jak se budou rozhodovat. Je to neznámý terén,“ uvedla.

„Domnívám se ale, že se v určitém momentu počet kandidátů sníží, neboť je velmi náročné dělat jakoukoliv kampaň. Navíc se to ještě semele na podzim okolo krajských a senátních voleb. Ukáže se postavení politických stran i nestraníků – po volbách bude vidět jaké preference kdo dává komu. I to omezí počet kandidátů. Jsou to samozřejmě i finance,“ poznamenala Dvořáková.

Na druhé straně jdou mnozí do voleb, a ani nepočítají, že budou zvoleni,“ říká politoložka. Můžou jít (nejen do prezidentských, ale i senátních) s tím, že chtějí dostat do veřejného povědomí některá témata. Ať už jsou to například církevní restituce nebo jako advokátka Klára Samková (TOP 09), která upozorňuje na romskou problematiku. „Jako prezidentské kandidátce se jí bude věnovat přece jenom větší pozornost, bude se to téma rozebírat a dostane se to do médií,“ uvedla.

„Tyto prezidentské volby ukáží, zda je možné, aby v naší společnosti prošel prezidentský kandidát, který není podporován politickou stranou,“ zdůraznila politoložka Dvořáková. Podle ní je to důležité do budoucnosti, zda voliči dají přednost vysloužilým politikům, nebo politikům aktivním či lidem, kteří pocházejí z občanského sektoru.

(Jiří Kouda, foto: arch.)

Kraj dá na opravy silnic 10 milionů

Téměř 10 milionů korun bude stát oprava silnice v obci Trnava a rekonstrukce okružní křižovatky u Pivovaru Janáček v Uherském Brodě.

Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje

Politické strany se hádají navzájem a s církvemi a nikdo si nevšímá další velmi negativní zprávy o vývoji českého hospodářství, říká Jiří Paroubek.

Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu

Věci veřejné navrhují, aby děti mohly přispívat jedním procentem z pojistného na důchod rodičů.

Vláda projedná nový katastrální zákon

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se ve středu vrátí k projednávání nového loterijního a katastrálního zákona.

Cílek: V příštích letech přijde velká povodeň

V příštích deseti nebo dvaceti letech přijde velká povodeň, říká  geolog a klimatolog Václav Cílek.
07:42 - Kraj dá na opravy silnic 10 milionů
07:40 - Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje
07:15 - Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu
07:00 - Vláda projedná nový katastrální zákon
06:50 - Cílek: V příštích letech přijde velká povodeň

Blíženci

Nejste právě organizovaní lidé a na pořádek si nepotrpíte. V mnoha situacích je vaš spontánnost plusem, někdy by však neuškodilo, předem si některé věci naplánovat. Dnes sami poznáte, že zapomětlivost může přidělat spoustu problémů. Pořiďte si diář.
Otázka: Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
• Havlová,Bílá,Jirásková a další už mají možná domluvené,jaké pozemky jim církev levně prodá,tak se nedi... Více
• Drzost TOP09 je neskutečná.80% občanů nesouhlasí se zlodějinou zvanou navrácení majetku,čímž se všichn... Více
• SOUDRUZI NEPIJTE NE HULTE SVAS JDE JENOM SAMA BLBOST SUPER !!!!!!! Více
NWR